تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۵ دي ساعت ۱۸:۴۶ بازدید: 2234      نظرات: 1      کد مطلب: 4929
در گفتگو با هنرمندان؛

تئاتر مهاباد در کمند مشکلات سخت‌افزاری


بە گزارش پایگاه خبری هاژە، حضور و افتخارآفرینی گروه‌های تئاتر مهاباد در جشنوارەهای مختلف منطقەای، سراسری و بین‌المللی در دورەهای متعدد و وجود چندین نویسندە و کارگردان مطرح و افراد متخصص حاکی از این مسئلە است کە شهرستان مهاباد از لحاظ نرم‌افزاری محدودیتی نداشتە و چە بسا در وضعیت بسیار خوبی بە سر می‌برد.

امکانات سخت‌افزاری در تئاتر، یک رکن اساسی و زمینە اصلی ارتباط مستقیم با مخاطب محسوب می‌شود. اما این هنر ریشەدار از لحاظ سخت‌افزاری حال و روز خوشی در مهاباد ندارد و تقریبا در همە موارد دست و پای هنرمندان مهابادی بە خصوص در عرصە تئاتر را بستە و بە مانعی برای عدم اجرای حرفەای یک نمایش بدل شدە است.   

پایگاه خبری هاژە در گفتگو با چند هنرمند عرصە تئاتر، مشکلات سخت‌افزاری این رشتە هنری را در مهاباد جویا شدە و در ادامە این گزارش، از زبان خود آنها مشکلات حوزە تئاتر و خواستە آنها را از مسئولین ذیربط منعکس می‌کند.


بختیار پنجەای، نویسندە و کارگردان تئاتر در این رابطە می‌گوید: بزرگترین مشکل ما از لحاظ سخت‌افزاری فقدان فضای اجرایی مناسب است. در مهاباد ٣ مجتمع فرهنگی وجود دارد اما در حقیقت  هیچ کدام از این سالن‌ها قابلیت اجرایی ندارند. این‌ سالن‌ها از نظر کاربردی،سالن‌های اجتماعات هستند. بە نظر من دورە سالن‌های چند ‌منظورە بە اتمام رسیدە است. وجود چند سالن تخصصی در مهاباد یک نیاز حیاتی است. جدا از این مسائل، با ساخت چند سالن تخصصی می توان مشکل بیکاری تعداد زیادی از هنرمندان را حل کرد. بە این شرط کە مدیریت این سالن‌ها بە اهل فن و هنرمندان واگذار شود. شما فرض کنید کە چند سالن تخصصی هنری وجود داشتە باشد، از همان گیشە بلیط‌ فروشی تا مدیریت این سالن‌ها فرصت کار و اشتغال را برای هنرمندان این شهر فراهم می کنند و این بر عهدە مسئولین است. بسیاری از مسئولین صرف هزینە برای تئاتر را بیهودە می‌دانند و من بە این دوستان می‌گویم صرف هزینە برای تئاتر، صرف هزینە برای فرهنگ‌سازی است، پس این هزینە بە سرمایەگذاری بدل خواهد شد. علاوە بر این، اگر مدیریت صحیح نسبت بە مقولە هنر وجود داشتە باشد اقتصاد هنر می‌تواند کفاف و پاسخگوی تمام هزینەها باشد، بدین ترتیب هنر روی پای خود می‌ایستد.

سیروان خضرپور، بازیگر و کارگردان تئاتر در گفتگو با خبرنگار هاژە بیان می‌کند: از ٣سالن موجود در مهاباد تنها سالن ادارە فرهنگ و ارشاد قابل استفادە می‌باشد کە آن هم استانداردهای لازم جهت اجرای نمایش تئاتر را ندارد. شیب نامناسب، کوچک بودن سن، نامناسب بودن سیستم نور و صوت از جملە مشکلات تنها سالن قابل استفادەی هنرمندان مهابادی است. شهر مهاباد در قیاس با سایر شهرهای اطراف از لحاظ سخت‌افزاری در ردە بسیار پایینی قرار دارد. لازم است مسئولین و خیرین در این بارە چارەای بیاندیشند.

امید پیروی اسلام نظر متفاوتی دارد، این نویسندە و کارگردان تئاتر می‌گوید: ما هنرمندان باید بە فکر خودمان باشیم. هر روز نمی‌توان دست بە دامان شورای شهر و شهرداری شد. پیشنهاد من این است کە صندوقی تهیە گردد و هر گروهی  کە نمایشی اجرا می‌کند درصدی از عواید بلیط‌فروشی آن را بە این صندوق واریز نماید و پس‌انداز این صندوق نیز در راستای رفع قسمتی از مشکلات سخت‌افزاری هزینە شود.  

امید خاکپور، بازیگر و کارگردان تئاتر بر این باور است کە ساختمان ادارە ارشاد ظرفیت این حجم از اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری را ندارد. او می‌گوید: زیبندە نیست، شهری مانند مهاباد با این قدمت فرهنگی و هنری، هنرمندانش با چنین مشکلاتی دست و پنجە نرم کنند. جای یک مجتمع فرهنگی و هنری استاندارد در شهرمان خالی است. اما احداث یک سالن پلاتو با حداقل هزینەای کە در بر خواهد گرفت بسیاری از مشکلات ما را بە صورت موقت رفع خواهد کرد.  

فرهاد ایران‌پناه، بازیگر و کارگردان تئاتر می‌گوید: رابطە میان هنرمندان و مسئولین باید بر پایە تعامل و همدلی باشد. هر دو بە همدیگر نیاز دارند. در حال حاضر، ٦ گروه نمایشی مشغول انجام تمرینات هستند، در حالی کە سالن آمفی تئاتر ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخگوی نیاز این گروه‌های نمایشی نیست. چنانچە مسئولین بە فکر هنرمندان نباشند در آیندە با مشکلاتی عدیدەای در حوزە فرهنگ و هنر این شهر روبرو خواهیم شد.

 غفور پیرزادە بە عنوان یکی از فعالان فرهنگی و هنری مهاباد بر ضرورت احداث یک مجتمع فرهنگی هنری دیگر البتە تحت مالکیت ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد و با مواصفات مدرن و پیشرفتە تاکید می‌کند و می‌گوید: در صورت عدم حل این مشکل، فعالیت های فرهنگی هنری در مهاباد با مشکلات جدی تری مواجە خواهد شد. وی مهاباد را یک کلان شهر فرهنگی هنری قلمداد می‌کند و می‌افزاید: چنین مشکلاتی در این شهر باید در کمترین زمان ممکن رفع شود.البتە این مشکلات بە سمع و نظر نمایندە مردم مهاباد در مجلس، رییس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و مدیرکل ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی مکررا رسیدە است و نمایندە مهاباد در زمینە حل و پیگیری این مشکل قول مساعد دادە است و ما همچنان در انتظار جواب و مساعدت مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان‌غربی در زمینە رفع این مشکلات هستیم.

 سامان ارمی، طراح نور و دانشجوی کارگردانی تئاتر شهرداری مهاباد را مخاطب قرار می‌دهد. او می‌گوید: بودجە های وزارت فرهنگ و ارشاد بە پایتخت و مراکز استان‌ها تخصیص می‌یابد و آنگونە کە شایستە و بایستە است کمتر بە شهرستان‌ها می‌رسد. در این شرایط  شهرداری باید همت کند و بە عنوان یکی از متولیان فرهنگ و هنر پا پیش بگذارد. وجود سازمان فرهنگی و هنری در شهرداری مهاباد ضروری است و تا حد زیادی می‌تواند گره‌گشا باشد. در اكثر شهرداری‌های ايران واحدی به نام سازمان فرهنگی و هنری وجود دارد كه نقش بسيار پررنگی در عرصه هنر دارد و از لحاظ مادی و معنوی پشتیبان هنرمندان است. 

ابراهیم ابراهیمی، نویسندە و کارگردان تئاتر سالن‌های موجود در مهاباد را غیر قابل استفادە می‌داند. او می‌گوید: سالن‌های سطح شهر مکان‌های غیرحرفەای و غیر استاندارد هستند کە قابلیت اجرای نمایش را ندارند. واقعیت این است کە مشکلات سخت‌افزاری دست و پای هنرمندان را بستە است. انتظار داریم کە متولیان فرهنگ و هنر این شهر در زمینە رفع این مشکلات و حمایت از هنرمندان عرصە تئاتر قدم بردارند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

sohrabmohaidini ۱۳۹۸/۹/۱۵
سلام عرض میکنم من سهراب محی الدینی هستم اهل مهاباد هستم من می خواهم بازیگر باشم کارم عالی است بازیگر ی شماره ی تماس 09142698412/09214534982 است دیپلم معرق کاری و خیاطی هم دارم دوتا است من شماره ام به آقای امید خاکپور دادم نامه ام گذشته ام تو صداوسیما اونجاست تو دبیرخانه است

نظر خود را براي ما ارسال كنيد