تاريخ: ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۳ شهريور ساعت ۱۴:۱۷ بازدید: 1595      نظرات: 0      کد مطلب: 4529

دیدار یک هنرمند با عکسهایش پس از نیم قرن


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، ابراهیم قادری هنرمند عرصه فولکلور و ساکن مهاباد پس از نیم قرن 4 قطعه از عکسهایش در دفتر فصلنامه تخصصی اسناد و نسخه های خطی مناطق کوردنشین "کشکول" به وی بازگردانده شد.
 مدیر مسئول فصلنامه تخصصی کشکول در این مراسم اظهار کرد: با تلاش های صورت گرفته 1500 قطعه عکس با هزینه شخصی از آرشیو ملی ایران مربوط به سالهای 1330 به بعد و مختص مناطق کوردنشین خریداری شده و امروز نیز 4 قطعه عکس از هنرمند ابراهیم قادری به وی بازگردانده شد.
محمد عبدلی افزود: یک عکس از ایشان در شماره 7 فصلنامه انتشار یافته و 4 قطعه دیگر نیز که در آرشیو موجود است به این هنرمند بازگردانده می شود. عکس های هنرمند ابراهیم قادری مربوط به جشن فرهنگ و هنر در سالهای 1305، 1351، 1352 می باشد که در حین مراسمات در روستاهای قم قلعه، کوسه کهریز، شیلاناوی، همراه با مناف عبدالهی می باشد.
عبدلی با اشاره به  آرشیو عکسهای هنرمندان مهابادی همچون استاد عزیز شاهرخ و ملا حسین عبدالله زاده، اظهار کرد: یکی از سیاست های این فصلنامه دسترسی آسان مردم به اسناد گذشته و آرشیو عکس های قدیمی و دوران معاصر می باشد.
وی ابراز امیدواری کرد در آینده با راه اندازی سایت بخش آرشیو این فصلنامه بر روی صفحات وب قرار گیرد شهروندان و پژوهشگران با سهولت بیشتری به اطلاعات دست یابند. 
عبدلی در پایان با اشاره با آرشیو غنی این فصلنامه که مختص مناطق کوردنشین می باشد اظهار کرد: تاکنون بیش از 2هزار عکس با موضوعات متنوع طبیعت، مستند و آداب و رسوم، 70 هزار اسناد تک برگی، مربوط به روابط تجاری، خصوصی از 400 سال قبل تا دوره معاصر و 2 هزار دست خط در زمینه ادبیات، تاریخ، جغرافیا و علوم سیاسی مربوط به افراد مختلف و بزرگان گردآوری شده است. 
 
****دیدار با چند قطعه عکس بعد از نیم قرن
 
ابراهیم قادری هنرمند عرصه فولکلور نیز با دلی پر از اشتیاق به توضیح عکس ها و مرور خاطرات دور و نزدیک پرداخت.
وی افزود: خوشحالم که با گذشت نیم قرن از عمر خود آرشیو عکس ها و مراسماتی که خود نیز هیچ اثری از آنها نداشتم به وسیله جوانانی از چند نسل بعد از من گردآوری شده است.
این هنرمند عرصه فولکلور در ادامه در رابطه با توضیح عکس ها تصریح کرد: از سال 1330 شروع به کار هنری کرده ام و از سال 1350 همکاری خود را با اداره فرهنگ و هنر وقت، بوسیله سیدرحیم قریشی و تنی چند از دوستان دیگر شروع کردم و در مراسمات مختلف حضور داشتم.
ابراهیم قادری به تاریخ افتتاح صداوسیمای مرکز مهاباد اشاره کرد و افزود: سال 1350 و در شب یلدا اولین برنامه های این مرکز بر روی آنتن رفت و نقطه شروع کاری هنری بنده با صداوسیما نیز از این تاریخ بوده است.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد