تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۹ آذر ساعت ۱۷:۸ بازدید: 1369      نظرات: 1      کد مطلب: 4895

سفر قائم مقام وزیر جانی تازه به شهرداری مهاباد بخشید


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، سفر قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با چند مصوبه برای وصول مطالبات چند میلیاردی شهرداری مهاباد از مسکن و شهرسازی جانی دیگر به این سازمان بخشید تا در دوران رکود نفسی تازه کند.

 

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات شهرداری مهاباد اظهار کرد: شهرداری مهاباد در شرایط سخت رکود مطالباتی از مسکن و شهرسازی دارد که مستلزم مصوبه های زمان دار و لازم الاجرا می باشد تا بخشی از مشکلات عمده آن رفع گردد.

وی افزود: درحال حاضر حقوق 6 ماه کارگران و پرسنل پرداخت نشده و این امر مشکلات زیادی را درپی داشته است.

اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار مهاباد نیز با ارائه مشکلات مهاباد در چند بخش و مطالبات خود از مسکن و شهرسازی خواهان تعیین تکلیف سهم تفکیکی اراضی و طلب 2 میلیاردی شهرداری  از صدور پروانه های مسکن مهر، طلب 1.5 میلیاردی اوراق خزانه مسکن و شهرسازی، تعیین تکلیف زمینهای شهرک صنفی کاوه و تپه سیران مهاباد بودند که با مصوباتی با مدت زمان 2 ماهه مقرر گردید که مطالبات آنها پرداخت شود.

***سهم تفکیک شهرداری مهاباد از مسکن مهر***

احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر با ابراز خرسندی از سفر به مهاباد اظهار کرد: آمده ایم تا قدمی در جهت رفع و حل مشکلات مهاباد برداریم بنا براین لازم است مصوباتی با مدت زمان مشخص و پیگیری های جدی به نتیجه برسند.

سخنگوی شورای شهر مهاباد با اشاره 122 قطعه زمین سهم تفکیکی شهرداری مهاباد از تفکیک اراضی مسکن مهر اظهار کرد:  تاکنون این سهم به شهرداری تحویل داده نشده، همچنین مسکن و شهرسازی در ازای ایجاد معابر و موظف به واگذاری 20 قطعه زمین دیگر بود که تنها 10 قطعه از آن واگذار شده و 10 قطعه دیگر تاکنون واگذار نگردیده است.

ابراهیم کریمی افزود: در صورت جلسه ای دیگر مصوب شده بود، بجای 10 قطعه زمین مبلغ 750 میلیون تومان به شهرداری مهاباد پرداخت گردد که تاکنون این مبلغ نیز واریز نشده است.

سوران کریمی رییس اداره مسکن و شهرسازی شهرستان مهاباد نیز ضمن تایید اظهارات سخنگوی شورای شهر مهاباد اظهار کرد: 10 درصد از زمینهای مسکن مهر شامل 122 قطعه زمین در ازای تفکیک باید به شهرداری داده می شد و همچنین معادل 750 میلیون تومان پول نقد نیز بدلیل نبود اعتبارات لازم پرداخت نگردیده است.

با دستور مهرآبادی قائم مقام وزیر و مدیرکل مسکن و شهرسازی استان مصوبه ای با مدت زمان اجرایی 2 ماه برای پرداخت مطالبات سهم تفکیکی و تخصیص زمین بدون معارض بجای 750 میلیون تومان پول نقد تنظیم گردید.

مدیرکل مسکن و شهرسازی استان در ادامه با اشاره به طلب 1.5 میلیارد تومانی شهرداری مهاباد از مسکن و شهرسازی اظهار کرد: مراحل اداری و قانونی این طلب در استان پایان یافته است اما در بخش تمرکز و تملک دارایی ها در تهران به دلیل نبود قانون و بخشنامه ای در این زمینه به نتیجه نرسیده است که مستلزم پیگیری برای تخصیص کد است تا این مبلغ به حساب شهرداری واریز شود.

حامد حیدری رییس شورای شهر مهاباد نیز با اشاره به دستور وزارت مربوطه اظهار کرد: نبود ردیف مشخص برای اختصاص بودجه یکی از دلایلی است که موجب بروز این مشکل شده و از قائم مقام وزیر خواست تا با اختصاص ردیف بودجه این سهم شهرداری به حساب واریز شود.

مهرآبادی قائم مقام وزیر نیز با اشاره با اینکه با تخصیص ردیف، بخش بزرگی از مشکلات بسیاری از پرداختی های مسکن مهر حل خواهد شد اظهار کرد: با پیگیری های مشترک وی با نماینده مردم مهاباد در تهران در مدت زمان کوتاهی این مبالغ پرداخت خواهد شد.

***وصول طلب 2 میلیاردی شهرداری از صدور پروانه های مساکن مهر***

سخنگوی شورای شهر مهاباد با اشاره به عدم وصول 2 میلیاردی شهرداری از صدور پروانه ها اظهار کرد: شهرداری مهاباد برای مساکن مهر اقدام به صدور پروانه با تخفیف 50 درصد کرده است ولی هنوز سهمی از طلب خود را نتوانسته بدست بیاورد، این درحالیست که برخی مساکن مهر در مهاباد با بیش از 100 متر زیربنا که مقرر بود تخفیفی در پروانه صورت نگردید تخفیف داده شده است.

 در این رابطه معاون مدیرکل راه و شهرسازی استان اظهار کرد: در حال حاضر هزینه های صدور پروانه 21 پروژه شامل 2183 پروانه  پرداخت شده  و طلب شهرداری در 18 پروژه دیگر همراه با پروژه های متفرقه جدید دیگر باقی مانده .

مهندس عمرانی مشاور قائم مقام وزیر نیز با پیشنهاد محاسبه  500 هزار تومانی هر پروانه اظهار کرد: می توان برای هر پروانه مبلغ 500 هزار تومان درنظر گرفت و در نهایت مصوب شد تا در مدت زمان 2 ماه از وزارت اقتصاد و خزانه کل پیگیری و مطالبات شهرداری در این بخش نیز وصول شود.

***تعیین تکلیف وضعیت تپه سیران و شهرک صنفی کاوه***

شهردار مهاباد با اشاره به وضعیت نیمه تمام ماندن پروژه تپه سیران و مشکلات شهرک صنفی کاوه اظهار کرد: یکی از درخواستهای جدی شهرداری مهاباد انتقال سند تپه سیران از مسکن و شهرسازی به شهرداری به مساحت 18 هکتار است که برای ایجاد پارک، فضای سبز و تفریحی امری لازم و ضروری می باشد.

وی افزود: پیشتر 5 هزار متر از این مساحت به سرمایه گذار داده شده بود که قرارداد آن فسخ گردیده و همچنین 1500 متر از نیز تصرف گردیده است.

کامران علیزاده آذر با اشاره به تملک 42 هکتاری زمین برای تخصیص فضا برای شغلهای آلاینده شهر مهاباد اظهار کرد: قسمتی از این فضا به مجمع امور صنفی واگذار شده و درحال حاضر با کمبود شدید فضا روبه رو بوده و بالاجبار بخشی دیگر از زمینهای دولت به امور صنفی واگذار گردیده و در مرحله دوم با مشکل توسعه در این شهرک روبه رو هستیم بنابراین خواستار تخصیص 22 هکتار زمین از سوی مسکن و شهرسازی برای توسعه و حل مشکلات این شهرک می باشیم.

در ادامه  مصوب گردید برابر فرمت سازمان ملی 5 هزار متری که به سرمایه گذار واگذار شده کسر و مابقی تحت عنوان بهره برداری فضای سبز به شهرداری تحویل داده شود. همچنین در خصوص واگذاری زمین در شهرک صنفی کاوه مقرر گردید طی جلساتی با مسکن و شهرسازی شهر مهاباد با شهرداری و درخواست شهرداری برای زمین طی نامه ای به کمیسیون ماده 5 ارجاع داده شود.

در ادامه جلسه مقامات کشوری، استانی و شهرستانی و در حاشیه  موضوع افزایش مساحت و حوزه شهری  و همچنین مصوبه سال 62 بین  شهرداری و مسکن و شهرسازی ، مبنی بر تحویل آشیانه ماشین آلات واقع در دفتر فعلی نماینده مجلس مورد بررسی قرار گرفت و نهایت مقامات دولتی با قبول مصوبات قبلی خود اظهار کردند: تمام مصوبات خود را در گذشته قبول دارند و قطعه زمین 2401 نیز پیرو مصوبه به شهرداری تحویل داده می شود.

در رابطه با افزایش مساحت شهر برای جبران کمبود سرانه  ابراهیم مبارک قدم مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی اظهار کرد: نرخ خانوار در مهاباد 1.3 می باشد و درحال حاضر شهرستان مهاباد با کمبود  1740 واحد مسکونی و 157 هکتار بافت فرسوده "بد مسکن" روبه روست که کمبود واحدهای مسکونی با تملک زمین و ارائه تسهیلات به اقشار ضعیف قابل حل و مشکل بافت های فرسوده نیز با ارائه سیاست های تشویقی از سوی شهرداری و هماهنگی بیشتر با استان برای اجرای پروژه های زیر ساختی همچون اماکن ورزشی و ... در قالب طرحهای بازسازی و نوسازی  تا حد زیادی مرتفع می شود و این امر مستلزم هماهنگی بیشتر و برگزاری جلسات بین شهرداری و سازمانها و ادارات دیگر است.

در پایان نیز مقرر گردید با برگزاری جلساتی با مدت زمان مشخص یکبار برای همیشه تمامی مطالبات بین دو طرف حل و فصل شود چراکه مسکن و شهرسازی نیز مدعی بود که مطالباتی از جمله سهم تفکیکی برخی زمینهای داخل شهری و پروژه های دیگر  دارد که وصول نشده است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سیروان کرد ۱۳۹۶/۹/۲۹
اینا که همش در مورد واگذاری زمین به شهرداری حرف زدن چرا در مورد مسکن و شهرسازی حرف نمیزنن که به زور زمینهایی رو که متعلق به اونا نیست میخوان تصرف کنن

نظر خود را براي ما ارسال كنيد