تاريخ: ۱۴۰۲ شنبه ۹ دي ساعت ۱۱:۵۷ بازدید: 2231      نظرات: 11      کد مطلب: 22432

تالارها فقط تالار نیستند

ریبوار رسول‌نژاد


تالارها فقط تالار نیستند، هم ارزش افزوده بگیر هستند هم پارکینگ، هم صاحبان درصدهای کلان غذا، هم محل اجاره میز و صندلی!
با توجه به افزایش سرسام آور هزینه خدمات دهی تالارهای پذیرایی در مهاباد و اوج گرفتن بیش از حد دستمزد آرایشگرهای نوعروسان، همت دوچندان مطلبد اتحادیه های مربوطه شهرستان مهاباد در قیمت گذاری ورود پیدا کنند تا همشهریان و جوانان در آستانه ازدواج مجبور به پرداخت های چند برابر نشوند.
از فرماندار محترم مهاباد نیز به عنوان ناظر و تصمیم گیرنده در این امر انتظار است دستور بررسی و پیگیری را صادر بفرمایند.
متأسفانه نو عروسان باید از روی ناچاری هزینه های بیش از حد آرایشگران را متحمل شوند، اتحادیه مربوطه به جهت قانون گریزی بنرهایی را تحت عنوان قیمت دستمزد در آرایشگاهها نصب نموده بدون اینکه حتی 1 عروس در سطح شهر را به این قیمت مصوب پذیرش کرده باشند، این مسئله خیلی آسان با یک تماس تلفنی به هر کدام از آرایشگران زنانه و پرسیدن قیمت پذیرش عروس را می توان آشکار نمود.
تالارها جدا از کلیه هزینه ها از گلسراهایی که جایگاه عروس و داماد را تزئین میکنند مبالغ میلیونی دریافت میکنند که در نهایت گلسرا نیز مبالغ پرداختی به تالار را به فاکتور صاحب مراسم اضافه میکند.
تالارها به غیر از دریافت هزینه ورودی تالار، متأسفانه مبالغ غیرقابل باوری نیز بابت پارکینگ خودرو از مهمانان دریافت میکنند، (در مهاباد چهارده تالار پذیرایی فعال هستند) بطور میانگین هر شب که عروسی برگزار شود 200 خودرو و از هرکدام مبلغ 15 هزار تومان گرفته شود هر تالار بطور میانگین ماهیانه 25عروسی داشته باشد 75 میلیون خواهد شد، تنها توضیحی که تالارها در این رابطه دارند این است که پارکبانان در سرما و گرما به مهمانان خدمت میکنند، کمی ریزتر بخوایم به مسئله بپردازیم باید گفت که درآمد پارکبان تالار برابر است با هزینه ورودی تالار یعنی هر شب ۳ میلیون تومان، پس میتوان نتیجه گرفت پارکینگ تالارها در حالی که باید رایگان بوده و جزء ورودی تالار باشند اجاره داده شده و به جیب تالار برمیگردد، این روال را می توان خیلی آسان روزانه در کلیه تالارها عینا دید و بازدید کرد.
تالارها هزینه های ارائه میزگرد را جداگانه حساب میکنند در حالی که هم مبلغ دریافتی در قبال خدمات ارائه شده بسیار ناعادلانه است هم پذیرایی مطلوب به میزان مبلغ دریافتی صورت نمیگیرد، در حالی که هزینه ورودی تالار را پرداخت کرده ایم باز هم جدا از قیمت ورودی تالار برای هر یک میزگردی که روی آن ۶ نفر مینشینند باید ۹۰ هزار تومان پرداخت کنیم، به عبارتی به ازای هر نفر ۱۵ هزار تومان، یک عروسی معمولی اگر ۸۰۰ نفر مهمان داشته باشد باید ۱۲ میلیون تومان صرفا جهت نشستن مهمانانش بر روی این صندلی ها پرداخت کند، در حالی که پذیرایی میزگرد در هر عروسی ۴ نفر پرسنل لازم دارد هر کدام ۴۰۰ هزار تومان به اضافه دو عدد سفره یکبارمصرف و ۴ عدد ریکا جهت شستشوی ظرفهای میوه.
در حالی که برای هر کدام از اقلام مصرفی که در تالار مصرف می شوند قبلا ارزش افزوده پرداخت شده باز هم تالارها از صاحبان مراسم مبالغ میلیونی تحت عنوان ارزش افزوده دارایی دریافت میکنند.
بطور دقیق هزینه مخارج یک پرس «جوجه کباب» که امروزه در تالارهای سطح شهر مهاباد به قیمت ۱۷۰ الی ۱۹۰ هزار تومان به مهمانان داده می شود را جداگانه حساب میکنیم که همشهریان ببینند و مسؤلان پیگیر وضعیت فوق باشند، هر پرس شامل یک نوشابه ۷۵۰۰ تومانی+برنج به اندازه هر پرس ۸۰۰۰ تومان+یک سیخ جوجه ۵۵۰۰۰ تومان+ سوپ ۳۰۰۰ تومان+خیارماست ۳۰۰۰ تومان+ ۱ نان برای ۶ نفر یعنی هر پرس ۳۰۰ تومان+خیارشور و لیمو ۲۰۰۰ تومان+ ۱۵ هزار تومان هر پرس برای پرسنل+ ۱۵ هزار تومان برای وسایلی که شاید از قلم افتاده باشند، با جمع این مبالغ قیمت هر پرس شده ۱۰۹,۰۰۰ تومان.
با یک منهای ساده اگر ۱۰۹ را از ۱۷۰ کم کنیم میبینیم هر پرس ۶۱ هزار تومان برایشان سود دارد.
یک عروسی معمولی ۸۰۰ نفره را درنظر بگیریم و ۶۱ هزار تومان سود هر پرس را ضرب ۸۰۰ نفر کنیم (۴۸,۸۰۰,۰۰۰=۸۰۰×۶۱,۰۰۰)میبینیم به غیراز گرفتن پول از گلسرا، به غیراز پول پارکینگ، به غیراز کرایه تالار، به غیراز پول ارزش افزوده و به غیر از گرفتن هزینه میزگرد، در هر شب نزدیک به ۵۰ میلیون تومان فقط به عنوان درآمد غذا به جیب می زنند.
هیچکدام از تالارهای سطح شهر مهاباد برای هیچکدام از پرسنل خود بیمه تامین اجتماعی پرداخت نمی کنند، درحالی که حق پرداخت بیمه یکی از اولویت های کارگران در هر مجموعه ای می باشد و چنانچه هر زمان فاجعه ای مانند انفجار تالار سقز رخ دهد چه کسی جوابگو خواهد بود.
و نتیجه ی این داستان متضرر شدن جوانانی است که قرار است جامعه تشویقشان کند به سمت ازدواج و تشکیل خانواده


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ساکار ۱۴۰۲/۱۰/۱۲
حک بژی براستی عالی بو
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محسن ۱۴۰۲/۱۰/۱۲
امید است در انستاگرام هاژه پخش شود تا کل همشهریان در جریان این روال قرار گیرند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امید ۱۴۰۲/۱۰/۱۱
امیدواریم در جهت اطلاع عموم همشهریان، این مطالب در انستاگرام هم اطلاع رسانی شود
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی محمودی ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
همشهری با تأسف و حق مدار آقای رسول نژاد آنقدر صاف و ظریف و بی نقص و حق توضیحات را داده آمد که هیچ جایی برای انجام ندادن عملکرد درست مسولان باقی نگذاشته اند پس بنده خواهش دارم از فرماندار پر تلاش و عزیز مهاباد نظارت خودرا در این راستا به عمل برسانند...
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۱۰/۱۰
باسلام و احترام درود می فرستم بابیان مطالب زیبا وبحقی که اشاره فرمودید.مسئولین محترم لطفا پیگیری بفرمایید.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسین وحیدی نیا ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
حرف حق باید با اب طلا نوشت. متاسفانه این ریخت و پاشها فقط در کردها دیده میشود . بجای این خرجهای بیهوده دست مستمندان را بگیریم یا به بچه های بی سرپست یا نیازمندان کنیم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی احمدی ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
کاملا درستە تازە تنقلات و چیزهای بە دردنخور بوفەها را هم بیاد روش . واقعا ورود مسئولین را میطلبد .
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امینی ۱۴۰۲/۱۰/۹
حرف حق واقعاچراکسی پیگیری نمیکنه.هرچنددراین مملکت هیچ چیزعجیب نیست .دزدی زمانی معلوم میشودکه فقط ازدیوارمردم بری بالا.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۱۰/۹
درود بر شرفت بە چیزهایی خوبی اشارە کردی امیدوارم مسئولین هم بە فکر مردم باشند وافعا مسئلە ارایشگاە زنانە تو مهاباد افتظاعه ده میلیون کم کم تاسقف بیست میلیون میگرند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ناصر ۱۴۰۲/۱۰/۹
حرف حق گوش شنوا ندارد
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۱۰/۹
بسیار عالی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد