تاريخ: ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۶ اسفند ساعت ۲۲:۴۷ بازدید: 652      نظرات: 0      کد مطلب: 1427

سومین دوره بازی بومی محلی دامه در مهاباد برگزار شد


سومین دوره بازی بومی محلی دامه با معرفی نفرات برتر در شهرستان مهاباد به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، رئیس هیات بازهای بومی محلی اداره ورزش و جوانان مهاباد روز شنبه 16 اسفندماه اظهار کرد: این مسابقات با حضور 28 نفر و به مدت دو روز در سالن شطرنج میلاد این شهرستان برگزار شد. 
یونس رسولی افزود: در این مسابقات که به صورت انفرادی انجام شد، علاوه بر شهرستان های مختلف آذربایجان غربی، چند نفر از شهرستان مریوان نیز به صورت میهمان حضور داشتند. 
در پایان این مسابقات ناصح حسین زاده از مریوان به مقام قهرمانی رسید و سعدی جهانی و محسن ممندی هر دو از بوکان به ترتیب دوم و سوم شدند. 
به گفته رسولی، حضور در این رقابت ها شرایط سنی نداشت و شرکت کنندگان در رده های سنی مختلف می توانستند در آن حضور داشته باشند. 
دامه یک نوع بازی بومی محلی شبیه شطرنج است که در آن از یک صفحه شطرنجی 16 در 16 خانه ای و 32 مهره استفاده می شود که مهره ها در دو دسته 16 تایی و چهار ردیف هشت تایی در دو طرف صفحه دامه چیده می شود. 
در این نوع بازی محلی تمامی مهره ها حرکت های یکسانی دارند و می توانند به جلو و طرفین حرکت کنند و مهره های حریف را از بازی خارج کنند. 
مهره ای که بتواند به خط پایانی طرف مقابل برسد، اختیارات ویژه ای دارد و در چهار گوشه صفحه می تواند حرکت کند و در صورتی که این مهره تنها مهره باقی مانده یک طرف مسابقه باشد، به آن داشه هاره می گویند. 
این نوع بازی محلی با توجه به اینکه نیاز به امکانات و فضای زیادی ندارد، اغلب در محیط خانه، قهوه خانه ها، مغازه و بوستانها انجام می شود. 
تفکر و پیش بینی حرکات مهره های طرف مقابل از ویژگی این نوع بازی بومی محلی است.

منبع: ایرنابرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد