تاريخ: ۱۳۹۴ يکشنبه ۴ بهمن ساعت ۰:۵۸ بازدید: 188      نظرات: 0      کد مطلب: 1465

نخستین فصلنامه اسناد و نسخ خطی غرب كشور در مهاباد منتشر شد


رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد از انتشار نخستین فصلنامه تخصصی اسناد و نسخ خطی غرب کشور با عنوان 'کشکول' در مهاباد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه قادر مرادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد اظهار داشت: این فصلنامه که به صورت فصلی انتشار خواهد یافت، نخستین فصلنامه تخصصی و چهارمین نشریه مکتوب در این شهرستان است که مجوز انتشار خود را از هیات نظارت بر مطبوعات کشور با شماره مجوز 289/94 کسب کرده است.
وی اضافه کرد: این فصلنامه با تیراژ یک هزار جلد و به همت جمعی از فعالان ادبی این شهرستان و به مدیر مسئولی محمد عبدلی به جمع نشریات این شهرستان افزوده شده است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد بیان کرد: مجوز اصلی این فصلنامه به زبان فارسی بوده و مسئولان آن می توانند پس از انتشار دو شماره، درخواست اضافه شدن زبان دوم (کردی) را نیز به هیات نظارت بر مطبوعات کشور ارائه کنند.
وی گفت: این فصلنامه برای نخستین بار مجوز فعالیت در چهار استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام را دریافت کرده و نسخ خطی را از این چهار استان نیز می تواند چاپ کند.
مرادی گفت: فصلنامه کشکول تنها می تواند اسناد و نسخی را چاپ کند که بیش از یک قرن قدمت داشته باشند و شماره های آن را می توان به عنوان یکی از منابع مرجع در کتابخانه مورد استفاده قرار داد.
مسئولان این فصلنامه در فراخوانی عمومی از اصحاب قلم و اندیشه و دارندگان کتاب های خطی و اسناد تاریخی درخواست کرده اند که رونوشتی از اسناد خود را برای درج در این نشریه به دفتر آن ارسال کنند.
در شهرستان مهاباد علاوه بر فصلنامه کشکول، ماهنامه پیشه نگ و مهاباد و دو هفته نامه جامعه کردستان نیز منتشر می شود.
ماهنامه مهاباد قدیمی ترین نشریه فعال در این شهرستان به شمار می رود که از سال 1380 فعالیت خود را شروع کرده است.
شهرستان مهاباد در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و به سبب اینکه زادگاه شخصیت های ادبی از جمله عبدالرحمان شرفکندی(هه ژار)، محمدامین شیخ الاسلامی مُکری(هیمن)، محمد قاضی(مترجم)، احمد قاضی، ناصر آغابرا، هیدی و چندین شاعر و ادیب برجسته کشور است، به نام شهر فرهنگ و ادب شناخته می شود.

منبع: ایرنا

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد