تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۳ دي ساعت ۱۲:۴۴ بازدید: 1971      نظرات: 7      کد مطلب: 4956

انتقاد عضو شورای شهر مهاباد از بکاربردن لفظ "ولگرد" برای سگها


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، عضو شورای شهر مهاباد از بکاربردن برخی الفاظ در خصوص جمع آوری سگهای سطح شهر انتقاد کرد.

مصطفی احمدزاده در جلسه کمیسیون ارتقای امنیت اجتماعی شهرستان مهاباد ضمن انتقاد از بکاربردن لفظ ولگرد به سگهای سطح شهر اظهار کرد: حق حیات برای همه موجودات در طبیعت درنظر گرفته شده و اطلاق واژه هایی همچون ولگرد به سگهای بدون سرپرست نوعی بی انصافی و ظلم در حق سایر مخلوقات خداوند است.

وی افزود: طبق بخشنامه های ابلاغی سال 92 تاکید شده از بکاربردن سگهای ولگرد خودداری شود چراکه انتخاب واژه در تعیین رویکرد تاثیر خواهد داشت و بجای آن از واژه بی سرپرست استفاده شود.

این عضو شورای شهر مهاباد در ادامه ضمن محکوم کردن واژه انتخاب نژاد برتر و معدوم سازی، دستورالعمل مرگ با ترحم را راهکاری مناسب و علمی برای کنترل جمعیت سگهای سطح شهر ندانست و گفت: انتخاب نژاد برتر و معدوم سازی نژاد فاقد کیفیت نیز به نوعی امری ناپسند بوده و همه حیوانات و گونه ها حق حیات دارند.

احمدزاده در پایان اظهار کرد: دستورالعمل معدوم سازی سگها و مرگ با ترحم نیز مربوط به سالهای 87 بوده و به نظر می رسد در سالهای گذشته دستورالعمل هایی با شیوه های مناسب تر ارائه شده و باید بصورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

فرماندار مهاباد نیز با اشاره به احادیث و داستانهای قرآنی در دین اسلام و تاریخ ادیان در احترام گذاشتن به مخلوقات خداوند اظهار کرد: نمونه های بی شماری از احادیث و آیات قرآنی درخصوص مراقبت و احترام به مخلوقات وجود دارد و لازم است رهنمودهای دینی نیز در اجرای طرح ها دخیل باشند.

ایرج شجاعی افزود: منصفانه نیست حیواناتی ازجمله سگها که سالیان دراز به انسانها خدمت کرده است اکنون با شیوه ای غیر انسانی و نامناسب معدوم و یا ازبین بروند.

حسن گیته مسئول خدمات شهری شهرداری مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد:  در شهرستان مهاباد چند محل موقتی برای جمع آوری سگهای سطح شهر قبل از راه اندازی سایت نگهداری در نظر گرفته شده و این سازمان درحال بررسی و مذاکراتی با کمپ در بوکان و ارومیه است تا در ازای پرداخت وجه سگهای بی سرپرست شهرستان مهاباد ساماندهی شوند.

وی افزود: در آینده ای نزدیک شاهد ساماندهی سگهای سطح شهر با روشهای مناسب خواهیم بود.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کریم ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
جناب دکتر. اشتباه فاحش ما بکار بردن بدون سرپرست است. اگر در بخشنامه هم آمده باشد اشتباه است. اینها بلاصاحب هستند نه بدون سرپرست. سگ و سرپرست؟؟؟؟!!!!؟؟؟؟؟؟
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۱۱/۸
شما اگه خانواد خودتم در معرض حمله این سگها قرار میگرفتند ,بازم تو فکر انتخاب صفت برای مخلوقات خداوند میبودی
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

رسولی ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
با تشکر از جناب احمدزاده بابت تذکر در این مورد.
متاسفانه طی چند روز گذشته شاهد آن بودیم که تمامی سگهای سطح شهر بصورت کلی جمع آوری شدند و این در حالی بود که هنوز مکانی برای آنها در نظر گرفته نشده بود و تنها با پاک کردن صورت مساله ، بخشاجرائیات شهرداری سعی در جلوه دادن کار غیرانسانی حود به شکل مثبت بود.
شهروندان مهاباد در این چند مدت که سگهای بی سرپرست را در سطح شهر مهمان خود میدیدند به انسانی ترین شکل ممکن به آنها کمک کردند و غذا و خوراک و گاها مکانی برای زندی آنها فراهم کردند.
اما اجرائیات شهرداری بجای کمک به ساماندهی و با پول شهروندان که بودجه شهرداری از جیب مردم شهر است تمامی این سگها که مهمانان شهر ما بودند را جمع آوری کرده و بدون هیچ اطلاعی از سرنوشت آنان که در واقع قتل و عام آن سگها است غیرانسانی ترین کار مکن را انجام دادند.
بطور قطع مسئول اصلی این عمل غیر انسانی باید پاسخگو باشد و حتی اگر مقدور بود از این سمت کناره گیری کند تا مبادا مجددا اینچنین اتفاقات ناگواری صکرت بگیرد.
متاسفانه این جلسه و این بحث نوش داروی بعد مرگ سهراب بود
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

پروانە ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
عجب مشکلات شهرکاملا حل شدە فقط موندە این جور حرفا، اون شاخ و شونە کشیدن های انتخابات کجا و این باند سازی ها کجا، اقای احمد زادە مردم از ناکارآمد و و فساد و حضور افراد نالایق می نالند، این تغییر و تحولات کە در شهرداری اتفاق می افتد جز با امر راضی و ساکت کردن شما اتفاق نیافتادە است.
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

هاوکار ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
ماده 712قانون مجازات اسلامی با گذشت قرب به نود سال از تصویب اولیه آن و اصلاحات بعدی هنوز هم واژه ولگرد در شان انسان بعنوان پدیده جرم شناسی ولگردی استفاده می کند ،نمایندگان مجلس ما هنوز واژه ای جایگزین ولگرد برای انسان انتخاب نکرده اند چه برسد به حیوان.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سوره ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
مشکل ما حل شد!!!! ول کنید این حرفارو به داد مردم برسید دارند ازگرسنگی خودکشی میکنند سگها پیشکش
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۱۰/۱۳
انشالا که همه سگ های کوچه و خیابان جمع شوند .با تشکر

نظر خود را براي ما ارسال كنيد