تاريخ: ۱۳۹۶ جمعه ۲۴ شهريور ساعت ۱۸:۱۰ بازدید: 933      نظرات: 1      کد مطلب: 4540

هشتمین فستیوال اسب کوردی "شۆی ئەسپی کوردی" در #مهاباد برگزار شد.


بە گزارش پایگاە خبری هاژە روز جمعە مورخە 24 شهریور هشتمین فستیوال اسب کوردی "شۆی ئەسپی کوردی" در باشگاە سوارکاری ژیار مهاباد برگزار شد.
ناصر کریمی رئیس هیئت سوارکاری مهاباد در رابطه با ثبت جهانی اسب کوردی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار داشت:
حدود 22 سالی است کە مشغول این کار هستم و آرزوی دیرینه من این بود که اسب کوردی را ثبت جهانی کنم که با پیگیریهای بسیار در این باره توانستم سال 1395 این نژاد اصیل را در آمریکا به ثبت جهانی برسانم.
 
کریمی در ادامه افزود: با ثبت جهانی نژاد اسب کوردی نژاد اسبهای جهان به 351 عدد رسید. هر اسب کوردی کە اصالت آن اثبات و شناسنامه بین‌المللی آن صادر شده باشد، می‌تواند در جشنواره‌های بین‌المللی شرکت کند.
رئیس هیئت سوارکاری مهاباد در رابطه با برگزاری هشتمین فستیوال اسب کوردی "شۆی ئەسپی کوردی" گفت: این فستیوال بصورت سالانه برگزار می‌گردد و در مراسم امروز حدود 60_50 راس اسب در 3 کلاس کرە (دستکش)، مادیان و نریان (سواری) برای نمایش حضور دارند. هدف اصلی از این مراسم "شناخت اسب کوردی" می‌باشد.
اسب کوردی اسبی دارای خون زیاد، قوی و محکم و سر و دم گیر می‌باشد که در کوردستان و در سایر نواحی ایران و کشورهای اروپایی مانند اسپانیا از آن استفاده می‌شود.اسب های کامران، سهراب، قیماغ، سردار، پویا از این دسته بشمار می‌روند که 88% خون غالب آنها کوردی می‌باشد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سوران ۱۳۹۶/۶/۲۵
درود به شرف مهندس ناصر کریمی .که با زحمات و توانایی و معرفی اسب کورد به ملت و همه جهانیان

نظر خود را براي ما ارسال كنيد