تاريخ: ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ بهمن ساعت ۱۱:۴۴ بازدید: 461      نظرات: 0      کد مطلب: 5117

جشن صدمین سالگرد انتشار اولین نمایشنامه کوردی در دانشگاه کوردستان برگزار می شود


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، جشن صدمین سالگرد انتشار اولین نمایشنامه کردی در دانشگاه کوردستان برگزار می شود.
 
جشن یکصدمین سالگرد انتشار اولین نمایشنامه کردی با همت انجمن علمی زبان و ادبیات کوردی و انجمن پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه کوردستان و با همکاری معاونت فرهنگی این دانشگاه 7 اسفند ماه سال جاری در دانشگاه کردستان برگزار می شود
دکتر بختیار سجادی، مدیر گروه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان:
 اواخر جنگ جهانی اول در  سال 1918 میلادی یکی از شخصیت‎
های ممتاز و برجسته ادبی کرد، به نام عبدالرحیم رحمی حکاری، که در این جنگ هم شرکت داشت و در زندانی در باکو زندانی بود بعد از آزادی از زندان اولین نمایشنامه به زبان کردی را با عنوان «مم آلان» نگارش و اوایل سال 1919 میلادی منتشر کرد و اکنون این  جشن با اهدافی از جمله اهمیت دادن به نمایشنامه در زبان و ادبیات کردی و پاسداشت آن خدمات در دانشگاه کردستان برگزار می شود.
نویسنده این نمایشنامه یکی از تاثیرگذارترین چهره های ادبی کرد و از دوستان نزدیک بدیع الزمان کردی است که از روشنفکران قرن بیستم هستند.
نمایشنامه یکی از مهم‎ترین ژانرهای ادبیات به حساب می‎آید و متاسفانه با وجود آنکه در زبان و ادبیات کردی در حوزه داستان و رمان و شعر هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی آثار فراوانی تولید شده در حوزه آثار نمایشی ضعف وجود دارد، یکی از اهداف  این جشن توجه به این ژانر مهم ادبی در ادبیات کردی است.
در این جشن برنامه هایی از جمله ارایه مقاله و سخنرانی با حضور اساتید حوزه ادبیات نمایشی و همچنین اجرای نمایشنامه «مم آلان» از سوی دانشجویان به صورت نمایشنامه خوانی تدارک دیده شده است.
در این مراسم از نمایشنامه نویس های به گویش‎های مختلف کردی تقدیر خواهد شد، 
 آنچه در این جشن مورد توجه قرار گرفته خود نمایشنامه و ادبیات نمایشی به زبان کردی است و هدف اصلی ما افزایش توجهات به مقوله نمایشنامه نویسی است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد