تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۸ اسفند ساعت ۱۴:۲۶ بازدید: 2283      نظرات: 0      کد مطلب: 22696

فرماندار مهاباد وضعیت انتخابات مهاباد را تشریح کردبه گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه؛ انتخابات دور دوازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی کشور و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه، مورخه ١١ اسفندماه برای مشخص شدن ترکیب دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان برگزار می‌گردد.

در مهاباد نیز، ١۵ نفر برای کسب یک کرسی مجلس با هم به رقابت می‌پردازند. همچنین در استان آذربایجان غربی برای تصاحب ٣ کرسی مجلس خبرگان رهبری انتخابات برگزار می‌گردد.

حسن عباسی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد در گفتگو با هاژه اظهار داشت: بنا بر اعلام وزارت کشور مبنی بر شروع فرایند انتخابات از تاریخ ١۵ مردادماه جاری، سازوکارهای انتخاباتی در حوزه شهرستان نیز برپا شد. تا امروز کلیه فرایندهای انتخابات انجام شده و در مرحلە تبلیغات کاندیداها می‌باشد.

عباسی افزود: ١۵ کاندیدا در گردونە رقابت‌های انتخاباتی مهاباد باقی ماندەاند. کاندیداها می‌بایست تا قبل از ساعت ٨ صبح امروز، استعفای خود را از کاندیداتوری با حضور در فرمانداری اعلام می‌نمودند. افرادی کە بە شکل شفاهی و از طریق مجاری اطلاع‌رسانی خود اقدام به کنارەگیری کردەاند، استعفای آن‌‌ها ثبت نخواهد شد.

فرماندار مهاباد درباره پایان زمان تبلیغات کاندیداها گفت: تبلیغات کاندیداهای دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از تاریخ سوم اسفند شروع شده و تا ساعت ٨ صبح روز پنجشنبه، تاریخ ٩ اسفند ادامه خواهد داشت. هر نوع تبلیغی پس از تاریخ و ساعت عنوان‌شدە، تخلف انتخاباتی محسوب خواهد شد.

عباسی افزود: در جریان برگزاری انتخابات در مهاباد ٢هزار و ۵٠٠ نفر نیرو بەکارگیری شده است. در هر شعبه اخذ رای، ۵ تا ٨ نفر عضو شعبه، ١ تا ۵ نفر ناظر شورای نگهبان، یک نفر بازرس وزرات کشور، حداقل ٣ نفر مامور انتظامی و یک نماینده فرماندار که مسئول شعبە است، حضور دارند.

فرماندار ویژه مهاباد درباره تعداد شعبات اخذ رای عنوان داشت: ١۴١ حوزه رای‌گیری در سطح شهرستان آماده حضور شرکت‌کنندگان انتخابات در روز جمعه خواهند بود، به منظور رعایت حال بیشتر همشهریان، تعداد ٢١ شعبه رای نسبت به آخرین انتخابات صورت‌گرفته افزایش یافته است.

مقام عالی شهرستان درباره مدارک لازم جهت رای دادن تصریح کرد: در این دوره برای اولین بار است که علاوه بر شناسنامه، می‌توان با مدارک شناسایی دیگر نیز رای داد. در دوره دوازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی، افراد می‌توانند به جای شناسنامه، از کارت ملی، پاسپورت، گواهینامه و پایان خدمت، جهت شرکت در انتخابات استفاده کنند. همچنین هیچ شناسنامه‌ای مهر نخواهد خورد، به جای آن، در سیستم رای‌گیری به شکل برخط ثبت خواهد شد. سن رای‌گیری همانند دیگر انتخابات‌ها ١٨ سال تمام است.

وی افزود: همزمان با برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، ششمین دوره انتخابات خبرگان رهبری نیز برگزار خواهد شد که استان آذربایجان غربی دارای سه کرسی است. صندوق‌های مربوط به هر انتخابات جداگانه خواهد بود. صندوق قرمز، مربوط به انتخابات مجلس خبرگان و صندوق ‌آبی‌رنگ مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

فرماندار درباره روند شمار آرا اظهار داشت: زمان دقیق پایان رای‌گیری با توجه به اطلاعیه ستاد انتخابات کشور مبنی بر تمدید زمان رای‌گیری، معلوم نیست و امکان تمدید رای‌گیری تا ساعت دوازده شب ١١ اسفند وجود دارد. اما بلافاصله پس از پایان این روند، شمارش آرا با حضور نمایندگان کاندیداها و ناظران آغاز خواهد شد، رای‌ها در فرمانداری تجمیع می‌شود و هر کاندیدایی اگر حداقل ٢٠درصد آرا را کسب کند، برای چهار سال بر کرسی نمایندگی مجلس تکیه خواهد زد. در غیر این صورت، انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌شود.

حسن عباسی، فرماندار مهاباد در ادامە گفت: با توجه به این که نماینده مجلس در هر حوزه انتخابیە می‌تواند در پیشبرد اهداف جهت توسعه هرچه بیشتر شهرستان نقش داشته باشد، لازم است تمامی آحاد جامعه در این امر مهم شرکت داشته باشند. در این مدت کاندیداها از طُرق مختلف اقدام به معرفی خود کرده‌اند و بر این پایه همشهریان می‌توانند فرد مورد نظر خود را انتخاب نمایند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد