تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۵ ارديبهشت ساعت ۱۰:۸ بازدید: 1426      نظرات: 5      کد مطلب: 3710

از تدریس زبان ترکی تا ناکام ماندن زبان کوردی در دانشگاه ارومیه


رئیس دانشگاه ارومیه گفت: واحد درسی 'آشنایی با زبان ترکی آذری' از ترم آینده در این دانشگاه تدریس می شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، رحیم حب نقی اظهار کرد: ماده درسی زبان و ادبیات ترکی 2 واحد است و در قالب دروس عمومی و اختیاری برای دانشجویان رشته های مختلف این دانشگاه از مهر ماه سال تحصیلی 97-96 ارائه می شود.
وی افزود: این واحد درسی بر اساس مصوبات هفتمین جلسه کمیسیون اقوام، فرق و مذاهب استان و هیات ممیزه دانشگاه ارومیه ارائه می شود.
وی ادامه داد: تدریس این واحد درسی در راستای سیاست های دولت و مسئولان دانشگاه برای حمایت از زبان و ادبیات ترکی در منطقه انجام می‌شود.
بر اساس این گزارش، 16هزار و 826 دانشجو در دانشگاه ارومیه مشغول به تحصیل هستند و این دانشگاه 87 رشته تحصیلی با گرایش های مختلف و بیش از 487 عضو هیات علمی دارد.
حسن روحانی 9 خرداد ماه سال 92 در بیانه ای 10 ماده ای با نام " حقوق اقوام، ادیان و مذاهب" تعهد داد درصورت کسب رأی اعتماد و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه بخشی از فصل حقوق ملت, قانون را از شعار به عمل درآورد. این در حالی است که وعده های روحانی در خصوص زبان کوردی در استان آذربایجان غربی نافرجام مانده است.
وعده ای که خلاف با همان بیانه آقای رئیس جمهور است و نقض آشکار بند 8 همان بیانیه با مضمون: رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن. چرا که در آذربایجان غربی یکی از مسائل مهم، موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی است و به دلیل حضور پیروان اقوام و ادیان مختلف، این استان همواره از حساسیت های خاص فرهنگی و اجتماعی برخوردار است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسن اللهی ۱۳۹۶/۲/۵
موافقم بر مردم ستم نکنید
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کرمانشاهی ۱۳۹۶/۲/۵
باید زبان کوردی هم در همه شهرهای کرد نشین بخصوص در ارومیه تدریس شود ومسئولین تا احقاق این حق نباید از پای بنشینند،
0
2
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۶/۲/۵
متاسفانه اصل 15 قانون اساسی کشور که هر ملیتی اعم از کرد ، ترک و.... حق آن هاست و خود قانون اساسی کشور است که با زبان خود بعنوان زبان دوم در مدارس بخوانند و بنویسند اجرایی نشد .... 38 سال گذشت ولی کسی پاسخگوی این حق ملیت ها نیست
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

م. بهشتیان ۱۳۹۶/۲/۵
ما خواستار دولتی بدون تبعیض بین اقوام و ادیان هستیم و از مسولین محترم خواهشمندیم در این راستا در خصوص گنجاندن واحد تدریس زبان کوردی در دانشگاه اقدامات لازم را مرقوم و مبذول بفرمایند .
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

Soltani ۱۳۹۶/۲/۵
خدا جای حقه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد