تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۸ اسفند ساعت ۱۲:۲۵ بازدید: 694      نظرات: 2      کد مطلب: 5182
از شعار تا عمل

بی‌توجهی شهرداری مهاباد در جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب


افزایش بی رویه سگ‌های بلاصاحب و پرسه زنی آنها در بیشتر محله‌ها و خیابان‌های سطح شهر مهاباد معضلی است که این روزها موجب تاثر، ناراحتی و گاه نگرانی شهروندان شده است.

شاید عمده‌ترین علت حضور و هجوم سگ‌های بلاصاحب به سطح شهر مهاباد به مدیریت نامناسب پسماند بر‌گردد، چرا که کشمکش در ایجاد کارخانه بازیافت زباله و جامه عمل نپوشانیدن به این وعده از سوی مسئولان طی سالهای گذشته و نداشتن مدیریت جمع آوری و دفع زباله‌ها زمینه را بیش از پیش برای حضور سگ‌های بلاصاحب مهیا نموده است.

درست دو سال قبل و براساس دستورالعملی که برای جمع آوری و کنترل جمعیت سگهای بلاصاحب به شهرداری‌ها ابلاغ شده بود، در نتیجه اجرای آن از سوی شهرداری مهاباد و از طریق عقد قرارداد "اتلاف سگهای ولگرد" بوسیله پیمانکاران طی مدت 11 ماه مرگ بیش از 840 قلاده سگ به شیوه‌ زنده‌گیری و مرگ با ترحم را درپی داشت!

شاید دشوارترین کار برای یک انسان گرفتن جان یک موجود زنده باشد، لذا در پی اعتراضات صورت گرفته به این روش بی رحمانه در سراسر کشور، معدوم سازی و اتلاف سگ‌ها با ممنوعیت همراه شد و اجرای این روش بعد از تصویب دستوالعمل جدید نوعی جرم به حساب آمد. با این حال بر اساس بند 15 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، جمع آوری حيوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و بلاصاحب در سطح شهر بايد توسط شهرداری‌ها صورت پذیرد.

موضوعی که مدیریت پسماند شهرداری مهاباد طی دو سال اخیر و به بهانه‌های گوناگون از آن شانه خالی کرده و در دوره جدید شورای شهر مهاباد نیز اگرچه تصمیم هایی در خصوص ایجاد سایت نگهداری سگ های بلاصاحب گرفته شده اما قدمهای عملی در راستای راه اندازی این مکان به کندی برداشته شده و می توان گفت این معضل کماکان به قوت خود باقیست.

همزمان با درخواست مکرر شهروندان از شهرداری و افزایش بی رویه سگ‌ها در سطح معابر عمومی و پارک‌های مهاباد جلساتی در این راستا و با خروجی مشخص برگزار شده و شهرداری مهاباد را برآن داشته تصمیماتی بدون عمل و با اهدف زیر دنبال کند:

کنترل بیماریهای ناقل بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون تجمع سگ‌ها، کنترل جمعیت سگ‌ها از طریق عقیم سازی کردن و جلوگیری از زاد و ولد آنها، جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست، ارتقای سطح آگهی عمومی در خصوص رعایت اصول بهداشتی مواجه با حیوانات مزاحم از جمله سگ.

راه اندازی و فعالیت پناهگاه حیوانات بلاصاحب ممکن است برای شهرداری مهاباد هزینه‌های زیادی دربر داشته باشد در همان حال نباید فراموش کرد هرگونه فعالیت و تداوم چنین مکانی نیازمند همکاری و مساعدت جدی انجمن های زیست محیطی و دوستداران طبیعت و حیوانات است و ساماندهی سگ‌های بلاصاحب موضوعی است که باید عمیقا به آن توجه کرد چرا که حفظ حیات این حیوانات به عنوان بخشی از مخلوقات خداوند وظیفه ای است ذاتی و انسانی. لذا می طلبد در کنار شهرداری، انجمن های زیست محیطی با دغدغه جدی‌تر و حس مسئولیت و شهروندی به منظور جلوگیری و کاهش آزار و خشونت علیه حیوانات و نهادینه کردن فرهنگ مهرورزی به حیوانات در جامعه اقدامات و آموزش‌های لازم را انجام دهند. در کنار آنان نیز رسانه ها به عنوان بازوان پرتوان در این زمینه و از طریق آموزش، آگاه سازی و تنویر افکار عمومی نقش بسزایی بر دوش می کشند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

ساسان ۱۳۹۶/۱۲/۹
اول از همه اینکه شهرداری در مورد هزینه ها هنوز شفافیتی نداشته و چند ماه قبل هم خبری روی خروجی کانالها به نقل از مسئول اجرائیات شهردای آمد که چند صد قلاده سگ جمع آوری شده!
نه مشخص بود که تعداد چقدر است و نه اینکه هزینه این جمع آوری چقدر بوده و از همه مهمتر به کجا منتقل شدند؟
یک راهکار مقطعی و غیر شفاف در بحث مالی صرفا بخاطر جلب توجه افکار عمومی که بگویند ما در بحث سگها یک کاری کردیم ، که البته یک هزینه بیخود و بدون نتیجه بود و هنوز هم سگها بدون سرپرست و با تعداد زیاد در سطح شهر وجود دارند.
بهترین کار ریشه یابی وجود این سگهاست، تا زمانی که ریشه وجود این سگها مشخص نشود که کار سختی هم نیست نمیتوان یک راهکار درست داد، راهکار هم همنطور که گفته شده شاید هزینه هایی اولیه و البته شفاف داشته باشد اما بهتر از این است که هر چند وقت یکبار بدون هیچ آمار صحیح از تعداد سگهای جمع آوری شده ، هزینه هایی غیرشفاف روی دست شهرداری که آن هم از جیب شهروندان خرج میشود بگذارد.
اما فعلا
به هر حال این سگها به خاطر این که واکسینه نیستن باید یه بار جمع آوری شوند ولی این میتواند توسط انجمنهای دوستدار حیوانات و با نظارت شهرداری انجام شود.

یکی از چیزهایی که سگهارو برای جامعه امن میکنه واکسینه شدنه و دومیش هم سیر بودن.
اگر این دو مورد با کمک خیرین حوزه حمایت از حیوانات ،با توجه به بودجه کم شهرداری فعلا تامین بشه تا زمانی که محل نگهداری تامین شود میتوان تا حدی با ان حیوانات کنار آمد که از خطرات آنان برای جامعه میکاهد.
همین چند مدت قبل دوستداران حیوانات در سالن وحدت یک گردهمایی داشتند و با دعوت از آنان میتوان دوستداری حیوانات را بصورت عملی هم نمایان کرد که فقط در حد گردهمایی نیست و میتوانند در میدان عمل هم وستدار باشند
1
3
پاسخ به این اظهارنظر

بفرین پرتوی ۱۳۹۶/۱۲/۸
لطفا او بحثانه مطرح مکن به اندازه ی کافی ظلم له سگان دکن الان دچن تیان بردبن هیچین ناهیلن

نظر خود را براي ما ارسال كنيد