تاريخ: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ خرداد ساعت ۹:۵۸ بازدید: 1933      نظرات: 0      کد مطلب: 3988

انتقال 1.5 میلیارد مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه


 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید گفت: حدود یک میلیارد و 571 میلیون و 400 هزار مترمکعب آب از سدهای اقماری این استان به این دریاچه منتقل شده است.

کیومرث دانشجو روز یکشنبه افزود: این میزان آب از سدهای بوکان، شهرچای ارومیه، سد مهاباد، حسنلوی نقده، زولای سلماس و ساروق تکاب به سمت دریاچه ارومیه هدایت شده و بیشترین میزان از سد بوکان بوده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن در یک اقدام ضربتی و قابل توجه در 2 سال گذشته بیش از 350 کیلومتر از رودخانه ها و انهار آذربایجان غربی لایروبی شده که شامل 60 کیلومتر لایروبی رودخانه های سیمینه رود، گدارچای، مهابادچای، باراندوز، زولاچای و روضه چای و 290 کیلومتر انهار اقماری این رودخانه هاست. 
وی اظهار کرد: لایروبی و اجرای طرح اتصال زرینه رود به سیمینه رود در جنوب دریاچه ارومیه نیز از جمله مهمترین اقدامات در این حوزه است که می توان آن را از عوامل مهم تثبیت و افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه دانست.
وی افتتاح سد سیلوه و طرح انتقال آب جلدیان به دریاچه ارومیه را گامی بلند در راستای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و ادامه داد: با اجرای کامل طرح انتقال آب حوضه به حوضه از این طریق می توان سالانه صدها میلیون مترمکعب آب را به بستر دریاچه ارومیه هدایت کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت 70 اکیپ گشت و بازرسی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای مقابله با برداشت غیرمجاز آب، بیان کرد: جمع آوری 142 دستگاه تجهیزات حفاری غیرمجاز، جمع آوری 924 دستگاه موتور پمپ غیرمجاز، انسداد حدود هزار و 700 حلقه چاه غیرمجاز، جلوگیری از حفر 304 حلقه چاه غیرمجاز و اضافه برداشت 208 حلقه چاه مجاز از جمله نتایج فعالیت این تیم ها به شمار می رود.
دانشجو گفت: خرید چهار هزار و 500 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق، نصب هزار و 829 دستگاه تابلو کنتورهای هوشمند آب و برق و برق رسانی به 85 حلقه چاه مجاز از دیگر اقدامات در این حوزه به شمار می رود.
 دریاچه ارومیه، دومین دریاچه شور جهان بوده که در 2 دهه گذشته با بحران شدید آبی مواجه شده و بررسی کارشناسان بیانگر این نکته است که مدیریت منابع آبی در بخش کشاورزی آذربایجان غربی در این مدت به خوبی انجام نشده و کشاورزی سنتی از مهمترین علل بروز مشکل کم آبی در دریاچه بوده است.
در اوایل آغاز به کار دکتر روحانی که توجه به حفاظت محیط زیست در ردیف مهمترین برنامه های دولت یازدهم قرار گرفت، مصوبه های 26 گانه ای به تصویب رسید تا این زیست بوم ارزشمند از خطر نابودی نجات یابد.
این مصوبه ها در ادامه به 44 مصوبه افزایش یافت و هم اکنون ستاد احیا دریاچه ارومیه در سطح ملی و استانی در حال اجرای این مصوبه هاست.
تراز اکولوژیک این دریاچه یکهزار و 274 متر و 10 سانتیمتر از سطح آبهای آزاد است که هم اکنون با وجود افزایش پهنه آبی آن حدود سه متر با این تراز فاصله دارد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.
در سال های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلنی به اجرا درآمده و 12 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.
طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان نیز در راستای اجرای مصوبه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمان حاضر 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال جاری به بهره برداری می رسد و سالانه 2.5 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه روانه می شود.
تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه 100 میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.
منبع: ایرناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد