تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۳ آذر ساعت ۱۰:۵۰ بازدید: 2222      نظرات: 1      کد مطلب: 4816
سناتور آمریکایی هشدار داد؛

افزایش روز به روز پتانسیل جنگ با کره شمالی


بە گزارش پایگاه خبری هاژە، اقدام اخیر کره‌شمالی در آزمایش یک موشک بالستیک دیگر موجب شد بار دیگر تنش‌ها در شبه جزیره کره بعد از یک وقفه دو ماهه تشدید شود.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی گفت: اگر یک آزمایش هسته‌ای زیرزمینی صورت گیرد باید خودتان را آماده پاسخی بسیار جدی از جانب آمریکا کنید.

این اظهارات گراهام مشابه هشدارهایی بود که هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ در یک اجلاس امنیتی در شهر واشنگتن مطرح کرد و از افزایش روز به روز پتانسیل جنگ با کره شمالی خبر داد.

مک‌مستر گفت: ما وارد یک رقابت برای توانایی حل کردن این مشکل شده‌ایم. از نظر من این بی‌ثبات کننده‌ترین اتفاقی است که در دوران بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاده است. این اتفاقی است که ما را در خطر مستقیم قرار می‌دهد اما در عین حال جهان را نیز در خطر قرار می‌دهد.

گراهام که به عنوان یک جنگ طلب در سیاست خارجی آمریکا مطرح است اظهار داشت، مذاکرات مفصلی با دولت ترامپ درباره این وضعیت داشته است.

او ادامه داد: سیاست دولت آمریکا این است که جلوی قابلیت کره شمالی برای هدف قرار دادن آمریکا با یک موشک هسته‌ای را بگیرد نه اینکه آن را مهار کند. این جلوگیری در عین حال دربردارنده یک جنگ پیشگیرانه به عنوان آخرین راه حل است. با توجه به اینکه فناوری آنها در حال رشد یافتن است این پیش دستی هرچه بیشتر محتمل می‌شود. هر آزمایش موشکی و هر آزمایش تسلیحات هسته‌ای از جانب کره شمالی به معنی این است که این وصال محتمل‌تر می‌شود.

وی افزود: من فکر می‌کنم که ما حقیقتا در حال از دست دادن زمان خود هستیم. هرچند که چینی‌ها تلاش می‌کنند اما تلاش‌هایشان موثر نبوده است.

این در حالی است که کارشناسان غربی گفته‌اند که موشکی که کره شمالی روز چهارشنبه گذشته آزمایش کرد قادر به رسیدن به خاک آمریکا است.

همچنین سناتور گراهام از پنتاگون خواست شروع به خارج کردن بستگان نظامیان آمریکا نظیر همسران و فرزندان نظامیان به خارج از کره‌ جنوبی کند؛ چراکه جنگ با کره شمالی در حال نزدیک تر شدن است.

او گفت: با توجه به تحریکات اخیر کره شمالی این دیوانگی است که همسران و فرزندان نظامیان را به کره‌ جنوبی بفرستیم.

او که عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکاست اظهار داشت: من از آنها (مقام‌های پنتاگون) می‌خواهم اعزام این بستگان را متوقف کنند و فکر می‌کنم اکنون زمان آغاز خارج کردن این افراد از کره‌ جنوبی است.

آمریکا در کره‌ جنوبی ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز مستقر کرده است.

گراهام خاطر نشان کرد: ما هرچه قدر که کره شمالی به سمت رسیدن به تکنولوژی موشک‌های بالستیک قاره پیمای مجهز به سلاح هسته‌ای به پیش می‌رود که هم می‌تواند به آمریکا برسد و هم سلاح هسته‌ای را منفجر کند در می‌یابیم که به درگیری نظامی نزدیک‌تر می‌شویم.

در عین حال هربرت مک‌مستر در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز اظهار داشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حال حاضر آماده برخورد علیه کره شمالی است اما در تلاش برای متقاعد کردن چین، روسیه و کشورهای دیگر به منظور استفاده از فشارهای اقتصادی بیشتر علیه بلندپروازی‌های هسته‌ای پیونگ یانگ است.

مک‌مستر تاکید کرد: اگر مجبور شویم رئیس‌جمهور این آمادگی را دارد که بیشتر از گذشته از جانب خودمان به مشکل کره شمالی رسیدگی کند اما آنچه که ما می‌خواهیم انجام دهیم متقاعد کردن دیگران است مبنی بر اینکه به نفعشان است در این زمینه اقدامات بیشتری انجام دهند.

ایسنا

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

افشین ابراهیمی ۱۳۹۶/۹/۱۳
کرەشمالی کشوری واقعا دیکتاتوری ست

نظر خود را براي ما ارسال كنيد