تاريخ: ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۶ اسفند ساعت ۲۲:۵۰ بازدید: 197      نظرات: 0      کد مطلب: 1428

یادواره شهدای حلبچه و سردشت در دانشگاه کردستان آغاز شد


یادواره شهدای حلبچه و سردشت با حضور دانشجویان و اساتید در تالار مولوی دانشگاه کردستان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، مدیر حمایت و پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان عصر امروز در یادواره شهدای حلبچه و سردشت در تالار دانشگاه کردستان، اظهار کرد: بر خود لازم می‌دانم از تمام تلاش‌هایی که در راستای برگزاری این یادواره صورت گرفته تقدیر کنم.

سید محمدجواد حسینی‌صدر با بیان اینکه پرداختن و صحبت کردن در مورد فاجعه حلبچه در تخصص من نیست و قطعا هستند کسانی که در این زمینه صاحب‌نظر بوده و سخنرانی خواهند کرد، افزود: فاجعه تلخ حلبچه تنها زخمی برای کردها نبود بلکه زخمی بر پیکر بشریت و انسانیت است که از سوی صدام صورت گرفت.

به گفته وی، این فاجعه غیرانسانی در واقع نقطه عطفی در تاریخ برای کردهای اقلیم کردستان عراق بود که هیچگاه فراموش نخواهد شد.

وی تصریح کرد: هدف اصلی از برگزاری این یادواره در واقع نگاهی علمی و بررسی عالمانه حلبچه با رویکرد دانشگاهی بود که با تلاش دوستان این دانشگاه انجام می‌شود.

بمباران شیمیایی حلبچه در 25 اسفند 1366 توسط حکومت بعث عراق صورت گرفت. این بمباران بخشی از عملیات گسترده‌ای به‌ نام عملیات انفال بود که بر ضد ساکنان مناطق کردنشین عراق انجام گرفت.

در پی عملیات والفجر 10 توسط ایران و تصرف بخش‌هایی از کردستان عراق در اواخر سال 1366، صدام حسین به علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی، دستور بمباران شیمیایی این مناطق را داد که در پی این حمله حدود پنج هزار تن از مردم غیرنظامی حلبچه کشته شدند.

حملهٔ شیمیایی به حلبچه، یک نسل‌کشی مردم کرد بود که در 16 مارس 1988 به وسیله بمباران شیمایی توسط نیروهای دولتی عراقی در شهر حلبچهٔ کردستان عراق در طی روزهای پایانی جنگ ایران و عراق روی داد.

منبع: فارسبرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد