تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۳ دي ساعت ۱۲:۴۴ بازدید: 1275      نظرات: 7      کد مطلب: 4956

انتقاد عضو شورای شهر مهاباد از بکاربردن لفظ "ولگرد" برای سگها


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، عضو شورای شهر مهاباد از بکاربردن برخی الفاظ در خصوص جمع آوری سگهای سطح شهر انتقاد کرد.

مصطفی احمدزاده در جلسه کمیسیون ارتقای امنیت اجتماعی شهرستان مهاباد ضمن انتقاد از بکاربردن لفظ ولگرد به سگهای سطح شهر اظهار کرد: حق حیات برای همه موجودات در طبیعت درنظر گرفته شده و اطلاق واژه هایی همچون ولگرد به سگهای بدون سرپرست نوعی بی انصافی و ظلم در حق سایر مخلوقات خداوند است.

وی افزود: طبق بخشنامه های ابلاغی سال 92 تاکید شده از بکاربردن سگهای ولگرد خودداری شود چراکه انتخاب واژه در تعیین رویکرد تاثیر خواهد داشت و بجای آن از واژه بی سرپرست استفاده شود.

این عضو شورای شهر مهاباد در ادامه ضمن محکوم کردن واژه انتخاب نژاد برتر و معدوم سازی، دستورالعمل مرگ با ترحم را راهکاری مناسب و علمی برای کنترل جمعیت سگهای سطح شهر ندانست و گفت: انتخاب نژاد برتر و معدوم سازی نژاد فاقد کیفیت نیز به نوعی امری ناپسند بوده و همه حیوانات و گونه ها حق حیات دارند.

احمدزاده در پایان اظهار کرد: دستورالعمل معدوم سازی سگها و مرگ با ترحم نیز مربوط به سالهای 87 بوده و به نظر می رسد در سالهای گذشته دستورالعمل هایی با شیوه های مناسب تر ارائه شده و باید بصورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

فرماندار مهاباد نیز با اشاره به احادیث و داستانهای قرآنی در دین اسلام و تاریخ ادیان در احترام گذاشتن به مخلوقات خداوند اظهار کرد: نمونه های بی شماری از احادیث و آیات قرآنی درخصوص مراقبت و احترام به مخلوقات وجود دارد و لازم است رهنمودهای دینی نیز در اجرای طرح ها دخیل باشند.

ایرج شجاعی افزود: منصفانه نیست حیواناتی ازجمله سگها که سالیان دراز به انسانها خدمت کرده است اکنون با شیوه ای غیر انسانی و نامناسب معدوم و یا ازبین بروند.

حسن گیته مسئول خدمات شهری شهرداری مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد:  در شهرستان مهاباد چند محل موقتی برای جمع آوری سگهای سطح شهر قبل از راه اندازی سایت نگهداری در نظر گرفته شده و این سازمان درحال بررسی و مذاکراتی با کمپ در بوکان و ارومیه است تا در ازای پرداخت وجه سگهای بی سرپرست شهرستان مهاباد ساماندهی شوند.

وی افزود: در آینده ای نزدیک شاهد ساماندهی سگهای سطح شهر با روشهای مناسب خواهیم بود.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران