تاريخ: ۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند ساعت ۱۱:۳۷ بازدید: 4064      نظرات: 7      کد مطلب: 5164

خفاش ها لانه ندارند/آنها را از خواب زمستانی بیدار نکنید


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان با تاکید بر اینکه خفاش ها لانه ندارند، از مردم خواست بخاطر شایعات بی اساس آنها را از خواب زمستانی بیدار نکنند.

حیدر ویسی اظهار کرد: خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که پرواز حقیقی دارند و از حیوانات بسیار مفید برای طبیعت بشمار می روند که با تغذیه از پشه ها و حشرات مضر، نقش مهمی در کنترل بیولوژیک آفات و بیماری ها ایفا می کنند و در اکوسیستم های طبیعی دارای جایگاه ویژه ای هستند.
وی افزود: این پرنده در گرده افشانی درختان نقش موثری ایفا کرده و به صورت گروهی در غارها زندگی می کنند و در جمعیت های زیاد به صورت خوشه ای از سقف غارها در حالیکه سرشان پایین است با پاهای خود، آویزان می شوند و هیچ لانه ای ندارند. 
ویسی تاکید کرد: بعضی از خفاش ها با شروع فصل زمستان به مناطق گرمسیر مهاجرت می کنند و برخی دیگر نیز با سرد شدن هوا به خواب زمستانی در درون غارها فرو می روند. 
به گفته وی، در موقع خواب زمستانی، متابولیسم بدن خفاش ها بشدت پایین می آید و اگر در این فصل، خطری برای آنها پیش بیاید و از خواب زمستانی بیدار شوند از گرسنگی می میرند.
ویسی یادآور شد: این پرنده در سال یک بار زایمان کرده و در هر زایمان یک یا 2 بچه به دنیا می آورد که بچه خود را در میان بال های شان می گیرند، بچه خفاش ها حتی هنگام شکار نیز از مادر خود جدا نمی شود.
وی اضافه کرد: برخی افراد سودجو و فرصت طلب که هیچ اطلاعی از رفتار این گونه ی جانوری ندارند با رفتار نا آگاهانه خود که ناشی از نداشتن اطلاعات از رفتار خفاش است، در صدد نابودی این گونه هستند.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان گفت: خفاش ها می تواند ناقل بیماری های هاری و ایبولا باشند و کسانی که با خفاش ها سر وکار دارند باید واکسن ضد این 2 بیماری را دریافت کنند.
وی از مردم خواست در صورت مشاهده افراد سودجو، فرصت طلب و ناآگاه که قصد آزار رساندن به گونه های جانوری را دارند مراتب را در اسرع وقت به ادارات محیط زیست گزارش دهند تا پیگیری های لازم و برخورد قانونی با آنان بعمل آید. 
در روزهای اخیر مطالبی مبنی بر قصد تعدادی از مردم برای جمع آوری لانه خفاش ها در فضای مجازی منتشر شد که باعث نگرانی عمیق دوستداران محیط زیست و حیات وحش شده است.
خفاش از راسته بال ‌دستان و دارای پنج انگشت است، بال‌های خفاش با بال‌های پرندگان متفاوت است و به گونه دیگری ساخته شده، اما در عوض پوست بال‌های خفاش جنسی شبیه چرم دارد و دارای خاصیت ارتجاعی است که باعث می‌شود بال هایش در طول استخوان هایی که دست‌ها و انگشتان خفاش را حرکت می‌دهند کشیده شود. 
بال زدن خفاش مانند پرندگان نیست که بال‌ها را به تمامی بالا و پایین می‌برند آنها در مقابل انگشتانشان را بطور کامل باز می‌کنند، انگشتان آنها بسیار بلند است و با پوستی نازک پوشیده شده‌است.
در جهان بیش از یک هزار و 300 گونه خفاش شناسایی شده که 50 گونه آن در ایران زیست می کنند.
منبع: ایرنا(عبداله رحمانی)
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حاتم ۱۳۹۶/۱۲/۷
خواهشا دنبال شایعه نروید گناه دارند
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

شینه ۱۳۹۶/۱۲/۶
تکا ده که م له هه مو مرووایه تی که هوشتان له گیان له به ران بیت و بزانن ئه وان نه ته نیا بو ته بیعه ت به که لکن به لکو بو گیان له یه رانی تریش هه روها به نرخن ....
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۱۲/۶
لعنت به هر کس که دیگری را می ازارد حال چه انسان چه هر جانداری
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

مهابادیم ۱۳۹۶/۱۲/۶
چه بدبختن این ۵۰ گونه ی خفاش که در ایران زندگی میکنن
به قول گاندی هر ملتی را از نحوه رفتارشان با حیوانات میشود شناخت
لطفا اندکی تفکر
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

صادق قربانی ۱۳۹۶/۱۲/۶
متاسفانه اکنون دسته دسته جمعیت برای یافتن لانه ی خفاش به کوهستانها و غارها سرازیر شده و نه تنها برای خفاشها بلکه برای عقابها و انواع پرندگانی که لانه خود را در دل کوه ساخته اند مشکل بوجود آورده اند و باعث تخریب لانه هایشان میشوند .
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

صادق قربانی ۱۳۹۶/۱۲/۶
متاسفانه اکنون دسته دسته جمعیت برای یافتن لانه ی خفاش به کوهستانها و غارها سرازیر شده و نه تنها برای خفاشها بلکه برای عقابها و انواع پرندگانی که لانه خود را در دل کوه ساخته اند مشکل بوجود آورده اند و باعث تخریب لانه هایشان میشوند .
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

نیشتمان ۱۳۹۶/۱۲/۶
راسته ئه وه که نه بن به هوی ئازاری بالنده کان یا خود هیچ گیان له به ریک جا هه ر چی هوکاری بیت به لام خه لکان ئه ونده برسی وبی کار وده سته نگن که به کوتنی ئه و دو بابه ته ده س هه لناگرن هیچ ئخ وزانیاریانه ی که لیره باس کراوه ئه ونده کت وپر نیه که قانع بن وبه پیچه وانه زورتر ده بی به هوکاری رویشتن به دوای ئه م شته وه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد