تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۰ فروردين ساعت ۲۲:۳۳ بازدید: 733      نظرات: 3      کد مطلب: 3687

برگزاری سالگرد درگذشت دکتر سوران کوردستانی در کنار آرامگاهش


بە گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، عصر روز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، مراسم چهارمین سالگرد درگذشت شاعر و نویسنده کورد دکتر سوران کردستانی برگزار شد.
این مراسم بر سر مزار این شاعر و نویسنده در مقبره الشعرای مهاباد و با حضور خانواده ایشان و جمعی از شاعران، ادیبان و دوستداران فرهنگ و ادبیات کوردی برگزار گردید.
در این مراسم عبدالرحیم آسیابان، ساکار صوفی زاده "محب مهابادی"، محمد احمدی آذر "هوگر" و عثمان مرادی به شعرخوانی پرداختند.
سپس آقای اسماعیل پوری و سلیمان پیروتی دقایقی در خصوص شخصیت این نویسنده و آثار وی سخنرانی کردند و خواستار تلاش و همت عمومی جهت چاپ و انتشار آثار دکتر سوران کوردستانی شدند.
در ادامه سید رسول نبوی عضو شورای اسلامی شهر و مسئول کمیسیون فرهنگی شورای دوره چهارم ضمن ادای احترام به مقام این شاعر و نویسنده کورد گفت: بسیار تلاش نمودیم پروژه مقبرە الشعرا به کلی بە اتمام رسد ولی برخی قبل از پایان کار با تخریب چوب لای چرخ گذاشتند و اجازه ندادند طرح به خوبی پیش رود.
نبوی افزود: در میان موج انتقادات نیز بودند کسانی کە دلسوزانه و در راستای بهتر شدن طرح ما را یاری نمودند.
بهمن فریور مشهور به سوران کوردستانی نویسنده، شاعر، محقق معاصر کورد در ۴ بهمن سال ۱۳۳۴ شمسی در سنندج به دنیا آمد. او از خاندان سادات و مشایخ مردوخی اورامان کوردستان ایران و نواده دختری آیت‌الله شیخ محمد مردوخ کوردستانی است. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خویش را در شهرهای سنندج، کرمانشاه، مشهد، تهران، اردبیل، مهاباد و ارومیه پی گرفته و در سال ۱۳۵۵ شمسی از دبیرستان خوارزمی شماره ۳ (ارشاد) تهران، به اخذ دیپلم در رشته طبیعی نائل گردید و سپس مدرک دکترای پزشکی را از دانشگاه تهران اخذ نمود. این نویسنده بیش از یکصد اثر علمی/ فرهنگی تألیف، چاپ و منتشر نموده و قریب به ۱۰۰۰ مقاله تحقیقی به رشته تحریر درآورده است. وی ۳۰ فروردین سال ۹۲ دیده از جهان فرو بست و در مقبره الشعرای مهاباد با حضور چشمگیر مردم به خاک سپرده شد.
عکس: پولا آغاز
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

2
0
پاسخ به این اظهارنظر

کردستانی ۱۳۹۶/۱/۳۱
«بزرگ بود و از اهالی امروز بود وبا تمام افق های باز نسبت داشت» بانهایت احترام و ادب بدین وسیله از یکایک ادیبان و فرهیختگان فرهنگی و مسولان ارجمند، دوستان و بستگانی که در چهارمین سالگرد وفات دکتر کردستانی، شرکت کرده اند، کمال سپاس و قدردانی را داریم. امید است که بایاری نهادهای فرهنگی و همت دلسوزان این عرصه بتوانیم آثار ایشان را که دستاورد سی سال پژوهش و تلاش عاشقانه بوده است، نشر و در دسترس عموم قرار دهیم. ونیز بر خود لازم میدانیم از پایگاه خبری و تحلیلی هاژه برای پوشش خبری این مراسم، صمیمانه سپاسگزاری نماییم. باسپاس و احترام خانواده کردستانی
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امید اردلان ۱۳۹۶/۱/۳۱
انشاء الله روحش با جنت شاد گردد
0
2
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۱/۳۱
روحش با جنت شاد باد آمین

نظر خود را براي ما ارسال كنيد