تاريخ: ۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند ساعت ۱۸:۴۷ بازدید: 419      نظرات: 0      کد مطلب: 5172

جلسه کارگروه اشتغال و کمیته راهبردی سرمایه گذاری در فرمانداری مهاباد تشکیل گردید


به گزارش پایگاه خبری هاژه روز یکشنبه مورخه 6 اسفند ماه سال 96 کارگروه اشتغال و کمیته راهبردی سرمایه گذاری مهاباد در سالن جلسات فرمانداری تشکیل جلسه داد.
در ابتدای جلسه علی خضرزاده رییس اداره تعاون، کار و امور اجتماعی شهرستان مهاباد با ارائه آماری در مورد جلسات صورت گرفته گفت که جلسه اول 23 بهمن ماه تعداد 20 طرح با اعتبار 24 میلیون و 50 هزار ریال با اشتغال 44 نفر بوده است.
وی آمار طرحهای جلسه دوم مورخه 9 بهمن ماه را  22 طرح با اعتبار 116 میلیون و 400 هزار ریال با اشتغال 122 نفر که از این تعداد 15 طرح اشتغال پایدار روستایی در بخش کشاورزی با مبلغی بالغ بر 49 میلیون و 100 هزار ریال و حدود 4 طرح اشتغال فراگیر  با مبلغ 12 میلیون و 300 هزار ریال و حدود 55 میلیون ریال در بخش صنعت سرمایه گذاری شده است.
رییس اداره تعاون، کار و امور اجتماعی در ادامه به ارائه گزارش جلسه سوم 25 بهمن ماه پرداخت و افزود: در کل 51 طرح با اعتباری بر 2 میلیون و 472 هزار و 828  ریال با اشتغال 206 نفر مورد بررسی قرار گرفت
علی خضرزاده از طرف دیگر درباره عدم همکاری بانکها و ارائه وام به متقاضیان گفت: متاسفانه از 24 طرح اشتغالی که به بانکها فرستاده شده است، هیچ پولی واریز نشده است.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد هم در این جلسه دستگاههای اداری را در رابطه با طرح اشتغال پایدار یادآور شد و گفت: برای اشتغال پایدار  و اشتغال پایدار روستایی افراد قبل از اینکه در سامانه ثبت نام کنند و اقدامات اولیه را انجام دهند، سازمان زیربط موظف است که  نظر اداره و نظریه فنی طرح را ارزیابی کند که آیا فرد یا خود طرح برای آن کار مناسب است و توانایی آن را داراست، که  نتیجه آن باید به فرد متقاضی یا سرمایه گذار اطلاع داده شود.
شجاعی ادامه داد: بانکها باید توجیهات فنی و اقتصادی خود را بیان کنند که آیا طرح را می توان اجرا کرد. توزیع اعتبارات براساس جمعیت معیاربندی شده است. هر چه جمعیت بیشتر باشد، اعتبارات هم بیشتر خواهد بود.
بیژن فر بخشدار خلیفان اظهار داشت: با توجه به اینکه 23 روستای مرزی در محور جغرافیایی بخش خلیفان قرار دارد در تلاش هستیم تا طرحهای اشتغال پایدار را در آنجا با اعطای تسهیلات ویژه روستاهای مرزی در برنامه توسعه کشوری رونق بخشیم.
قادری رییس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان مهاباد در مورد اعطای اعتبار به اشخاص گفت: بهتر است کسانی که توان کار فنی دارد و می توانند یک طرح را راه اندازی کنند به آنها  اعتبار ایجاد اشتغال داد. متاسفانه بعضی از افراد بعد از اینکه پول نقد را دریافت کردند، فقط چشم به پول نقد آن دوخته اند و در جای دیگر و چیز دیگر به جز طرح وام گرفته شده صرف می کنند.
معاون مدیر کل و  رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان مهاباد گفت: حدود 183 نفر در بخش صنایع و گردشگری از سامانه کارا کد رهگیری دریافت کرده اند. در بخش گردشگری 7 مورد بوم گردی هم در برنامه گردشگری قرار داده شده است.
آرش شهابی افزود: وقتی که در طرح اشتغالی بیمه افراد لحاظ نگردد و فرد نتواند تعهدات  خود را به انجام برساند بازپرداخت برای آنها 18% لحاظ می گردد. اشتغال روستایی را می توان در بازه اشتغال فراگیر قرار داد که در بخش گردشگری حدود 15% اعتبار را به خود اختصاص می دهد.
رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان مهاباد ادامه داد: برای تسهیل در سرمایه گذاری و اشتغال در بخش گردشگری با صدور موافقت اولیه، برای طرحهای داخل شهری از شهرداری و اماکن و برای طرحهای برون شهری از بنیاد مسکن و اماکن استعلام صورت خواهد پذیرفت.
ایمانیان مسئول طرح و برنامه جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد اظهار داشت: کشاورزی حدود 35% اشتغال روستایی را شامل می شود. از حدود 200 نفر که در سامانه کارا ثبت نام کرده اند، حدود 70 نفر مورد پذیرش قرار گرفته اند و برای آنها پروانه بهره برداری صادر شده است.
ایمانیان افزود: حدود 38 طرح اشتغال روستایی با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد و 265 میلیون تومان مصوبه داشته ایم که از این مقدار سهم بخش مرکزی و جهادآباد 3 میلیارد و 140 میلیون تومان و 2 میلیارد و 125 میلیون تومان سهم بخش خلیفان بوده است.
فیض اله بیگی رییس ادره برق مهاباد گفت: احداث نیروگاه گازی در شهرک صنعتی،  نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی و 5 مگاواتی با وامهای 35 میلیاردی از اشتغال پایدار در حوزه برق  می باشند.
در بخش کمیته سرمایه گذاری، سرمایه گذاران محمد الیاسی (احداث نیروگاه خورشیدی 6 مگاواتی)، پیروتی ( احداث نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی)، حسین زاده (ساخت هتل آپارتمان در محدوده کوچه مسجد حاج احمد)، گروه اشتغال کسب و کار اینترنتی (ایجاد فروشگاه اینترنتی)، سلیمی (احداث کارخانه سنگ بری) به بیان مشکلات پیش روی طرح خویش اعم از اعطای اعتبار، اعطای مجوز، دادن زمین و عدم همکاری ارگانهای زیربط در جلسه پرداختند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد