تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ بهمن ساعت ۱۳:۲۹ بازدید: 2958      نظرات: 9      کد مطلب: 3220

نامه سرگشاده یک پژوهشگر و مدرس دانشگاهی به فرماندار مهاباد


 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، ابراهیم قربانی مدرس دانشگاه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی با انتشاری نامه ای سرگشاده به معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد، که نسخه ای از آن را در اختیار هاژه قرار داده است، ضمن انتقاد از وضعیت درمانگاهها و داروخانه های شبانه روزی مهاباد، خواستار پیگیری جدی جهت رفع مشکلات پیش رو شده است.

 

متن نامه به شرح زیر است:

«به نام حق»

جناب حاج آقا کتانی

معاونت محبوب استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان مهاباد

سلام علکیم؛

   احتراماً، همان گونه که جنابعالی مستحضرید، هر شهروندی دارای حق و حقوق خاص خود در جامعه می باشد که همگان باید به آن احترام بگذارند و هیچ  نقطه افتراقی بین مسئول و غیرمسئول، زن و مرد وجود ندارد و احترام به آن بر همگان واجب است، چرا که نه تنها در اصول متعددی از قانون اساسی کشورمان و سایر قوانین عادی، بلکه در آموزه های فقهی نیز بر آن تاکید موکد شده است. بر همین اساس بود که ریاست محترم جمهوری در آذر ماه 1395 منشور حقوق شهروندی را در 120 ماده با هدف استیفا و ارتقای حقوق شهروندی مطرح و اصرار بر اجرای دقیق مفاد آن داشتند.

بی شک یکی از موارد مهمی که در جامعه ما به عنوان خلاء دانسته های عده ای از شهروندان تلقی می شود، عدم آگاهی و آشنایی آنها با مسایل حقوقی است. یعنی بسیاری از عزیزان آگاه بر این قضیه نیستند که چه چیزی به عنوان حق و حقوق آنها تلقی شده یا نشده است. به همین جهت در مواردی حق قانونی و شرعی آنها به راحتی آب خوردن تضییع شده، ولی چون اطلاع کافی ندارند، پیگیری نمی نمایند. در مقابل هم، عده ای هستند که آگاه بر این مساله می باشند، لکن، به هر دلیلی که باشد، تمایلی به ابراز آن را ندارد و همین مسایل تبدیل به رویه شده که بطور حتم با اساس نظام، قوانین و عرف حاکم بر جامعه در تضاد است، لذا باید جلوی چنین افرادی که حق مردم را نادیده می گیرند، ایستادگی کرد تا شائبه عدم وجود قوانین و نظارت از بین برود.

بی گمان، مساله سلامت جسمی و روانی اشخاص و برخورداری آنها از زندگی شایسته و لوازم آن، همچون مسایل بهداشتی و درمانی منطبق با معیارهای دانش روز و استانداردهای ملی که در ماده 2 منشور حقوق شهروندی مقرر شده است- از واجبات است. اما مساله ای که چندین وقت است در این شهرستان مشاهده می گردد، بحث وجود یا عدم وجود درمانگاه های شبانه روزی به عنوان یکی از ابتدایی ترین و اساسی ترین نیازهای شهروندان است.  

بنده براساس ظواهر و قرائن موجود، اصل را بر وجود آنها می گذارم، ولی در عمل آنچه شهروندان مشاهده می کنند، چیزی کاملاً بر خلاف این ادعاست، چرا که اگر خدای ناکرده، یکی از ما شهروندان، نصف شب و یا اول صبح، مثلاً ساعت 7 با بیماری مواجه شویم و جهت معاینه و مداوا به آن مراکز مراجعه کنیم با دری مقفل مواجه خواهیم شد و صرفاً نبض تابلوهای تبلیغاتی شان است که می زند. اینجاست که متوجه خواهیم شد، این مراکز صرفاً در ساعاتی از شبانه روز خدمات ارائه می دهند و فعالیت آنها بصورت شبانه روزی نیست. اگر واقعاً این درمانگاه ها از قانون تمکین نمی کنند، ضمن فسخ قرارداد با آنها، اذن بفرمایید سایر داروخانه ها و درمانگاه هایی که اسم شبانه روزی بودن را یدک نمی کشند، در ازمان و ایام تعطیل به فعالیت بپردازند تا مردم به آنها مراجعه و نیازهای پزشکی و درمانی خویش را برطرف نمایند. مطمئن هستیم هیچ شهروندی از باب تفریح، ساعت 3 نصف شب و یا 7 صبح به آن مراکز مراجعه نمی کند. درد است که او را به آنجا می کشاند.

به همین سبب و بر اساس موارد مطروحه مارالذکر، ضرورت بازنگری در عملکرد این واحدها، مطابق قوانین موجود و آئین نامه تاسیس درمانگاه های شبانه روزی امری است، حیاتی. چون با حیات و سلامت انسان ها ارتباط دارد و یقین دارم، هم شما بزرگوار و هم مسئولین ذیربط روی این قضیه حساس هستید. لذا شایسته است جنابعالی هم چون گذشته، بار دیگر در راستای خدمت رسانی به شهروندان عزیز، این مساله را پیگری نموده و دستور بفرمایید تا مراجع و مقامات مربوطه یا تابلوی این درمانگاه ها را عوض و یا واقعاً آنها را وادار به فعالیت 24 ساعته نمایند، تا شهروندان فهیم تکلیف خود را بدانند و لازم نباشد مسافتی را به امید معاینه و درمان خویش یا عزیزانشان طی نمایند، ولی با تعطیل بودن این مراکز مواجه شوند و ناچار نباشند برای هر بیماری یا معاینه سرپایی و جزئی به بیمارستان مراجعه کنند و بدین شکل با شلوغ نمودن آنجا، خدمت رسانی را برای پرسنل زحمت کش بیمارستان به بیمارانی که نیازمند مراقبتهای ویژه و اورژانسی هستند، با مشکل روبرو سازند.

در پایان لازم به ذکر می دانم، بنده به هیچ عنوان خدمت رسانی صادقانه عوامل پزشکی و درمانی این شهرستان را نادیده نگرفته، چرا که همه چیز را می توان مشاهده کرد، احداث درمانگاه های تخصصی، بخش زایمان، اورژانس، MRI همگی ثمره تلاش و پیگیری این عزیزان می باشد و امید است با پیگیری دقیق و مستمر این مساله هم حل شود و باور داشته باشیم این شهرستان نیازمند چندین درمانگاه واقعاً شبانه روزی در نقاط مختلف شهر می باشد.

با تجدید احترام- ابراهیم قربانی

دکتری حقوق کیفری و جرم شناسی- مدرس دانشگاه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

M.ghorbani ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
درود بر آقای دکتر که به شکلی شیوا و گویا مشکلات متعددی را در نامه ای گردآوری کرده اند و به رشته تحریر در آورده اند‌.
1
2
پاسخ به این اظهارنظر

کریمی ۱۳۹۵/۱۲/۱
مدرس دانشگاه، دکتری حقوق و مقوله بهداشت و درمان شهرستان!!
آیا ارتباط معنادداری وجود دارد؟
ولی به گمانم ثبت نام شوراها نزدیک است
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

جعفرقاضی مکری ۱۳۹۵/۱۲/۱
جناب آقای دکترقربانی احسنت،کاملا بجاودرست حرفهای عموم همشهریان رادر رابطه بامراکز پزشکی ودرمانگاهی که به اصطلاح شبانه روزی هستند ودرآخرهمه معطوف به بیمارستان میشوند به گوش مسعولین رساندین
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

هوشیار ۱۳۹۵/۱۲/۱
واقعا به مسئله ی خوب اشاره نموده اند. احسنت به توانایی قلمتان که این چنین شیوا و زیبا مطالب را ارائه می دهید. اگر نخبگان و افراد آگاه مشکلات و مسائل را اینچنین کالبدشکافی بکنند بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
دکتر جان ضمن تشکر وقدر دانی از ابراز خلا موجود وعدم آموزش شهروندان به حقوق اجتماعی وشهروندی .سپاس
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۱/۳۰
دست درد نکند .واقعا اینجوری است. حتی درمانگاهای روستایی هم ساعت 1 تعطیل می گردند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسینی ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
درود بر دکتر. موضوع بسیار جالبی بود. قلم توانایی دارید.امیدوارم آقای فرماندار پیگیر باشند. واقعا وقتی ما می خوابیم درمانگاههای شبانه روزی هم تعطیل می کنند. بنده خودم مریض داشتم ساعت 8 صبح خودکفایی رفتم بسته بود. 8/15 باز کردن اعتراض کردم کمی مانده بود دعوایم کنند.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کاظم افراز ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
درود بر استاد دانا وبا تدبیر وبا اندیشه و احساس مسو لیت خیلی از جناب عالی اوج تشکر وقدردانی را داریم وامیدواریم همیشه سالم وسلامت باشی
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی پور ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
دست دکتر درد نکند. خدا وکیلی حق دارند. موضوع بجایی بود. باید سرگردان باشیم تا شبها یه تزریقات ساده انجام بدهیم.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد