تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۱ خرداد ساعت ۱۶:۳۱ بازدید: 177      نظرات: 0      کد مطلب: 1317

تصویب لایحه جنجالی لغو مصونیت نمایندگان ترکیه و ابراز نگرانی جامعه جهانی


به گزارش پایگاه خبری- تحلیل هاژه؛ روز جمعه مورخه 31 اردیبهشت پارلمان ترکیه در جلسه‌ای پر تنش، به لغو مصونیت پارلمانی نمایندگان رای داد و زمینه را برای پیگرد قضایی این نمایندگان فراهم کرد و همزمان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، این رای را "تاریخی" توصیف کرده است و «صلاح الدین دمیرتاش» از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها ترکیه گفته است: "لغو مصونیت قضایی خشونت را افزایش خواهد داد و دموکراسی در ترکیه را خفه خواهد کرد"

حزب دموکراتیک خلق‌ها که بزرگترین حزب کردها در پارلمان ترکیه است، لغو مصونیت پارلمانی را مقدمه‌ای برای اخراج نمایندگان خود از پارلمان ترکیه می‌داند.با لغو مصونیت پارلمانی، ۵۰نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها تحت پیگرد قرار خواهند گرفت و کارشناسان این اقدام حزب حاکم را تلاشی برای حذف کردها در پارلمان و حذف مخالفان برای تصویب تغییر قانون اساسی کشور در آینده ای نزدیک می دانند. لازم به ذکر است چند تن از نمایندگان حزب حاکم نیز که همسو با سیاستهای رجب طیب اردوغان نمی باشند در این لیست 100 نفره قرار گرفته اند، و بدین ترتیب راه برای تصویب تغییر قانون اساسی راحت تر خواهد بود و حزب حاکم می تواند راحت تر به اهداف سیاسی خود برسد.

وزارت خارجه آمریکا نیز به تصویب این طرح در پارلمان ترکیه واکنش نشان داده و درباره آن «ابراز نگرانی» کرده است.در بیانیه این وزارت آمده است: "آمریکا درباره اقدام پارلمان ترکیه برای اصلاحیه قانون اساسی که مصونیت قضایی بیش از ۱۰۰نماینده پارلمان را لغو می‌کند، نگران است چرا که این اقدام تاثیر دلسردکننده‌ای بر آزادی بیان در سراسر ترکیه خواهد داشت" وزارت خارجه آمریکا افزود: "یک اصل مشترک در جوامع دموکراتیک، مساوات در برابر قانون است اما ما قاطعانه معتقدیم که آزادی تعامل در سخنرانی سیاسی باید برای همگان تامین شود. این موضوع به طور خاص برای نمایندگان منتخب شهروندان کشور اهمیت دارد".

در همین رابطه استفن سایبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز در پاسخ به اقدام اخیر پارلمان ترکیه در تصویب یک بند از لایحه لغو مصونیت قضایی نمایندگان گفت: دولت آلمان نتیجه این رای‌گیری را مورد توجه قرار داد. روند فزاینده قطبی شدن فضای سیاسی داخلی ترکیه موجب نگرانی ما شده است.

وی تصریح کرد: مطمئنا این مساله جزو مسائلی است که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در حاشیه اجلاس انسان‌دوستانه ای که قرار است در استانبول برگزار شود آن را با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در میان خواهد گذاشت. قرار است یک نشست دو جانبه در روز دوشنبه در این خصوص برگزار شود.

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد