تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۹ دي ساعت ۱۴:۳۹ بازدید: 409      نظرات: 0      کد مطلب: 4975

آسیب زایی اضطراب در فصل امتحانات و راههای کاهش آن


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، یک مدرس دانشگاه گفت: اضطراب امتحان در 25 درصد موارد در بین دانشجویان و دانش آموزان آسیب زاست.
حسین عبداللهی افزود: اضطراب امتحان یکی از اضطراب های موقعیتی است که با عملکرد و پیشرفت تحصیلی دانش آموز و دانشجو رابطه تنگاتنگ داشته و در25  درصد موارد آسیب زا بوده و عملکرد تحصیلی را تحت تاثیر می گذارد.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه اضطراب یکی از شایع ترین حالات روحی است که و برای هرکسی در طول زندگی رخ می دهد تصریح کرد: اضطراب امتحان نیز یک نمونه از اضطراب است که با نزدیک شدن به فصل امتحانات در دانش آموزان و دانشجویان نمایان می شود.
وی اظهار کرد: اضطراب امتحان حالت ناخوشایندی است که در هنگام برگزاری امتحان به صورت های مختلفی در فرد به وجود می آید که دارای آثار مثبت و منفی است و مهمترین علت آن را می توان به نتیجه ای که از امتحان به دست می آورند ربط داد نتیجه ای که باعث تشویق یا تنبیه می شود و سرنوشت فرد را نیز رقم می زند.
عبدالهی با اشاره به راههای کاهش اضطراب امتحان تصریح کرد: ایجاد محیطی آرام و به دور از استرس در خانه،ایجاد محیط مناسب برای مطالعه توسط والدین ، کوشش زیاد و عدم تنبلی  توسط دانش آموزان و دانشجو پرهیز از اضطراب های متفرقه و خواب و تغذیه مناسب از راه های کاهش اضطراب امتحان است.
وی در خصوص علل بوجود آمدن اضطراب امتحان در محصلان افزود: سخت گیری بیش از حد والدین و تاکید بر گرفتن نمره بالا،ترس از عدم قبولی در امتحان،عدم آمادگی، رقابت، داشتن انتظار بیش از حد خود از دلایل بوجود آمدن اضطراب امتحان است.
این کارشناس ادامه داد: اکثر دانش آموزان و دانشجویان که افت تحصیلی دارند استعداد و توانایی لازم برای موفقیت را دارند ولی اضطراب امتحان فعالیت ذهنی آنها را دچار اختلال می کند که در واقع وجود عامل منفی اضطراب از جمله عوامل مخل در یادگیری به شمار می آید.
منبع:  ایسنا
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد