تاريخ: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ساعت ۱۶:۵۶ بازدید: 346      نظرات: 0      کد مطلب: 1327

شش اثر صنایع دستی از مهاباد موفق به دریافت نشان ملی شدند


شش اثر صنایع دستی از بين ١٥ اثر برتر استان آذربايجان غربي مربوط به هنرمندان مهابادی است که در سال ٩٤ موفق به دریافت نشان ملی شده‌اند، اين آثار در کنار آثار سایر استان‌های مختلف کشور در نمایشگاه تخصصی آثار برتر داوری نشان ملی در محل موزه ملی فرش در معرض دید علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان قرار گرفتند.


شهابی رئیس اداره میراث فرهنگی مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه گفت: اداره ميراث فرهنگي شهرستان مهاباد بر اين عقيده است كه صنايع دستي ما بايد از لحاظ مرغوبيت و کاربردي بودن کيفيت بهتري پيدا کند تا بتواند در بازارهاي بزرگ تر جهاني خوش بدرخشد. درباره فلسفه وجودي برگزاري برنامه نشان ملي مرغوبيت صنايع دستي هم اظهار داشت:  هر سال يک بررسي جامع بر آثار صنايع دستي کشور صورت مي گيرد و کالاهاي مرغوب توسط کارشناسان مجرب انتخاب مي شود. پس از بررسي ها و ارزيابي هاي صورت گرفته آثاري که شايسته تر است موفق به دريافت نشان ملي مي شود كه از شهرستان مهاباد هم ٦ اثر از خانم كژال سلطانيان، رابعه مجيدي، يوسف عبدالله زاده موفق به دريافت نشان ملي شدند. در سال گذشته نيز آقايان رحمان هرمزياري و امير زائر حجازي موفق به نشان ملي شدند.
رئیس اداره میراث فرهنگی مهاباد در ادامه گفت: از ۵ تا ۱۰ خردادماه پایتخت میزبان نمایشگاه سالانه فروش صنایع دستی در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) خواهد بود و هنرمندان مهابادي غرفه اي اختصاصي را در اين نمايشگاه به اثار  خود اختصاص خوهند داد که با توجه به ماهیت ترویجی آن، می تواند زمینه مناسبی را برای معرفی قابلیت ها و توانایی های فرهنگی و اقتصادی هنرمندان و فعالان این شهرستان فراهم آورد. غير از اين غرفه اختصاصي  غرفه ای نيز به آثاری که موفق به دریافت نشان ملی صنایع دستی در سال ۹۴ شده اند اختصاص می یابد.
شهابی با بیان اینکه سال 95،‌ سال شکوفایی  ميراث فرهنگي صنایع دستی و گردشگري براي مهاباد است تصریح کرد: هنرهای سنتی و صنایع دستی، ما را با نوروز پیوند می دهد و مراسم های سنتی نوروز همگی بخش های مهمی هستند که باید از آنها صیانت کرد و نباید به یک کارناوال تبدیل شوند لذا در جایی مثل مهاباد و استان نيلگون اذربايجان غربي با اين همه تنوع فرهنگي که خاستگاه نوروز است نباید برای گذران تعطیلات نوروزی به خارج  از كشور سفر کنیم و باید جلوی این فرهنگ غلط گرفته شود و مهاباد را به شهر مقصد سفر ايرانيان تبديل كنيم. امسال نمايشگاههاي صنايع دستي پربار تر از سالهاي گذشته بود و جلوه راستين تحقق شعار سال "اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل " بود چرا كه يكي از مشكلات هنرمندان صنايع دستي عدم موفقيت در بازار فروش محصولاتشان بوده است كه در عيد هنرمندان بازار پر رونقي را تجربه نمودند و مدير كل ميراث فرهنگي استان نيز در راستاي تقويت و  حمايت از هنرمندان در جريان بازديد از نمايشگاه صنايع دستي تا سقف  ٢٠ ميليون ريال اثار هنرمندان را خريداري نمودند.


 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد