تاريخ: ۱۳۹۶ شنبه ۲۷ خرداد ساعت ۱۹:۳ بازدید: 574      نظرات: 2      کد مطلب: 4051

هیمالیانورد کرمانشاهی تاریخ ساز شد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، رضا شهلایی همیالیا نورد مطرح کرمانشاهی با صعود سرعتی به قله هشت هزار و 128 متری نانگاپاربات به عنوان اولین صعود کننده ایرانی به قلل هشت هزار متری نام خود را ثبت کرد.

نانگا پاربات یکی از قلل رشته کوه هیمالیا است که در پاکستان قرار دارد و ارتفاع آن به هشت هزار و 126 متر از سطح دریا می رسد.
این قله که یکی از قلل سخت جهان برای صعود محسوب می شود با توجه به جان باختن تعداد زیادی از کوهنوردان در آن، در بین مردم محلی به کوهستان قاتل معروف شده است.
رضا شهلایی هیمالیانورد مطرح کرمانشاهی که سابقه صعود به قله های بالای هشت هزار متری اورست، کانچن چونگا، آناپورنا و کی تو را در کارنامه خود دارد سوم خرداد به منظور صعود به قله نانگاپاربات به همراه یک تیم بین المللی راهی اسلام آباد پایتخت پاکستان شد.
وی روز گذشته در تماسی اعلام کرد که موفق به صعود این قله شده است و اکنون در مسیر بازگشت به پایین کوه است.
هیمالیا نوردان به منظور آماده کردن بدن خود برای قرار گرفتن در ارتفاع و فشار هوای کم باید مدتی را در ارتفاع سپری کنند، با این حال شهلایی بدون ماندگاری در ارتفاع و با کوهپیمایی مداوم این قله را فتح کرده است.
شهلایی علاوه بر صعود به چهار قله بالای هشت هزار متری جهان صعود به چندین قله هفت هزار متری در منطقه پامیر روسیه و نپال را نیز در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
این کوهنورد کرمانشاهی در سومین جشنواره صعودهای برتر به عنوان 'کوهنورد دوران' معرفی شد.
منبع: ایرنا ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

پویا ۱۳۹۶/۴/۱
بژی بژی سه رکه وتو بی ئینشالله
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسن سینا ۱۳۹۶/۳/۲۷
سلام بر روح زنده یاد محمد اوراز که شکننده طلسم صعود به قلل هیمالیا گردید و درود بر هیمالیا نوردان

نظر خود را براي ما ارسال كنيد