تاريخ: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ خرداد ساعت ۱۴:۱۱ بازدید: 774      نظرات: 0      کد مطلب: 3991

اشیای تاریخی دوره‌های هخامنشیان و ساسانی در بوکان کشف شد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: با همکاری نیروی انتظامی تعداد 11 قلم اشیای تاریخی دوره‌های هخامنشیان و ساسانی در این شهرستان کشف و ضبط شد.

اسعد جمیانی روز یکشنبه اظهار کرد: این تعداد اشیاء از یک نفر در یک آرایشگاه مردانه در سطح شهر بوکان کشف و ضبط شد که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است.
وی ادامه داد: از این مرد تعداد 28 قلم عتیقه کشف شد که پس از بررسی و کار کارشناسی توسط کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان و استان آذربایجان غربی تعداد 17 شی فاقد ارزش تاریخی شناخته شد اما 11 قلم آن دارای ارزش فرهنگی و تاریخی است.
جمیانی اضافه کرد: این اشیا مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و آثار تمدنی دوره هخامنشینی و ساسانیان است.
وی ادامه داد: این اشیاء شامل دکمه های مفرخی، مسی، نقره، سردوش نظامی، گل سر بانوان و سکه های نقره ای مربوط به دوره های هخامنشینی و ساسانیان ارزیابی شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوکان افزود: این اشیاء به صورت امانی در موزه ارومیه نگهداری می شود تا زمانی که موزه در بوکان دایر شود به این شهرستان برگردانده می شوند.
وی در خصوص اشیای جعلی و غیر اصل کشف شده هم اظهار کرد: این اشیای جعلی پس از حکم دادگستری امحاء خواهد شد.
 سلسله ساسانیان آخرین شاهنشاهی ایرانی پیش از ظهور اسلام است که از سال 224 تا 651 میلادی (427 سال) بر ایران فرمانروایی کردند.
منبع: ایرناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد