تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۹ اسفند ساعت ۱۴:۱۳ بازدید: 1245      نظرات: 0      کد مطلب: 5185

هفتاد و پنج هکتار از اراضی مهاباد به منابع طبیعی بازگشت


بە گزارش پایگاە خبری تحلیلی هاژە، روز چهارشنبە ۹ اسفندماە جلسە هماهنگی هفتە منابع طبیعی با حضور مسئولان و سازمان های مردم نهاد در فرمانداری مهاباد برگزار شد.

رئیس ادارە منابع طبیعی مهاباد اظهار کرد: هر ساله ۱۵ الی ۲۱ اسفندماه به نام هفته منابع طبیعی نام گذاری شده است، بر این اساس امسال قرار است حدود ۱۰ میلیون نهال در سطح کشور کشت شود و در مهاباد نیز تعداد ۱۲ هزار اصله نهال کشت خواهد شد.
دکتر مجید پاتو افزود: امسال ۴۷ هکتار زمین با تعداد 52 پرونده در سطح شهرستان مهاباد تخریب و تصرف داشته ایم که از این تعداد ۱۹ پرونده به دادگستری ارسال شده است. همچنین حدود ۷۵ هکتار از زمین های منابع طبیعی نیز خلع ید و بازپس گیری شده است.
وی تصریح کرد: در راستای افزایش سرانه فضای سبز در مهاباد جلساتی با مجموعه شورا و شهرداری داشته ایم، قرار بر این شده است که زمین های کوه خزایی (۵۶ هکتار)، پشت قلا (داشا مجید ۳۰ هکتار) و اطراف سد (۵٨ هکتار) برای ایجاد فضای سبز با مشخصات خاص در اختیار شهرداری قرار گیرد و به جز ایجاد فضای سبز شهرداری حق تغییر کاربری به آپارتمان سازی و کاربری های دیگر را ندارد. 
فرماندار مهاباد گفت: بر اساس تصمیمات گرفته شده حتی یک متر مربع زمین ملی و منابع طبیعی برای اجرای طرح های مختلف بدون اجازه فرمانداری و کارگروه حفاظت از منابع طبیعی و ملی در اختیار کسی قرار نخواهد گرفت. همچنین به هیچ عنوان زمین طبیعی به ساکنان شهری برای ایجاد باغ و تاکستان واگذار نخواهد شد و اولویت با روستاییان است.
دکتر شجاعی افزود: مجموعە ادارات سطح شهرستان از لحاظ ذهنی توجیه شده ایم که باید طبیعت را حفظ کنیم، اما تا این امر عملی شود، زمان خواهد برد و امیدواریم با عملی شدن این امر مشکلات پیش روی محیط زیست کاهش یابد.  
نمایندگان سمن ها و ادارات حاضر در جلسه به ارائه دیدگاه ها و نظرات مختلف در رابطه با برنامه های هفته منابع طبیعی و پیشنهادات برای حل معضلات پیش روی منابع طبیعی و محیط زیست ارائه شد. 
در این جلسە بحث قطع درختان، تخریب منابع طبیعی و نحوه برخورد با متخلفان از موضوعات مورد انتقاد سازمان های مردم نهاد بود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد