تاريخ: ۱۳۹۶ جمعه ۱۱ فروردين ساعت ۱۲:۲۷ بازدید: 1641      نظرات: 9      کد مطلب: 3558

اعتراض یک شهروند مهابادی نسبت به پدیده هیزم فروشی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، همزمان با شروع سال نو و فصل بهار در برخی از ورودیهای شهر مهاباد به خصوص جاده مهاباد سردشت برخی از روی ناچاری و نبود شغل و معضل بیکاری با زدن تیشه بر تنه درختان به منظور دستیابی به مبلغی ناچیز، هیزم فروشی می کنند. پدیده ای که اعتراض یک شهروند را در قالب نامه ای سرگشاده به فرماندار مهاباد در پی داشته است.

متن نامه به شرح زیر است:

 

بسمه تعالی

جناب آقای شجاعی، فرماندار محترم مهاباد

با سلام و احترام و عرض تبریک سال نو و آرزومندی موفقیت برای مسئولان محترم جمهوری اسلامی و خادمان به اسلام و مسلمین.

یکی از ابعاد ماندگاری هر کشور حفظ سرمایه های موجود در آن کشور است و بخش بسیار قابل اعتنائی از این سرمایه ها را فضای سبز تشکیل می دهد که دیگر نیازی به تشریح میزان اهمیت آن در حفظ سلامت جسمی و روانی و شادابی جامعه و افزایش توان تولید و گردش چرخ اقتصاد نیست.

در شهر ما، مهاباد با تاسف بسیار فضای سبز در فقر و کم توجهی نگران کننده ای به سر می برد که اگر مجالی برای ارائه مصادیق باشد نمونه های مستند و بارزی عرضه خواهد شد. لیکن از میان تمام عوامل تهدید کنندۀ نابودی محیط زیست حرکت نوظهوری است که اگر اقدامی قاطع و فوری در جهت جلوگیری از گسترش آن صورت نگیرد دیگر چیزی بنام فضای سبز برای تحویل به نسل آینده نخواهیم داشت و آن پدیدۀ بسیار خطرناک و مخرب هیزم فروشی کنار جاده ها است. گرچه این عمل در ظاهر خود یک اقدام مثبت و در جهت ایجاد رفاه برای گردشگران لحاظ می شود، ولی تهیه کننده های هیزم درختی و فروش و سوزاندن آن به چه قیمتی؟ آیا از خود پرسیده ایم هیزم مصرفی از کجا تامین می شود؟ آیا با اتمام فروش ذخیرۀ اولیه، پرکردن مجدد ذخیرۀ فروش چگونه صورت می گیرد و از کجا به وجود می آید؟ آیا وجود موج عظیم بی کاری و عطش شدید خیل بیکاران برای کسب درآمد، وسوسۀ آنان را برای قطع هرچه بیشتر درختان و نادیده گرفتن هرگونه مانع فیزیکی، فرهنگی و حراستی تشدید نمی کند؟ هم اکنون با گذری به حواشی رودخانه و مناطق جنگلی شهر آثار مشهودی از این حرکت خطرناک و رو به تزاید مشاهده می گردد.

ایجاد سیستم نگهبانی برای جلوگیری از گسترش این اقدام نه ممکن است و نه مقرون به صرفه. تنها یک راه می تواند مؤثر باشد و آن اینکه با یک اقدام قاطع و ضربتی فروش هیزم، چه به صورت آشکار و چه در شکل پنهان، ممنوع گردد و با توسل به مجاری قانونی، جرایم لازم برای متخلفان و زیان آوران به ثروت ملی تعین و به مرحلۀ اجرا درآید. 

                    افتاده درختی که به خود می بالید             از داغ تبر به خاک غم می نالید

                   گفتم "چه کسی به ریشه ات زد؟"               گفتا  "آن کس که به زیر سایه ام می خوابید"!

چشم به راه اقدام مؤثر و به موقع آن جناب.

                                                   با احترام ـ مصطفی نیک بخت

 

رونوشت :

1. ریاست محترم تعاونی حفظ محیط زیست مهاباد جهت اطلاع و پیگیری

2. پایگاه رسانه خبری " هاژه " جهت انعکاس برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیمان هستم ۱۳۹۶/۱/۱۱
از اظهار نظر برادر گرامی بعنوان یک همشهری وفردی دوستدار طبیعت سپاسگزارم که دقت فرموده وموضوع مزبور را به تحریر دراورده وتوجه بیشتر مسولین را خواستار گردیده اند .البته اگر این پیشنهاد زودتر انجام میگرفت بیسار مثمر ثمر تر میتوانست باشد ولی به حال وبقول پیشینیان ماهی را هر وقت از اب بگیری تازه است در مطرح کردنش اشکالی نیست البته این برادرانیکه اقدام به فروش چوب وهیزم در سر راهها مینمایند اگر از چوبهای خشک شده ودرختان خشک شده استفاده نمایند جای تشکر است بشط انکه عمدا این درختان به عمد خشک نشده باشند.با امید به اینکه مردم فهیم از فضای سبز و درختان ومنابع گیاهی و .....بگونه ای انسانی و خداپسندانه حمایت ونگهداری فرمایند.به امید انروز
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

عزيز ۱۳۹۶/۱/۱۱
با عرض سلام
در خصوص اعتراض آقاي نيك بخت اولا اين چوب هاي بسته بندي شده حداقل ٣ ، ٤ ساله قطع شدن يعني اصلا چوب بلافاصله ، حتي بعد ٦،٧ ماه هم خشك نمي شود كه آماده استفاده براي مهمانان عزيز و همشريان ارجمند گردد و بايد به خدمت ايشان برسانم كه ما به اين شيوه به مهمان و همشهريان خدمت ميكنيم كه مانع قطع درختان در روز طبيعت و مانع آشفتگي مردان براي تهيه هيزم مي شويم آقاي نيك بهت اگر بسيار نگران طبيعت هستيد شما به افرادي كه به اين كار با درآمد ناچيز مشغولند شغلي فراهم كنيد تا از اين كار دست بكشد در غير اين صورت مانع رزق و روزي افراد بي خانمان نشويد
باتشكر
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

سالار واژه ها ۱۳۹۶/۱/۱۱
´با عرض تبریک سال نو خدمت همه هموطنان عزیز و همزبانان گرانقدرم ،به نظر من زندگی کردن در مکانی مثل کردستان خود نعمت بزرگی است که خداوند متعال با این همه سرسبزی و پاکی به ما عطا فرموده و فرمایش شما کا ملا متین و صحیح می باشد همانطور که این بزرگوار طرفدار محیط زیست فرمودند میتوان از این نفرات انگشت شماری که به قصد منفعتی چند هزار تومانی اقدام به این کار می نمایند به نفع این محیط استفاده کرد در مرحله اول آنان را شناسایی و با ارائه آموزش کامل برای پاکسازی محیط و جدا کردن درختان و شاخه های خشک شده این کار را انجام دهند که اگر این عزیزان شاید از روی ناچاری هم به این عمل روی آورده اند هیزم فروشی نکنند مسافران و هموطنان عزیز که خود چند بار شاهدبوده ام بی رحمانه تر با ای جنگل برخورد مینمایند که باز دودش به چشم ما میرود پس با ارائه آموزش و اخذتعهد از این افراد شاید این عمل به فعل احسنی برای این سرمایه مبدل شود. ارادتمند و طرافدار محیط زیست از سردشت
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هانا ۱۳۹۶/۱/۱۱
رای ونظر بسیار زیبایی بود من هم باشما موافقم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ع پ ۱۳۹۶/۱/۱۱
باتشکر ازتوجه واحساس مسولیت آقای نیک بخت به امید توجه مسولان بویژه شهروندان گرامی وایجادکمپین عدم خریدهیزم ازطرف مردم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سرود کوهستان ۱۳۹۶/۱/۱۱
بسیار جالب بود واقعا جای بسی فکرواندیشه است
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کامیار ۱۳۹۶/۱/۱۱
براستی مسئولین این شهر خود را در خوابی عمیق فرو برده اند...
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسین ۱۳۹۶/۱/۱۱
کاکە بۆ هەر ئەوە ئەدی بۆ کەس باسی داگیرکردن و داچاندن و وێران کردنی ئەو زەمینانەی دەوری سد ناکا، ئاخر چۆن دەبێ لە لێواری سد کشاورزی بکرێ و کود بدرێ بە زەمین و دوایە بێتەوە نێو ئاوی خواردنەوەی خەڵکی.دوایە دەڵێن سرتان زۆر بوە .ئەو مەملەکەتە بۆ وا بەرەڵایەهەر کەس هەرچی پێی خۆش بی دەیکا.
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

آستیاک ۱۳۹۶/۱/۱۱
هر دم از این باغ بری میرسد...

نظر خود را براي ما ارسال كنيد