تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ مرداد ساعت ۱۴:۵۴ بازدید: 299      نظرات: 0      کد مطلب: 4340

انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مهاباد تشکیل جلسه داد


بە گزارش پایگاە خبری تحلیلی هاژە روز چهارشنبە ۱٨مردادماه جلسە نشست انجمن کتابخانە عمومی شهرستان مهاباد بە ریاست فرماندار در کتابخانە فجر برگزار شد.
 
مرادی رئیس ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد اظهار کرد: این نشست اولین جلسە انجمن کتابخانەهای عمومی و بررسی مشکلات پیش روی کتابخانە های شهرستان است.
 
قادری رئیس کتابخانە های شهرستان مهاباد گفت: در حال حاضر ۳ باب کتابخانه عمومی و ۵ باب کتابخانه مشارکتی با پنجاه هزار و صد عنوان کتاب و شصت هزار و صد نسخه کتاب در سطح شهرستان مهاباد وجود دارد.
 
وی افزود: متاسفانە شهرستان مهاباد از لحاظ شاخص نسبت جمعیت کل بە ازای هر کتابخانە وضعیت مناسبی ندارد و از ۱۹ شهرستان استان، رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده است. 
 
قادری افزود: بر اساس قانون، نیم درصد از درآمد سالیانه شهرداری ها در شهرهای زیر دویست هزار نفر باید به کتابخانه ها اختصاص داده شود، که این امر در شهرداری مهاباد محقق نشده و بر این اساس نهاد کتابخانه ها در تهران مدتی قبل حدود ۲۲۰ میلیون تومان از محل درامد افزوده شهرداری مهاباد را برداشت و هیچ مبلغی نیز به کتابخانه های مهاباد تخصیص داده نشده است. 
 
محمودیان شهردار خلیفان نیز خواستار تاسیس نهاد انجمن کتابخانه های عمومی برای تجهیز و ایجاد کتابخانه در این شهر شد.
 
دکتر شجاعی فرماندار مهاباد اظهار کرد: در راستای ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید به کمک و همکاری نهادهای شهری و انجمن خیرین برنامه ریزی های مناسب انجام و پیشنهادهای عملی ارائه گردد. 
 
وی افزود: میانگین مطالعه در ایران حدود ۲ صفحه است که این میزان در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بین ٨۰ تا ۱٨۰ صفحه است. بر این اساس باید با فرهنگ مطالعه در کشور و خصوصاً شهرستان را گسترش دهیم.
 
وی همچنین خواستار توجه بیشتر شهرداری به عنوان متولی اصلی در تجهیز و راه اندازی کتابخانه ها شد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد