تاريخ: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن ساعت ۱۵:۳۹ بازدید: 1097      نظرات: 0      کد مطلب: 5123

از بطری های پلاستیکی فقط یک بار استفاده کنید!


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: از بطری های پلاستیکی فقط یک بار استفاده کنید.
عزیز قال افزود: بطری های آب معدنی با علامت اختصاری PET یا PETE (شماره 1) نسبتا بی خطر بوده ولی به دلیل نفوذ باکتری ها به درون بطری از استفاده مجدد این بطری ها خودداری شود.
وی با اشاره به علایم اختصاری موجود در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف ظروف پلاستیکی تصریح کرد: ظروف پلاستیکی با علایم  HDPE با (شماره 2) در داخل مثلث بدلیل اینکه با پلی اتیلن متراکم ساخته شده اند جز پلاستیک های بی خطر بوده و یکی از بهترین گزینه ها برای بازیافت هستند.
قال با اشاره به اینکه ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی که علامت pvc (شماره 3) در داخل مثلث دارند غیر قابل بازیافت هستند تصریح کرد: این قبیل از مواد پلاستیکی به هیچ وجه نباید نزدیک حرارت گذاشت، این موارد بخصوص در هنگام پخت غذا به وسیله ی گرما تحریک می شوند و باعث می شود که مواد شیمیای درون pvc آزاد شود و به درون مواد غذایی در حال پخت نفوذ پیدا کرده و باعث اختلالات هورمونی شود.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه با تاکید به اینکه کیسه های نایلونی که متاسفانه در بین مردم متداول شده اند غیر قابل بازیافت هستند اظهار کرد:این کیسه ها از مواد پلی اتیلن با تراکم کم که علامت اختصاری LDPE با (شماره 4) دارند ساخته شده و جز پلاستیک های بی خطر هستند ولی معمولا غیر بازیافت بوده به همین دلیل توصیه می شود سبد خرید و کیسه های گارچه ای جایگزین این کیسه ها شوند.
وی خاطر نشان کرد: PP (شماره 5) یک ماده ی پلاستیکی بسیار خوش بازیافت که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و جز پلاستیک های بی خطر بوده و از این ماده پلاستیکی معمولا در ظرف ماست و ظروف مشابه که دهانه گشادی دارند استفاده می شود.
قال ادامه داد :ظروف پلاستیکی و یک بار مصرف با علامت اختصاری ps (باشماره 6) دارای مواد سمی بالقوه بوده وبیشتر مواقع غیرقابل بازیافتن هستند بنابراین تا جایی که امکان دارد از این ظروف استفاده نکنید.
منبع: ایسنا ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد