تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۲ تير ساعت ۲۱:۲۴ بازدید: 831      نظرات: 2      کد مطلب: 4173

وقتی مسئولان مهاباد در برخورد با قانون شکنی پارکینگ غیر مجاز ناتوان می مانند


هاژه_کمبود پارکینگ در مهاباد از یک سو باعث به وجود آمدن مشکلات بی شماری در رفت و آمد برای شهروندان شده است، از سوی دیگر حکمرانی برخی پارکبان‌ها در خیابانهای شهر به گونه‌ای است که باید برای یک نیش ترمز زدن و لحظه‌ای توقف هزینه بدهید.
از نتايج ازدياد خودروها در سطح شهر نبود محل پاركي برای رانندگان و اشباع شدن معابر از خودروهاي پارك شده در حواشي در طول ساعات شبانه روز است.
علاوه بر كمبود فضاهاي پاركينگ در بخش هاي پر تردد شهری، به دليل عرض كم معابر محلي عمدتاً وسايل نقليه هايی كه در طول معابر پارك مي شوند، مشكلات عديدهاي را در عبور و مرور محلها ايجاد مي كنند و نظم محلي را مختل مي سازند. 
چنانچه مکانیابی و احداث پارکینگ ها هم بدون توجه به تأثیر و روابط متقابل بین کاربريها صورت گیرد ممکن است که نه تنها از مشکلات موجود نکاهد، بلکه خود باعث مشکلات عدیده و مسائل حل نشدنی دیگري نیز شود، مشکلاتی که نه تنها برخورد از سوی شهرداری و واحد اجرائیات توان برخورد با آن را ندارد بلکه حتی ناقض  دستور دادستان و راهنمایی و رانندگی نیز خواهد بود.

نمونه این مشکلات و مزاحمت پارکینگ ها در سطح شهر مهاباد فراوان است، در یکی از موارد که مربوط به پارکینگ چهارراه آزادی کوچه خسروی است تعداد 10 همسایه در مجاورت آن  ضمن اعتراض از وضعیت این پارکینگ خواهان رسیدگی سریع و رفع مزاحمت های آن شده اند.
یکی از همسایگان در جواب این سوال که چگونه بعد از این همه پیگیری نتیجه ای حاصل نشده است می گوید: هر که بامش بیش، زورش بیشتر!
پارکینگ کوچه خسروی با مشکلات عدیده ای روبروست، نفوذ آب برف و باران در فصول بارشی به علت عدم بتن ریزی مناسب دیوارە های کناری آن، تجمع معتادان در شب به علت عدم نرده گذاری و میله های حفاظتی و دیوار، سرقت های مکرر از همسایگان از طریق دیوارهای کوتاه و مخروبه پارکینگ و... نمونه های بارز آن است.
پیگیری های همسایگان و اعتراض نسبت به وضعیت این پارگینگ موجب شد 95/7/5 کارشناس شهرداری ضمن بررسی مکان نسبت به وضعیت آن و احتمال نفوذ آب به مجاورین در گزارش خود هشدار دهد. شهرداری نیز ضمن احضار مالک وی را مکلف به رفع مشکل نمود.
دو ماه بعد یعنی 95/9/7 مسئول اجرائیات شهرداری ضمن ارسال نامه ای به شهرداری اعلام کرد که با وجود اینکه چندین بار به صورت شفاهی و کتبی مالک پارکینگ احضار شده ولی ایشان تاکنون نسبت به این احضاریه ها توجهی ننموده است. همان روز شهرداری دستور تعطیلی و جلوگیری از فعالیت پارکینگ غیرمجاز را صادر نمود، اقدامی که فک یا شکستن پلمپ را در همان روز از سوی مالک به همراه داشت!
 
در تاریخ 95/10/4 مالک پارکینگ با همسایه مجاور سازش نموده و تعهد نمود نسبت به رفع مشکلات اقدام نماید. تعهدی که پس از بررسی های مسئول ترافیک شهرداری باز هم اجرایی نشد و همسایه مجاور مجبور به شکایت در دادگاه شد.
دادستان محترم مهاباد 95/11/6 موضوع شکایت را به راهنمایی و رانندگی ارسال نمود تا در صورت نداشتن مجوز برابر فعالیت های پارکینگ و تا اخذ مجوز از فعالیت آن جلوگیری به عمل آید.
مورخه ششم و نهم بهمن ماه پلیس راهور شهرستان با ارسال نامه های جداگانه ای به دادستان و شهرداری برابر گزارش تنظیمی کارشناس راهور، پارکینگ دایر را فاقد مجوزات لازم اعلام و از طرفی به دلیل اینکه پارکینگ مورد نظر فاقد تجهیزات مداربسته، واقع شدن در حریم تقاطع، از نظر امنیتی فاقد نردکشی و حفاظ و نارضایتی اهالی به دلیل مزاحمت ناشی از ریختن آشغال و... است فاقد صلاحیت ترافیکی جهت احداث و راه اندازی در صنوف پارکینگ دانست.
اقدامی که مورخه 2 اسفندماه 95 دستور تعیین تکلیف و مسدود شدن آن را از سوی شهرداری به مسئول ترافیک و اجرائیات شهرداری به همراه داشت. پلمپ هایی که هر بار از سوی خود مالک شکسته و هیچ قدرت اجرایی در شهرستان از شورا و شهرداری گرفته تا دادستان و راهنمایی و رانندگی نتوانسته اند برخورد جدی را با وی نشان دهند.
حال این سوال پیش می آید که مشکلاتی از این نظیر که ممکن است موجب دلسردی و ناامیدی شهروندان در قبال پیگیری مشکلاتشان گردد، تا چه حد ضمانت اجرایی خواهد داشت؟!

 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۴/۱۳
بسيار عالي
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ر.خ ۱۳۹۶/۴/۱۲
یکجانبه مطلب منتشر نکنید گناه دارد البته اگر بخدایی باور دارید

نظر خود را براي ما ارسال كنيد