تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد ساعت ۲۳:۲۳ بازدید: 2267      نظرات: 4      کد مطلب: 4357

بخشش پای چوبه دار و شیرینی لذتی که هیچگاه فراموش نمی شود


هاژه_ اگرچه قصاص نفس جزء اموری است که قانون در کشورهای اسلامی همیشه حد مجازات را برای آن در نظر گرفته و اعدام فردی را که مرتکب قتل شده، حق مسلم خانواده مقتول دانسته است. اما در همان حال تصمیم بخشش را نیز بر عهده خانواده مقتول گذاشته تا با بزرگواری و رئوفت نشأت گرفته از انسانیت، آموزه های دینی و اخلاقی، اوج کمالات انسان را به نمایش گذاشته و فرد قاتل را در پای چوبه دار ببخشند. 
همانا بخشش در میان کوردها جایگاه ویژه ای داشته است و این بخشش و بزرگواری نیز ریشه در فرهنگ غنی و ارزش های والای انسانی ملت کورد دارد. بر این اساس در سطح شهرهای کورد نشین بارها شده که شاهد بخشش برخی قاتلان بوده ایم، هنگامی که از خانواده مقتولان علت این بخشش پرسیده می شود آنان رئوفت، مهر مادری، حس تعلق به ملت و فرهنگی که بخشش یکی از اصول و هنجارهای اصلی آن است را ذکر می نمایند.
شاید اگر فرد قاتل اعدام گردد، برای چند روزی احساس خوشحالی ناشی از انتقام مسرت بخش باشد، اما هیچگاه جای طعم لذت بخش و تا ابد ماندگار بخشش از پای چوبه دار را نخواهد گرفت. بخشیدن جان انسان موهبت بزرگی است که خداوند نصیب بندگان صالح و دوست داشتنی خود می کند...ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

الاهی مریوان ۱۳۹۶/۵/۲۴
کاش روزی که پدیدی قصاص بچیده شود
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۵/۲۴
قصی قوره اعدام هنده خوشه نبتوه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

صابر عنايتى ۱۳۹۶/۵/۲۴
قسى قور زور دنوسن اعدام حقه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

رسول شاکر ۱۳۹۶/۵/۲۳
یک کانال بسیار عالی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد