تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۱ مهر ساعت ۱۰:۲ بازدید: 468      نظرات: 0      کد مطلب: 4614

چاشنی تلاش توانجوی کردستانی/رویای دانشگاه تهران را به واقعیت تبدیل کرد


'سوران کرمی' توانجوی جسمی - حرکتی اهل روستای حسین آباد سنندج مرکز استان کردستان توانست با موفقیت در کنکور سراسری 96، رویای حضور در دانشگاه تهران را به واقعیت تبدیل کند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، این توانجو که ساکن روستای حسین آباد سنندج است از بیماری 'آتاکسی' رنج می برد و توانایی نوشتن ندارد، ولی در سال تحصیلی گذشته با معدل 19.9 در رشته ریاضی فیزیک از دبیرستان فارغ تحصیل شد و امسال در کنکور گروه ریاضی شرکت کرد. 
این توانجوی جسمی - حرکتی در کنکور سراسری 96 در منطقه 3 رتبه 177 و 2 هزار و 700 کشوری را در حالی کسب کرد که تمامی محاسبات دورس مختلف را به صورت ذهنی انجام داد و تنها یک نفر به عنوان منشی پاسخنامه را برایش تکمیل کرده بود.
کرمی سرانجام در رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران موفق شد که این موفقیت برای او با مشکلاتی همراه است.

این توانجو کردستانی می گوید: در حالیکه از بیماری 'آتاکسی' رنج می بردم اما در دوران ابتدایی با تلاش های معلمان توانایی نوشتن را بدست آوردم که این روند تا دوره راهنمایی تداوم داشت.
سوران کرمی افزود: در سال دوم راهنمایی کم کم با شدت بیماری دیگر قادر به در دست گرفتن قلم نبودم و از آن دوران به بعد تمام معادلات ریاضی را به صورت ذهنی انجام می دهم.
وی تاکید کرد: در دوران دبیرستان نیز در رشته ریاضی فیزیک تحصیل کردم و امسال با معدل 19.9 از این مقطع فارغ تحصیل شدم.
این توانجوی موفق می گوید برای انتخاب رشته محدودیت هایی داشتم، تربیت معلم و چند رشته دیگر که نیازمند توانایی جسمی بود را با وجود همه علاقه ایی که داشتم، انتخاب نکردم.
به گفته وی، قبولی ر رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران برای من و خانواده ام مشکلات دیگری ایجاد کرده و بر نگرانی های ما افزوده است.
کرمی می گوید: با توجه به اینکه نمی توانم یادداشت برداری کنم باید مطالب کلاس را ضبط کنم سپس دوباره به آنها گوش دهم تا بتوانم آن را فرا بگیرم.
وی افزود: چون توانایی نوشتن ندارم باید از رایانه برای آزمون استفاده کنم و این امر نیازمند همکاری اساتید و مسئولان دانشگاه برای برگزاری آزمون الکترونیکی از من است.
وی از مسئولان درخواست کرد در صورت امکان با تغییر رشته او به یکی از رشته هایی که نیازمند کار عملی کمتری باشد و انتقالی به دانشگاه کردستان موافقت کنند.
کرمی در خصوص روند درمانی خود گفت: در یکی از موسسات توانبخشی سنندج تحت درمان هستم و روند درمان و بهبودی را در این مرکز پیگیری می کنم.

**حمایت بهزیستی از توانجویانی که به دانشگاه راه پیدا می کنند
معاون توانبخشی بهزیستی کردستان گفت: هر سال در مهر ماه مددجویانی که موفق به ورود به دانشگاه می شوند در سامانه ثبت نام می کنند و پس از تامین اعتبارات، مبالغی به عنوان کمک هزینه تحصیلی به آنها پرداخت می شود.
مژگان مشفق افزود: دانشجویانی که درخواست مبنی بر انتقال داشته باشند می توانند ضمن دریافت معرفی نامه از بهزیستی آن را به ارگان های ذیربط ارسال کنند.
وی از ارگان های مختلف که همکاری لازم را برای رفاه حال شهروندان انجام می دهند، قدردانی کرد.
به گفته وی، طبق بررسی های انجام شده در کردستان 45 هزار توانجو شناسایی شده اند و این قشر از جامعه نیز مانند سایر اقشار نیازمند برنامه ریزی، ساماندهی، آموزش و مناسب سازی معابر و پیاده روها هستند.

**آتاکسی (به انگلیسی: Ataxia) ناهماهنگی یا بی نظمی حرکات عضلات است به شرطی که ضعف ماهیچه‌ای وجود نداشته باشد.
آتاکسی به علت اختلالات وستیبولار (vestibular)، مخچه‌ای (cerebellar)، یا حسی (sensory) ایجاد می‌شود.
آتاکسی می‌تواند حرکت چشم، تکلم، تک تک اندام‌ها، تنه یا راه رفتن را گرفتار کند.
وقتی که بیمار در بستر دراز کشیده و معاینه می‌شود نمی‌توان ناهماهنگی (Incoordination) حرکت اندام‌ها را نشان داد اما زمانی این ناهماهنگی آشکار می‌شود که بیمار قصد ایستادن یا راه رفتن داشته باشد. 
هر اندازه مسئولان در ارائه خدمات و مناسب سازی بسترها برای تسهیل مشکلات توانجویان کم توجهی کنند، مسئولیت آنها بر دوش خانواده های دارای فرزند معلول سنگینی بیشتری می کند.
توانجویانی مانند سوران کرمی که بدون استفاده از وسایل کمک آموزشی و کلاس های خصوصی توانسته در کنکور سراسری چنین موفقیت های کسب کنند، نیازمند حمایت ارگان های مختلف بوده تا این افراد علاوه بر توانایی فایق آمدن بر مشکلات، برای جامعه نیز مفید باشند.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد