تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۴ دي ساعت ۲۲:۴۸ بازدید: 783      نظرات: 0      کد مطلب: 4918

خیز کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد برای رفع محرومیت های فرهنگی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه روز دوشنبه 4 دی ماه 96 اولین جلسه کمیسیون فرهنگی در دوره پنجم شورای اسلامی شهر مهاباد با حضور نمایندگان انجمن ها و موسسات فرهنگی و همچنین برخی از افراد صاحب نظر در حوزه فرهنگ و هنر در سالن اجلاس تالار وحدت برگزار گردید.

در ابتدای جلسه مسئول کمیسیون فرهنگی با اشاره به اینکه رویکرد غالب در این دوره از شورای شهر فرهنگی خواهد بود گفت: انتظار ما این است که با تشکیل کارگروههایی مرتبط و متخصص شاهد تحول چشمگیری در حوزه خدمت به جامعه فرهنگی و هنری شهرستان باشیم.

دکتر مصطفی احمدزاده افزود: شورا و شهرداری در دوره های پیشین نیز در ارتباط با افزایش سرانه مطالعه و کتابخانه ها، حمایت از نویسندگان و پدیدآورندگان قدمهای مهم و مثبتی برداشته و می طلبد در مقوله همایش ها کارهای شاخص تری نیز انجام شود.

شهردار مهاباد نیز اظهار کرد: مجری خوبی برای اجرای دستورالعمل و مصوبه های شورای شهر خواهد بود و شهرداری در حوزه فرهنگ از خود ابتکار نشان خواهد داد.

دکتر کامران علیزاده آذر افزود: مشغول تصمیمات و رایزنی هایی در خصوص تالار وحدت هستیم، روابط عمومی که در این ساختمان مستقر بود به خود ساختمان شهرداری منتقل شده و بنا داریم این فضا تحت عنوان سازمان یا موسسه و یا واحد فرهنگی فعالیت نمایند که جزئیات آن فعلا علنی نخواهد شد.

وی افزود: برای جبران فقدان فضای فرهنگی شهرداری در حد ممکن در تلاشیم، ایجاد نشاط اجتماعی، برگزاری کنسرت ها، تئاتر و... از مواردی است که مد نظر ماست و امیدواریم این مکان بتواند خودکفا اداره شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد در این جلسه گفت: مهاباد دارای جایگاه فرهنگی خاصی است و امیدواریم پشتیبانی شورا و شهرداری از این مراسمات تدوام یابد، چرا که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد با مشکل بودجه و اعتبار مواجه است و هر انچه را نیز در دست دارد کماکان در اختیار هنرمندان قرار خواهد داد.

مرادی همراهی و هماهنگی هنرمندان را از یک سو و خدمت صادقانه مسئولان و تلاش در راستای زدودن محرومیت های فرهنگی از سوی دیگر لازم و ملزوم همدیگر دانست.

در ادامه نمایندگان انجمن ها و هنرمندان در خصوص مشکلات بخش فرهنگ و هنر به ارائه نظر پرداختند و پیشنهاداتی را مطرح نمودند.

از جمله مباحثی که در این جلسه به آن پرداخته شد عبارتند از:

نبود گالری عکاسی، نبود سالن تخصصی تئاتر و پلاتو، نبود سالن استاندارد سینما، ضرورت احداث مجتمع فرهنگی هنری، حمایت از نشریات چاپی شهرستان، حمایت از نویسندگان و پدیدآورندگان، انتقال کتابخانه عمومی مجتمع فرهنگی و...

رحیم بایزیدی از انجمن سینمای جوان، بختیار پنجه ای از انجمن هنرهای نمایشی، مناف ایرانپناه نویسنده و کارگران تئاتر، کامبیز ابراهیم زاده نماینده فصلنامه کشکول، فاروق احمدی مدیر مسئول فصلنامه هوژین، منصور صداقت فعال فرهنگی، رحیم سلطانی مسئول انیستیتوی زبان کوردی سوما، دکتر خالق جلیل نژاد نماینده انجمن ادبی، خانم نورانی نماینده لێژنه‌ی زاگروس، شیدا نصرتی نماینده کانون فکری کودکان و نوجوانان، دکتر احمد احمدیان نویسنده، دکتر آرش شهابی رییس میراث فرهنگی، علی ناصری نویسنده، آزاد محمودی مسئول انجمن خوشنویسان، هیوا ابراهیمی فعال فرهنگی، ابراهیم سعیدی کارگردان سینما، سلیمان جنگلی عضو پیشین شورا، امید خاکپور کارگردان و بازیگر تئاتر از سخنرانان این مراسم بودند.

حجت الاسلام یاسر آقا محمدی رییس سازمان تبلیغات اسلامی مهاباد در این جلسه با اشاره به اینکه فرهنگ هر جامعه ای به دو بخش ملی ـ هنری و دینی تقسیم خواهد شد گفت: اگر هنر از بطن جامعه برنخیزد و مردم با آن هم ذات پنداری نکنند این هنر پایداری نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: قرآن سرشار از هنر است و می توان به عنوان سرمنشا بسیاری از هنرها در بازآفرینی داستانها با خلاقیت از آن بهره جست.

آقا محمدی در ادامه به مشکل کمبود چاپ و اهدای قرآن مجید، هزینه برگزاری کلاس های قرآنی و دینی و همچنین توجه جدی به مقوله مقابله با نحله های انحرافی پرداخت.

رییس شورای شهر مهاباد نیز عملکرد شورای دوره پنجم را شفاف خواند گفت برگزاری جلسات علنی از مهمترین رویدادهای دوره پنجم است.

حامد حیدری اضافه کرد: بدون شک توجه به مقوله های فرهنگی و زیست محیطی مورد توجه ماست و به طور جد پیگیر آن هستیم.

وی با اشاره به منشور 26  ماده ای تقدیم شده از سوی اصحاب فرهنگ و هنر گفت: این منشور به دقت مورد مطالعه قرار گرفته و مورد پسند ما نیز واقع شده است. همچنین اختصاص بودجه فرهنگی 4 درصدی در این دوره به طور جدی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

جمع بندی جلسه از سوی دکتر مصطفی احمدزاده انجام شد و قرار بر این شد بحث جلسه آینده نیز ایجاد کارگروه های تخصصی باشد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد