تاريخ: ۱۳۹۵ جمعه ۳ ارديبهشت ساعت ۱۹:۱۲ بازدید: 414      نظرات: 0      کد مطلب: 1353

سالروز مرگ مصباح الدیوان ادب در بوکان گرامی داشته شد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز پنج شنبه دوم اردیبهشت ماه به مناسبت یکصدمین سال وفات شاعر کرد عبدالله بیگ ملقب به مصباح الدیوان متخلص به ادب در روستای باغچه شهرستان بوکان مراسم یادبودی برگزار گردید.

این مراسم که به همت موسسه فرهنگی آموزشی ادب بوکان به سرپرستی مصطفی ایلخانی زاده و اجرای هنرمند عکاس بوکانی لقمان رحیمی ترتیب یافته بود با سخنرانی و قرائت شعر و آواز هنرمندان مهاباد و بوکان همراه بود.

در ابتدا دکتر مهری پاکزاد در خصوص زندگی هنری این شاعر و اشعار وی سخنانی ایراد نمود و سپس چند شعر شاعر را دکلمه نمودند. سعید نجاری متخلص به "ئاسو"  نیز سخنان خود را معطوف نمودند به زندگی ادب، شاعر منطقه موکریان بر اساس روایت های شفاهی از زبان پیشکسوتان.

رسول چوپانی "شوانه" هم در این مراسم قطعه ادبی قرائت نمود و اجرای آواز سوران باغچه ای و رحمان فیضی و خواندن فاتحه بر مزار شاعر آخرین بخش مراسم بود.

عبدالله بیگ ملقب به مصباح الدیوان مختلص به ادب فرزند احمد بیگ در سال ۱۲۷۷ در روستای ارمنی بلاغی از توابع شهرستانبوکان متولد شد. در سال ۱۳۰۴ ه. قمری در سن ۵۲ سالگی در روستای باغچه بوکان درگذشت. دیوان وی در اثنای جنگ جهانی اول هنگام ورود قشون روس‌ها بهمهاباد وبوکان از بین رفته است. سال‌ها بعد از گوشه و کنار قسمتی از آثار او جمع‌آوری و یافته می‌شود که شخصی به‌ناممشیر بشیردر سال ۱۹۳۸ میلادی آن‌ها را دربغداد به‌چاپ رسانده‌است. محمد سعید نجاری در سال 1381 شمسی شرحی بر دیوانی ادب نوشته که از سوی انتشارات صلاح الدین ایوبی در ارومیه به چاپ رسیده است.

عکس: منصور سلیمانیبرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد