تاريخ: ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ بهمن ساعت ۱۰:۵۴ بازدید: 635      نظرات: 0      کد مطلب: 5114

ماکو و جاذبەهای گردشگری آن


شهر ماکو با ترکیب جمعیتی کورد و تورک در میان دو کوه قیه و سبد داغی در شمال استان آذربایجان‌غربی قرار دارد. رودخانه زنگمار از کوه‌های مرزی ایران و ترکیه سرچشمه گرفته، از داخل شهر ماکو گذشته و در شهرستان پلدشت به رودخانه ارس می‌پیوندد. سد مخزنی ماکو (بارون) در ۱۲ کیلومتری جنوب شهرستان ماکو بر روی رودخانه زنگمار در نزدیکی روستای بارون احداث شده ‌است. این سد حدود ۱۵هزار هکتار از زمین‌های حاصلخیز پلدشت را آبیاری می‌کند.

شهرستان ماکو از دو شهر ماکو و بازرگان، دو بخش مرکزی و بازرگان و همچنین از پنج دهستان قلعە درسی، قرە سو، چایباسار جنوبی و شمالی و ساری سو تشکیل شدە است.

ماکو دارای آب وهوای نیمە خشک با توجه به موقعیت جغرافیایی تحت تأثیر باران‌هایی از کوه‌های زاگروس است. هوای شهر گرم و خشک درتابستان، و سرد همراه با بارش برف درزمستان است. بیشترین بارش ناشی از رگبارهای بهاری است.

جمعیت شهرستان ماکو طبق سرشماری سال ١٣٩٥ حدود ٩٤هزار و ٧٥١ نفر اعلام شدە است.

چند مکان‌ دیدنی شهرستان ماکو: 
 
سد بارون: سد بارون در ۱۲کیلومتری جنوب شهرستان ماکو، بر روی رودخانه زنگمار در نزدیکی روستای بارون احداث شده است.بارون یکی از بزرگترین سدهای شهرستان ماکو می‌باشد که دارای مناظرزیبا و همچنین دریاچه بزرگی است و برای ماهیگیری نیز مناسب است. سد بارون با توجه به اینکه در کنار کلیسای زور زور قرار گرفته مورد توجه بسیاری از گردشگران این منطقه است.
 
 
  کلیسای گئورک: کلیسای گئورگ مقدس در نزدیکی روستای مرگن (مرکان) بین ماکو و قره ضیا الدین، در جنوب شرقی روستای شوط در استان آذربایجان غربی واقع است. این کلیسا در قرن 16 میلادی با سنگهای خوش تراش ساخته شده است. اطراف این کلیسا سنگ صلیبهای حجاری شده و قبرستان ارامنه گسترده است و کمی دورتر از آن ویرانه های خانه های بسیاری که زمانی محل سکونت ارامنه بوده و حکایت ازوجود روستایی پر جمعیت و آباد دارد قرار گرفته است که بعلت مهاجرت ارامنه از این مکان در سال 1830 میلادی به این شکل متروکه مانده است


 

روستای گردشگری رند: روستای رند در ۱۵ کیلومتری منطقه آزاد تجاری، صنعتی ماکو قرار دارد. این روستا سرسبز در دامنه کوه قرار دارد و وجود چشمه های جوشان آب معدنی ، این روستا را در منطقه از شهرت فراوانی برخوردار ساخته است. جمعیت آن طبق سرشماری سال 1390 بالغ بر ۴۵۰نفر بوده است. چشمه هایی همچون کند بولاغی ، قمیشلی بولاغ ، جیللی بولاغ، گول اویز و کربلایی نظر بولاغی واقع در ارتفاعات شمال روستا از چشمه های این روستای سرسبز میباشند. روستای رند دارای زمستانی سرد و تابستانی معتدل است. وجود روخانه ساری سو و جوی بار های کوچک آب باعث شده تا همیشه هوای مرطوبی داشته باشد.اهالی رند روزگارشان را بیشتر با باغداری و دامداری و کشاورزی می‌گذرانند و روستا با باغ‌هایی پر از درختان گیلاس، آلبالو، هلو، سیب ، زرد آلو و گردو احاطه شده است.پوشش گیاهی ارتفاعات و کف این روستا گل گاوزبان، آویشن، گل بنفشه، گل ختمی، چای کوهی، ترشک کوهی، کاک اوتی ، گزنه ، خار شتر ، شیرین بیان و… است. وجود درختان کوتاه جنگلی در ارتفاعات این روستا به زیبایی های آن افزوده است.

 
 

چشمه آبگرم باش‌کندی: چشمه آبگرم باش‌کندی در فاصله دو کیلومتری روستای باش کندی و 13 کیلومتری جاده ماکو بازرگان واقع شده استدر این ناحیه دره وسیعی وجود دارد که غربی شرقی است و چشمه آبگرم در سمت راست بستر رودخانه و دامنه ارتفاعات آهکی جنوب دره قرار گرفته است .آب و گاز از چند نقطه از کناره حوضچه از زمین می جوشد. 
آبدهی چشمه حدود 6 لیتر در ثانیه می باشد . قاعده حوضچه مثلثی شکل 6 متر و اضلاع دو طرف هریک 9 متر می باشد و عمق حوضچه 40 سانتی متر است .سمت چپ بستر رودخانه و مقابل این حوضچه و از چندین نقطه دیگر نیز آب یا حبابهای گاز دار خارج می شود و باتلاقی را تشکیل داده است. این آب در ردیف آبهای معدنی بیکربنات کلسیم گازدار و گرم است.

 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد