تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن ساعت ۱۲:۵۷ بازدید: 1752      نظرات: 1      کد مطلب: 5125

سیمینه رود بوکان طغیان کرد


بارش های اخیر و تداوم بارندگی ها موجب طغیان رودخانه سیمینه رود در بوکان شده ولی این امر تحت کنترل بوده و خسارت های بسیار جزئی داشته است.
دبیر شورای مدیریت بحران شهرستان بوکان روز دوشنبه اظهار کرد: بارش های مداوم باران موجب شده که حجم آب سیمینه رود به 165 متر مکعب بر ثانیه افزایش یابد.
سلطان رحمانی افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته احتمال دارد حجم آب ورودی به بستر سیمینه رود به بیش از 200 متر مکعب برسد.
وی ادامه داد: امسال بر اثر عوامل محیطی و انسانی در عمق و عرض رودخانه و برداشت رسوبات رودخانه ای از جمله برداشت شن و ماسه، عمق رودخانه افزایش پیدا کرده و طغیان امسال سیمینه رود تنها خسارت های جزئی در پی داشته است. 
رئیس اداره هواشناسی بوکان نیز گفت: در 48 ساعت گذشته 55 میلیمتر بارش در شهرستان بوکان به ثبت رسیده و موجب خوشحالی مردم به ویژه روستاییان و کشاورزان شده است. 
اسماعیل کامیاب اظهارکرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 181 میلیمتر بارش در بوکان ثبت شده که نسبت به سال قبل 12 درصد بیشتر است.
 افزایش آب این رودخانه فصلی و طغیان آن در این ماه از سال، نوید دایمی شدن و جاری شدن دایمی سیمینه رود را می دهد که این امر خوشحالی کشاورزان را در پی دارد.
برخی از شهروندان بوکانی با حضور در حاشیه رودخانه، شکرگزاری به درگاه الهی را به جای آوردند و از زیبایی های آب، باران، رودخانه و طبیعت عکس سلفی گرفتند. 
البته شدت جریان این رودخانه در برخی از مسیرهای عبور از شهر بوکان موجب شد آب وارد معابر و خیابان های حاشیه رودخانه شده و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد. 
 شهرستان بوکان دارای 2 رودخانه سیمینه رود و زرینه رود است که از داخل و حاشیه این شهر عبور می کند. 
با توجه به خشکسالی های متعدد از سال 1385 تاکنون رودخانه پر آب سیمینه رود از حالت دائمی خارج و به رودخانه فصلی تبدیل شده است. 
سیمینه رود یکی از رودهای مهم آذربایجان غربی است که از کوهستان های منطقه مهاباد، سقز، بانه و شمال عراق سرچشمه می گیرد و پس از عبور از شهر بوکان و اطراف شهر میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد. 
از شهرستان بوکان 2 رودخانه سیمینه رود و زرینه رود در جنوب آذربایجان غربی می گذرد. 
طول سیمینه ‌رود 200 کیلومتر و مساحت حوضه آبگیر آن در محل 'داشبند' 2090 کیلومتر مربع و متوسط آب سالانه آن معادل 640 میلیون متر مکعب است.
منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی ۱۳۹۷/۱۱/۷
بد

نظر خود را براي ما ارسال كنيد