تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ساعت ۱۴:۵۵ بازدید: 552      نظرات: 0      کد مطلب: 3818

نودشه شهر "کلاش" ایران شد


جشن بزرگ ثبت ملی شهر نودشه به عنوان شهر گیوه بافی(کلاش) برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در این مراسم که امروز (25 اردیبهشت) با حضور استاندار، جمعی از مسئولین استان و مردم این شهر برگزرا شد، با بیان اینکه استان ها و شهرهای بسیاری رقیب "نودشه" در این زمینه بودند، گفت: شاخص ها و ویژگی ها متمایزی باعث شد تا در نهایت نودشه به عنوان شهر ملی گیوه بافی ثبت شود که از جمله آنها مشارکت مردم این شهر در اداره امور فرهنگی است.

جلیل بالایی اظهار کرد: مردم این شهر در برابر مسائل احساس مسئولیت بسیار داشته و برای حل مشکلات مشارکت بسیار بالایی دارند.

وی افزود: شاخص دیگر بحث خلاقیت در گیوه بافی است و تولید گیوه های زنانه و مردانه و در اشکال ورنگ ها و اندازه های مختلف موجب شد تا این صنعت به نام نودشه ثبت شود.

 بالایی تعداد و تعدد صنعت گران در نودشه را نیز یکی دیگر از این شاخص ها عنوان کرد و افزود: هم اکنون دو هزار صنعت گر در حوزه گیوه بافی در این شهر فعال هستند.

بالایی به بافت تاریخی شهر نودشه هم اشاره کرد و افزود: علاوه بر رونق این صنعت در شهر نودشه، بافت تاریخی شهر نودشه نیز در این ثبت تاثیرگذار بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اولین شهر مورد توجه برای مرمت و بازسازی بافت تاریخی، شهر نودشه خواهد بود. 

وی به روستاها و شهرهای با موقعیت گردشگری منطقه اشاره کرد و افزود: مرزی بودن و طبیعت بکر شهرها و روستاهای شهرستان پاوه و سایر شهرستان های منطقه شرایط شکل گیری روستاها و شهرهای ملی دیگر را نیز دارد و آرام آرام به سمت ثبت جهانی منظرهورامان حرکت می کنیم که پایگاه رسمی آن نیز به زودی در پاوه افتتاح می شود.

در پایان این مراسم از صنعت گران برتر نودشه در حوزه گیوه بافی تجلیل شد.
منبع: ایسناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد