تاريخ: ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۰ اسفند ساعت ۱۹:۹ بازدید: 1181      نظرات: 0      کد مطلب: 5195

برگزاری همایش مقام های قضایی و انتظامی با موضوع حفظ منابع آب های زیر زمینی در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز پنج شنبه 10 اسفندماه همایش مقام های قضایی و انتظامی با موضوع حفظ منابع آبهای زیر زمینی در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد برگزار گردید.
 
محمد عبدالهی مدیر امور آب شهرستان مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در راستای دستور العمل طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی آموزش و فرهنگ سازی، نحوه برخورد مقامات قضایی و انتظامی با پرونده های آب، الگوی مصرف و بهره برداری کشاورزان، ترویج الگوی حفظ آب توسط امامان جماعت و رسانه ها در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: همایش مقام های قضایی و انتظامی با موضوع حفظ منابع آب های زیر زمینی در مهاباد نیز در راستای  آموزش و اطلاع رسانی مقامات قضایی و انتظامی جنوب استان به همراه چند پاسگاه نمونه در زمینه مبارزه با حفر چاههای غیر مجاز و برداشت غیر مجاز آب به میزبانی مهاباد به منظور ارتقای سطح آگاهی و نحوه برخورد با جرایم مشکوک به سوء استفاده از ذخایر آبی بین دو نهاد برگزار شد.
معاون منابع انسانی دادگستری کل استان در این همایش اظهار کرد: حفظ منابع زیرزمینی یکی از اولویت های مقام های قضایی بوده و مقامات انتظامی نیز طبق قانون می توانند از تمام اختیارات خود برای مبارزه با حفر چاههای غیر مجاز و دستگاههای حفاری اقدام نمایند.
وی افزود:  به جهت اهمیت منابع آب در کشور رسیدگی به پرونده های آب در خارج از نوبت بررسی می شود و طبق ماده 49 در حوزه مسائل آب همواره از کارشناسان آب به عنوان متخصصین واقف بر موضوع استفاده شود.
در ادامه معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای آذربایجان غربی  اعلام کاهش 68 درصدی ذخیره برف امسال نسبت به سال گذشته اظهار کرد:  حفظ و ثبات آبهای زیر زمینی یکی از معضلاتی است که سالها قبل در مورد آن هشدار داده شده ولی با عدم توجه کافی روبرو بوده است.
یاسر رهبردین اظهار کرد: سال گذشته بیش از 1 میلیارد مترمکعب آب در استان ذخیره برف وجود داشت و امسال با کاهش چشمگیر این حجم از برف زنگ خطر برای تهدید بیشتر منابع آبی استان و حوزه دریاچه ارومیه رساتر به گوش می رسد.
وی تصریح کرد: بیش از 92 درصد چاههای غیر مجاز استان در حوزه دریاچه ارومیه قرار دارند که 92.2 درصد آنها برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. چانچه این روند ادامه یابد نمی توان به صنعتی شدن استان برای جایگزینی کشاورزی خوش بین بود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد