تاريخ: ۱۳۹۶ جمعه ۱۳ بهمن ساعت ۱۸:۴۸ بازدید: 1603      نظرات: 0      کد مطلب: 5050

همایش روز جهانی تالاب در کانی‌ برازان مهاباد برگزار شد


بە گزارش پایگاە خبری تحلیلی هاژە، روز جمعه 13 بهمن ماە ٩٦  همزمان با روز جهانی تالاب‌ها و به مناسبت دهه فجر، همایشی در تالاب کانی برازان مهاباد برگزار گردید.

فاروق سخنور رییس ادارە محیط زیست مهاباد گزارشی از عملکرد 10 ماهه سال ۹٦ یگان حفاظت اداره محیط زیست مهاباد ارائه داد که عبارت است از: 137 مورد گشت و کنترل، 46 مورد کشف تخلفات، 79 مورد دستگیری متخلفین، کشف و ضبط 14 اسلحه غیرمجاز، کشف و ضبط 44 اسلحه مجاز  از متخلفین کە بە میزان 12میلیون و 640 هزار تومان بودە است.

رییس محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی در این مراسم اظهار داشت: از هر گونه طرح گردشگری که بتواند در مناطق تالابی استقرار پیدا کند حمایت خواهیم کرد.

دکتر رعناقد در مورد توسعه گردشگری مهاباد در سایه وجود تالابها افزود: استفاده از تالاب به عنوان پتانسیل گردشگری یک راه دارد و آن این است که باید یک رابطه مثلث گردشگری بین تالاب کانی برازان، سد مهاباد و غار سهولان شکل بگیرد.

وی در ادامه در مورد احیا و زنده نگه داشتن تالاب قوپی بابالی گفت: اقداماتی نظیر لایروبی کلیه مسیرهایی که به تالاب منتهی می گردند و همچنین انتقال بخشی از آب از طریق زه کشی که از حاشیه تالاب صورت می گیرد، انجام شده است.

حمید رعناقد اضافه کرد: از مجموع 30 تالاب کە در استان آذربایجان غربی وجود دارند، حدود 6 تالاب خشک شدەاند. همچنین حدود 24 تالاب بین المللی در سطح کشور وجود دارند که از این تعداد 4 تالاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد که در شهرستان مهاباد کانی برازان و قوپی باباعلی در زمره آنها می باشند.

پاکزاد بخشدار مرکزی مهاباد در سخنان خود به اقدامات دولت در چارچوب احیای تالابها به "قانون جامع حفاظت از تالاب و احیای آن" اشارە و آن را جزء سیاستهای ابلاغی دولت عنوان کرد.

پایان بخش مراسم با امضای مرام‌نامه زیست محیطی، نقاشی کودکان با موضوع تالاب،  بر زمین گذاشتن تفنگ توسط شکارچیان و دانه پاشی برای پرندگان همراه بود.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد