تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۹ اسفند ساعت ۱۸:۲۳ بازدید: 1094      نظرات: 0      کد مطلب: 5191

انتخاب مهاباد به عنوان شهر خلاق اول ایران در توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز سه شنبه 8 اسفندماه 96 مراسم انتخاب چهارمین پایتخت کتاب ایران در تالار وحدت تهران با حضور دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور و معاونان ایشان و همچنین اعضای انجمن حامی و فعالین فرهنگی و هنری کشور و شمار زیادی از علاقه مندان برگزار گردید.

از تعداد بیش از 159 شهر که برای پایتخت کتاب ایران در سال 97  برای کاندیدا شدن ثبت نام کردە بودند، 20 شهر به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و در نهایت 5 شهر منتخب در لیست نهایی قرار گرفتند که عبارت بودند از: مهاباد از استان آذربایجان غربی، صدرا از استان فارس، یزد مرکز استان یزد، دزفول از استان خوزستان و کاشان از استان اصفهان.

در این مرحله هیات داوران چهارمین دوره طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران شهر کاشان را به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی نمودند، همچنین شهرستان مهاباد به دلیل ارائه برنامه های نوآورانه، مشارکت جویانه، مردمی و استفاده از ظرفیت های بومی و محلی در تدوین برنامه های ویژه پایتخت کتاب ایران به عنوان خلاقترین شهر ایران انتخاب گردید و لوح تقدیر کمیسیون  فرهنگی سازمان ملل (یونسکو)، لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و یکصد میلیون ریال بن کتاب سازمان کتابخانه های عمومی را دریافت نمود.

برابر پروتکل دبیر خانە اجرایی جشنوارە چهارمین دورە پایتخت کتاب از طرف هر شهر و روستای برگزیدە سە نفر بە نمایندگی برای دریافت لوایح بر روی سن دعوت بعمل آمد. دریافت کنندگان به نمایندگی از شهرستان مهاباد آقایان دکتر کامران علیزاده آذر شهردار شهر، قادر مرادی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر خالق جلیل نژاد نمایندە انجمن های فرهنگی و تدوین کنندگان طرح پایتخت کتاب شهر مهاباد بر روی سن حاضر شدند.

لازم به ذکر است هیات اعزامی مهاباد شامل قادر مرادی (رییس فرهنگ و ارشاد)، دکتر کامران علیزاده آذر (شهردار) و نیز تدوین کنندگان طرح ارائه شده (دکتر خالق جلیل نژاد، سید رسول نبوی "مسئول کمیسیون فرهنگی دوره چهارم شورای شهر"، دکتر اسماعیل مصطفی زاده، شه‌‌ویار گلابی آذر، صلاح پایانیانی، کمال مولودپوری، چالاک کورده، خانم نصرتی، حمزه کاکه خضری، خانم بازیار و یعقوب خضری) برای کاندیدا شدن شهرستان مهاباد در مراسم انتخاب چهارمین پایتخت کتاب ایران حضور داشتند.

شایان ذکر است مهاباد در اولین سال حضور خود توانست عنوان خلاقترین شهر ایران در توسعه کتابخوانی کسب نمایید، این در حالی است که شهرهای رقیب در سالهای قبل حضور چشمگیری در این مراسم داشتند.

کسب این جایگاه موجب بالا رفتن اعتبار فرهنگی و توسعه و ترویج زیرساختهای فرهنگی شهرستان و تعامل و گفتمان سازنده با نهادهای فرهنگی داخلی و بین المللی از جمله یونسکو خواهد شد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد