تاريخ: ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۱۰:۴۹ بازدید: 511      نظرات: 0      کد مطلب: 3931

اعضای اهدا شده بانوی باینگانی حیات بخش جان پنج بیمار نیازمند


مسئول واحد فراهم آوری و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از اهدای پنج عضو یک بانوی مرگ مغزی باینگانی خبر داد و گفت: این سومین اهدای عضو در سال 96 در استان کرمانشاه است.

دکتر کبری طلیعی شنبه شب اظهار کرد: اعضای مرحوم 'پروانه علیزاده' ٤٤ ساله اهل شهر باینگان که روز جمعه در بیمارستان فارابی کرمانشاه بر اثر مرگ مغزی فوت کرد با موافقت خانواده اش به نیازمندان اهدا شد.
به گفته او 2کلیه، کبد و نسوج (بافت های قابل اهداء) این مرحومه به افراد نیازمند اهدا گردید که باعث نجات پنج بیمار نیازمند می شود.
وی افزود: که پیکر این مرحومه برای اهدای عضو به تهران اعزام شد و پس از انجام مراحل اهدای عضو در شهر باینگان شهرستان پاوه به خاک سپرده شد.
شهر باینگان از توابع شهرستان پاوه با حدود چهار هزار نفر جمعیت در 130 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده و یکی از شهرهای مرزی استان کرمانشاه است.
براساس گفته مسئول واحد فراهم آوری و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، هر فردی که دچار مرگ مغزی می شود می تواند جان هشت تن را نجات دهد و به بهبودی 53 نوع معلولیت هر فرد نیز کمک کند.
دکتر طلیعی در ادامه افزود: واحد فراهم آوری و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در آبان ماه سال 93 فعالیت خود را در استان آغاز کرد و در همان سال 2 مورد اهدای عضو نیز در این واحد به ثبت رسید.
او تعداد اهدای عضو در استان کرمانشاه در سال 94 را 6 نفر، سال 95 را سه نفر و سال 96 تاکنون را نیز سه نفر اعلام کرد.
او رتبه کرمانشاه در زمینه اهدای عضو را بسیار پایین و ضعیف دانست و از رسانه ها خواست فرهنگ اهدای عضو را در میان مردم استان ترویج و نهادینه کنند.
وی افزود که اقدامات اطلاع رسانی و تبلیغاتی را نیز در استان در این ارتباط انجام داده ایم اما فرهنگ اهدای عضو در استان هنوز نهادینه نشده است.
منبع: ایرناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد