تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ اسفند ساعت ۱۳:۱۸ بازدید: 1379      نظرات: 0      کد مطلب: 5227

سلین، روستایی در مهمترین مسیر طبیعت گردی کوردستان


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روستای سلین بر مسیر مهمترین مسیر طبیعت گردی استان، یعنی مسیر مریوان به هورامان تخت و روستای گردشگری هجیج قرار گرفته و این یکی از مزیت های گردشگری روستا در برنامه ریزی تورهای گردشگری است که به علت قرارگیری در منطقه حفاظت شده کوسالان دارای تنوع در گونه های جانوری و گیاهی بوده و این تنوع به توسعه اکوتوریسم در منطقه کمک شایانی کرده است.

روستای سلین از توابع بخش هورامان تخت شهرستان سروآباد، در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی شهر هورامان تخت و در 70 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهرستان واقع شده است فاصله روستا تا سنندج 200 کیلومتر بوده که مسیر دسترسی کاملا آسفالت است.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، طول جغرافیایی روستای سلین برابر با 46 درجه و 19 دقیقه و عرض آن 35 درجه و 14 دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا برابر با 850 متر می باشد و به علت ارتفاع کم آن، از مناطق گرم استان می باشد.

این روستا بر مسیر مهمترین مسیر طبیعت گردی استان یعنی مسیر مریوان به هورامان تخت و روستای گردشگری هجیج قرار گرفته است و این یکی از مزیت های گردشگری روستا در برنامه ریزی تورهای گردشگری است و به علت قرارگیری در منطقه حفاظت شده کوسالان دارای تنوع در گونه های جانوری و گیاهی بوده و این تنوع به توسعه اکوتوریسم در منطقه کمک شایانی کرده است.

به علت احداث سد داریان در سال های اخیر، آب دریاچه پشت سد بخشی از زمین های روستا را در برگرفته و به همین دلیل روستای سلین آخرین روستائیست که در آن از طریق قایق، تردد به سایر روستاها مانند هجیج انجام می شود که معمولا این نوع تردد، در برنامه گشت های مسافرتی به صورت ترکیبی با سفرهای زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.

اهالی روستا بسیار خونگرم و مهمان نواز و دارای تحصیلات عالیه می باشند که زبانزد منطقه است. زبان مردم روستا کردی هورامی و مانند سایر مناطق هورامان، تمامی اهالی روستا، لباس های زیبای کردی برتن می پوشند. 

امکانات عمومی روستا :

روستای سلین دارای امکانات آب شرب، برق، تلفن و گاز ( در حال گازرسانی در سال 1396) بوده و از امکانات عمومی آن می توان به مرکز بهداشت درمانی و خانه بهداشت، مدرسه راهنمایی و ابتدایی، مرکز دهیاری، سالن ورزشی، دو باب مسجد و نمازخانه اشاره کرد. در این روستا یک باب هتل با امکانات رستوران و ظرفیت پذیرش 50 نفر جهت اسکان گردشگران وجود دارد که حاکی از گردشگرپذیر بودن این روستا می باشد.

مهمترین جاذبه های گردشگری روستای سلین :

 

بافت پلکانی:

بافت روستا گرچه در برخی کوچه ها دارای شیب کمتری است اما روستای سلین نیز مانند سایر مناطق هورامان دارای بافتی پلکانی و خشکه چین می باشد که در دامنه کوه کوسالان به زیبایی خودنمایی کرده و به همراه طبیعت زیبای آن که ترکیبی از کوه، جنگل و دریاچه می باشد موجب جذب گردشگر به روستا شده است.

دریاچه سد داریان :

با احداث سد داریان در سالهای اخیر بر روی رودخانه سیروان، روستای سلین نیز بر حاشیه این دریاچه قرار گرفته که موجب گسترش ورزش و تفریحات آبی به ویژه قایق سواری در فاصله روستای سلین با سایر روستاهای مجاور شده که حتی مسافتی که از طریق راه شوسه مابین این روستاها پیموده می شود از طریق راه آبی و قایق سواری برای گردشگران بسیار کمتر و مفرح تر شده است.

پل موجود بر روی دریاچه :

به علت چشم اندازهای زیبایی که از طریق آن چشم انداز روستا و مناطق جنگلی آن نمایان است این پل نیز به یکی از جاذبه های روستا تبدیل شده است.

قرآن تاریخی سلین:

قرآن مشهور به غیب اله بیگی بعد از قرآن نگل، تاریخی ترین قرآن موجود در کردستان است. قرآن روستای سلین به جامانده از قرن هشتم هجری است و بنا به روایات مردم در زمان حکومت غیب الله بیگی حاکم منطقه هورامان توسط این پادشاه در یک غاری در روستای سلین کتابت شده و سال 94 به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت و در مسجد روستا نگهداری می شود.

هوار  " دره ویان "

هوار دره ویان در دامنه کوه کوسالان از مناطق بسیار خوش آب و هوا و زیبای منطقه هورامان است که طی سال های اخیر آژانس های مسافرتی به ویژه در بحث طبیعت گردی، تورهای بسیاری را در این منطقه اجرا کرده اند. معرفی زندگی مردم هوار نشین به همراه فرهنگ و معماری ساده و زیبای آن از جمله جاذبه های هوار دره ویان و سایر هوارهای این روستا مانند هوار "هشه دول" می باشد که البته تورهای مجاز بیراهه نوردی ( Off Road ) با حفظ رعایت مقررات زیست محیطی مسیرهای بسیار مهیج و جذابی را میان گردنه های پر پیچ و خم کوهستانی به گردشگران عرضه کرده اند.

مراسم نیشت:

این مراسم که در چهلمین روز پاییز هر سال برگزار می شود نوعی مراسم شکرگزاری برای محصولات باغی است که در هوار دره ویان برگزار می شود که همراه با زیارت بابا حیرانی از بزرگان منطقه هورامان می باشد و اکنون تبدیل به یکی از جاذبه های روستا سلین شده است.

صنایع دستی سلین:

در روستای سلین صنایع دستی های زیادی از جمله کلاش بافی، جاجیم بافی، ارغوان بافی و نساجی سنتی (جولایی) همچون سایر روستاهای کردستان رونق دارد.

 سوغات روستا:

خشکبار مشهور سلین، عسل و روغن محلی، کشک از جمله سوغات این روستای تاریخی است.

قابل ذکر است که روستای سلین دارای جاذبه های دیگری مانند تماشای شکوفه های زیبای انار، قلعه تاریخی سلین، زیارت پیران طریقت (پیر قاسم و پیر اسماعیل)، آبگرم معدنی موسوم به "آوه تال "(آب تلخ) و آبشار فصلی نیز می باشد که می تواند در برنامه ریزی تورهای گردشگری به عنوان سایر جاذبه ها به گردشگران معرفی شود.

منبع: ایسنا


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد