تاريخ: ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۶ اسفند ساعت ۱۶:۴۷ بازدید: 2217      نظرات: 1      کد مطلب: 3342
پیشنهاد نوروزی

موزه مردم شناسی و حمام میرزا رسول مهاباد


موزه مردم شناسی مهاباد در سال 1388 در فضایی بالغ بر 537 متر مربع در داخل حمام تاریخی میرزا رسول افتتاح گردید.
این بنای ارزشمند تاریخی که قدمت آب به اواخر دوره صفویه برمی گردد، توسط شخصی به نام میرزا رسول ساخته شده است. از منظر معماری پوشش این حمام طاق گنبدی است که دارای دو گنبد بزرگ و سه گنبد کوچک می باشد. مصالح بکار رفته در آن نیز همانند اغلب معماری دوران خود از خشت قرمز، سنگ های محلی و ملات گچ بوده و سوخت آن نیز از مواد آلی منطقه تهیه و آب آن نیز از قنات تأمین می شده است.
این موزه دو چیز را در ذهن آدمی زنده می سازد، یکی خود حمام و کاربردهای آن در زندگی مردم، دوم ابزار و وسایلی که از زندگی مردم به چشم می خورد.
وجود پیکره هایی در چنین فضایی که یادآور حمام کردن به شیوە سنتی، مشت و مال و حجامت کردن را نمایش می دهد، بخشی از فضای موزه را به خود اختصاص داده است. در بخشی دیفر از فضای حمام، پوشش های محلی مردم منطقه، مراسم حنابندان عروسی ها و وسایل و ابزار آلات مورد استفاده در زندگی روزمره به نمایش گذاشته شده است، که بیشتر آنها توسط مردم فرهنگ دوست مهاباد به موزه اهدا گردیده است.
این حمام تاریخی و موزه مردم شناسی مهاباد در خیابان سیدنظام که در زمان صفویه مرکز شهر بوده و هم اکنون نیز جزء بافت قدیمی شهر محسوب می شود، واقع شده است.
عکس: حسین خالندی
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ابراهیم احمدعزیزی ۱۳۹۷/۴/۸
سلام وخسته نباشید از همه مسئولین گرامی عکس های زیبا از آثار تاریخی ما رو به یاد گذشته ، حال و آینده میبرد بسیار ممنونم

نظر خود را براي ما ارسال كنيد