تاريخ: ۱۳۹۶ شنبه ۱۸ شهريور ساعت ۱۷:۵۲ بازدید: 1354      نظرات: 1      کد مطلب: 4512

بختیار علی نویسنده برجسته کورد، جایزه ادبی نلی زاکس آلمان را دریافت کرد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، بختیار علی نویسنده‌ی برجسته کورد جایزه‌ی ادبی نلی زاکس آلمان را دریافت کرد. این جایزه ادبی به ارزش ۱۵ هزار یورو هر دو سال یک بار در شهر دورتموند آلمان برگزار می شود.

طبق نظرات داوران این جایزه ادبی، بختیار علی یکی از بزرگترین نویسندگان جهان اسلام است. اما آثارش هنوز در جهان غرب به آن صورت شناخته نشده است. تنها یکی از آثار او، "غزل نویس و باغ های خیال" به انگلیسی ترجمه شده است. او به کردی سورانی، لهجه مردم جنوب شرقی کردستان می نویسد. دو کتاب از او با عناوین "آخرین انار دنیا" و "شهر موسیقیدان های سپید" به آلمانی ترجمه و منتشر شده اند. آخرین انار دنیا را می توان به عنوان شاهکار ادبی او نام برد که به وضعیت و زندگی کردها درعراق می پردازد. با وجود تجربیات و مواجهه با خشونت، جنگ و خون ریزی و نسل کشی هایی که در آن دوره از تاریخ روی داد، کارهای بختیار علی سرشار از شعر و زندگی است. با استفاده از استوره ها و روح ادبیات شرقی در کارهایش به مضامین اخلاقی و مسائل انسانی می پردازد.

بختیار علی در سال ۱۹۶۶ در شهر سلیمانیه واقع در اقلیم کوردستان متولد شد. در آغاز سال‌های ۱۹۸۰ با شرکت در تظاهرات دانشجویان توسط نیروهای رژیم دیکتاتوری صدام حسین مجروح شد. تحصیلاتش در زمین شناسی را رها کرد و به ادبیات روی آورد. او از سال ۱۹۹۶ در آلمان زندگی می کند.

این جایزه ادبی مصادف با سال روز تولد نلی زاکس (۱۹۷۰-۱۸۹۱) نویسنده آلمانی–سوئدی در دهم دسامبر در شهر دورتموند اهدا می شود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

س.شیخه پور ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
بختیار علی نویسنده ی فوق العاده ایست که آثارش تو سبک رئالیسم جادویی حرف اول را می زند.
شایسته ی این جایزه ست.
به امید کارهای بهتر و آینده ای روشن تر

نظر خود را براي ما ارسال كنيد