تاريخ: ۱۳۹۶ جمعه ۲۰ بهمن ساعت ۱۲:۱۸ بازدید: 2886      نظرات: 1      کد مطلب: 5082

گفتگو با تروسکه جولا بازیگر کورد فیلم سینمایی کامیون


* تروسکه جولا متولد 1376 در مهاباد

* دانشجوی رشته گرافیک

* کارنامه کاری: 2 فیلم سینمایی به نامهای دایان، کامیون و 1 مجموعه تلویزیونی به نام نامو

 

«کامیون»، به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کامبوزیا پرتوی با مدیریت فیلمبرداری «تورج اصلانی» در مرزهای سوریه و عراق و همچنین در روستاهای اطراف منطقه «سیلوانا»، ارومیه و میانه و در نهایت در لوکیشن‌های مختلفی در تهران از جمله؛ آزادی، تهرانسر، گلابدره، شهرک غرب، صادقیه و … فیلمبرداری شده است.

در فیلم سینمایی «کامیون»، سعید آقاخانی، نیکی کریمی، تروسکه جولا، رامین راستاد، یعقوب پرسا، نسرین مرادی و ... به ایفای نقش می‌پردازند. این فیلم در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با استقبال مخاطبان همراه بود. به این بهانه هاژه گفتگوی کوتاهی با تروسکه جولا بازیگر مهابادی این فیلم ترتیب داده است.

هاژه ـ خانم جولا ضمن سپاس از اینکه گفتگوی ما پذیرفتید، سی و ششمین جشنواره فجر و استقبال از فیلم کامیون چطور بود؟

من برای اکران فیلم کامیون حضور داشتم، استقبال مردم بی نظیر بود. از اینکه توانستم به عنوان یک کار حرفه ای و در کنار بازیگران مطرح نقش آفرینی کنم بسیار خوشحالم.

هاژه ـ بازی در فیلم کامیون چطور به شما پیشنهاد شد؟

آقای محمد علی مکری (فیلمساز و کارگردان) بنده را به آقای کامبوزیا پرتوی معرفی کردند.

هاژه ـ تست هم گرفتند؟

فقط تست چهره و گریم و لباس.

هاژه ـ نقش شما در این فیلم چه بود؟

این فیلم داستان یک راننده کامیون را روایت می کند که از عراق زن و فرزندی اهل شنگال را همراه خود به تهران می آورد تا او را به شوهرش برساند. این زن از طایفه ایزدی در کوردستان عراق بود و در فیلم به مشکلاتی که داعش برای آنان به وجود آورده، پرداخته می شود.

هاژه ـ تجربه بازی در کنار کسانی چون نیکی کریمی و سعید آقاخانی چطور بود؟

خانم کریمی چهره من را مناسب دیدند و آقای آقاخانی نیز نسبت به بنده بسیار لطف داشتند و مرا تشویق می کردند. شرکت در کلاسهای بازیگری آقای امید خاکپور در این فیلم برای من خیلی کمک کننده بود. تسلط بر فن بیان و میمیک و... را مدیون همین کلاسها هستم، چون در این فیلم روبند زده بودم و بیشتر حرکاتم با چشم بود کارم کمی دشوارتر بود.

هاژه ـ در فیلم دایان نقش شما چه بود؟ موضوع این فیلم دقیقا چیست؟

در این فیلم نقش فرعی داشتم، جزو پناهجویانی بودم که در دل جنگ از روستا عبور کرده و در یک نقطه مرزی گرفتار هستند. این فیلم اولین ساخته بلند سینمایی بهروز نورانی‌پور است که در قالب مستند ـ داستانی، روایتگر فردای جنگ است؛ روایتگر افرادی که در یک روستا زندگی می‌کنند و برای فردای بهتر تلاش می کنند و افرادی که جنگ را تجربه کرده‌اند.

هاژه ـ بازی شما در دایان چگونه کلید خورد؟

به پیشنهاد آقای امید خاکپور برای این فیلم تست دادم و خوشبختانه قبول شدم.

هاژه ـ مشابهت هایی در دو اثر سینمایی شما از لحاظ موضوع و محتوایی به چشم می خورد...

اتفاقا نقش آفرینی در چنین فیلم هایی از آرزوهای من بوده، همیشه دوست داشتم با آقای بهمن قبادی کار کنم. موضوعاتی که روایتگر رنج ملت کورد است برایم جذابیت بیشتری دارد.

هاژه ـ از مظلوم نمایی نمی ترسید؟

مظلوم نمایی شاید مورد پسند نباشد آنچه مد نظر من است بیشتر روایت واقعیات است در قالب فیلم. هم اکنون که با شما صحبت می کنم کوردها در عفرین از سوی ترکیه ژینوساید می شوند. اینها برگرفته از واقعیت زندگی ماست.

هاژه ـ با این حساب خصوصیات بارز کوردها هم نمود پیدا خواهد کرد.

بدون شک، برای نمونه در فیلم کامیون حجب و حیای زن کورد و ‌همچنین غیرت مرد کورد به خوبی به تصویر کشیده شده است.

هاژه ـ خانم جولا، شما به عنوان یک بازیگر جوان که در آغاز مراحل پیشرفت هنری خود هستید در این راه با محدودیتهایی از سوی خانواده و یا فضای سنتی حاکم بر جامعه روبرو بودید؟

به طور کلی شرایط جامعه تا حدود زیادی تغییر کرده ولی باز هم هستند خانواده هایی که اجازه نمی دهند فرزنداشان برای خرید تا سوپر مارکت سرکوچه برود. یکی از هنرمندان همین شهر که در دانشگاه هنر می خواند خانواده اش از ادامه تحصیل وی ممانعت به عمل آوردند و فکر می کردند بایستی حتما رشته کشاورزی بخواند! هنر در جامعه ما مظلوم واقع شده، خوشحالم که نه تنها از سوی خانواده در زمینه هنری محدود نبودم بلکه مراتب پیشرفتم را نیز فراهم کردند.

هاژه ـ این دیدگاه که "خانمها اجازه ورود به کارهای هنری را ندارند" در میان برخی از خانواده ها را ناشی از چه می دانید؟

عدم شناخت کافی. فکر می کنم همه چیز بستگی به فرد دارد. فضای هنری به خودی خود سالم است. خانم ها هم بدون ترس بایستی گام بردارند، با خانواده مثل دوست رفتار کنند.

هاژه ـ الگوی شما در دنیای بازیگری کیست؟

دیمن زندی و هدیه تهرانی.

هاژه ـ پیشنهاد جدیدی برای بازی داشته اید و آیا حاضرید در هر فیلمی بازی کنید؟

فعلا پیشنهاد جدیدی نداشته ام. به هیچ وجه حاضر نیستم در هر فیلمی بازی کنم به خصوص با توجه به اینکه یک کار شاخص در کارنامه هنری ام دارم.

هاژه ـ در پایان اگر سخنی هست بفرمایید

در پایان از مادرم و آقای امید خاکپور که مشوق اصلی بنده بوده اند بسیار متشکرم، همچنین جا دارد از زحمات آقای محمدعلی مکری و کامبوزیا پرتوی و تورج اصلانی که خیلی به من کمک کردند سپاسگزارم. سپاس از پایگاه خبری هاژه که فرصت این گفتگو را فراهم کردند.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

عالیه ۱۳۹۶/۱۱/۲۰

نظر خود را براي ما ارسال كنيد