تاريخ: ۱۳۹۴ چهارشنبه ۷ بهمن ساعت ۰:۴۳ بازدید: 1114      نظرات: 0      کد مطلب: 1459

هیثم مناع: از کردها دعوت نشود در مذاکرات شرکت نمی‌کنیم


هیثم مناع، یکی از رهبران شورای دموکراتیک سوریه، می‌گوید اگر از رهبران گروه‌های کرد برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه دعوت نشود، او نیز در نشست ژنو شرکت نخواهد کرد.

مناع که روز سه‌شنبه از او برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح سوریه دعوت شد امروز گفت اگر از صالح مسلم و الهام احمد، از رهبران گروه‌های کرد سوری، در این مذاکرات دعوت نشود او هم در نشست شرکت نمی‌کند.

وی به خبرگزاری رویترز گفت: «یا من با دوستان خود [به ژنو] می‌روم یا اصلا نمی‌روم. هیچ سازشی بر سر این مساله وجود ندارد.»

هیثم مناع (سمت راست) و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

 
لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، امروز گفت استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به او گفته است از نمایندگان کرد حزب اتحاد دموکراتیک برای شرکت در مذاکرات صلح دعوت نخواهد کرد.

وی افزود نماینده سازمان ملل همچنین به او گفته است که کمیته مخالفانی که در عربستان تشکیل شد ریاست نشست را برعهده خواهد داشت.

دی میستورا روز سه‌شنبه رسما از دولت دمشق و مخالفان سوری برای شرکت در گفت‌گوهای صلح سوریه دعوت کرد.

این نشست قرار است روز جمعه (9 بهمن) در شهر ژنو سوئیس برگزار شود.

اما حضور گروه‌های کرد موضوع اختلاف برخی کشورها به ویژه ترکیه و روسیه است.

احمد داوداغلو، نخست وزیر ترکیه، دیروز در پارلمان این کشور گفت آنکارا «قاطعانه» با حضور حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و یگان‌های حفاظت خلق که شاخه نظامی آن است، در مذاکرات مخالف است.

مولود چاوش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، هم گفت اگر از حزب اتحاد دموکراتیک کردها برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح سوریه دعوت شود، آنکارا این نشست را تحریم می‌کند.

آنکارا می‌گوید حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و یگان‌های حفاظت خلق با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) ارتباط دارند.

این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه خواستار حضور کردها در گفت‌وگوهای ژنو شد و گفت بدون حضور نمایندگان کرد مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

صالح مسلم هم به خبرگزاری رویترز گفت حزب اتحاد دموکراتیک نماینده بسیاری از مردم سوریه است و اگر در مذاکرات شرکت نکند، مذاکرات ژنو 3 هم مانند ژنو 2 بی‌نتیجه خواهد بود.

منبع: پرس تی ویبرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد