تاريخ: ۱۴۰۳ يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ساعت ۱۰:۲۸ بازدید: 2124      نظرات: 0      کد مطلب: 23059
میزان بارندگی‌های سال زراعی اعلام شد

آب و هوای جنوب استان تا پایان هفته پیش بینی شد


به گزارش هاژه، رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد ضمن اعلام میزان بارندگی‌های در سال زراعی، آب و هوای مهاباد و جنوب استان را تا پایان هفته پیش بینی کرد.

اردلان محمدپور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: از امروز شاهد عبور امواج ناپایدار جوی در سطح منطقه خواهیم بود که سبب افزایش ابر و وزش باد گاها شدید خواهد شد.

وی افزود: این امواج تا پایان با جذب رطوبت تقویت شده و فردا در بعضی از مناطق استان منجر به رگبار پراکنده و بهاری همراه رعد و برق می‌گردد.

محمدپور تصریح کرد: روز دوشنبه با توجه به کاهش دما در برخی مناطق مستعد شاهد ریزش تگرک بصورت محدود نیز خواهیم بود.

رییس اداره هواشناسی مهاباد از کاهش دما در طی امروز و فردا خبر داد و گفت: از امروز شاهد کاهش نسبی دما بین 4 الی 5 درجه سانتیگراد خواهیم بود و بدلیل وزش باد شدید و ورود گرد و خاک هشدار نارنجی نیز صادر شده است.

وی با بیان اینکه برخی مدل‌های هواشناسی رگبار پراکنده را تا ظهر روز سه‌شنبه در برخی نقاط استان پیش‌بینی کرده‌اند، افزود: از روز سه شنبه دمای هوا افزایش می‌یابد و تا پایان هفته جوی آرام برای جنوب استان پیش بینی می‌شود.

رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در ادامه با اشاره به بارندگی‌های سال زراعی جاری اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 271 میلیمتر بارندگی در شهرستان مهاباد ثبت شده که نظیر آن در سال گذشته 271 میلیمتر و میانگین نرمال بارندگی 370 میلیمتر بوده است.

وی افزود: میزان بارش‌های شهرستان مهاباد در سال زراعی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 10 درصد افزایش و نسبت به میانگین نرمال 27 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

محمدپور تصریح کرد: در سال زراعی جاری کمترین میزان بارندگی مربوط به شهرستان ارومیه با 171 میلیمتر است که نسبت به سال قبل 26 درصد افزایش و نسبت به میانگین نرمال 44 درصد کاهش را نشان می‌دهد، همچنین بیشترین میزان بارندگی ثبت شده نیز مربوط به شهرستان سردشت با 698 میلیمتر است، که نسبت به سال قبل 17 درصد و در مقایسه با میانگین نرمال 3 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی میانگین کل بارش استان در سال زراعی جاری را 269.8 میلیمتر اعلام کرد و گفت: نظیر این آمار در سال زراعی گذشته 224.3 میلیمتر بوده که نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش و نسبت به میانگین نرمال 7 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در پایان چالدران را سردترین و شهرستان‌های میاندوآب و نقده را گرمترین شهر در شبانه روز گذشته اعلام کرد و گفت: در 24 ساعت گذشته دمای 6 درجه سانتیگراد در شهرستان چالدران و دمای 27 درجه در شهرستان‌های نقده و میاندوآب ثبت شده است.

دمای مهاباد برای امروز حداقل 13 و حدکثر 26 درجه سانتیگراد در نوسان خواهد بود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد