تاريخ: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱ آذر ساعت ۱۷:۵۷ بازدید: 470      نظرات: 0      کد مطلب: 22223

زیستگاه سمندر کوردستانی در بوکان شکار ممنوع شد


به گزارش هاژە؛ در راستای امانتداری از مناطق غنی و ارزشمند زیست محیطی و به استناد ماده ۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، برای اولین بار منطقه «سارده کویستان» واقع در منطقه ایل گورک بوکان از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد. 
این منطقه شکار ممنوع شمالاً از روستای سلامت در امتداد جاده آسفالته تا روستای زيراندول و سپس به طرف روستای خور خوره و غرباً از روستای خورخوره به طرف کوه قبله و در امتداد کوه تا روستای زاواکیو و از آنجا به طرف روستای موسه تا ارتفاعات دو سره و جنوباً از ارتفاعات دوسره تا ارتفاعات سر نوآلان در امتداد مرز استان آذربایجان غربی و کوردستان شرقاً از ارتفاعات سر نوآلان به طرف روستای یاغیان و سپس به طرف روستای سلامت ختم می شود.
«رحیم عبدالکریمی»، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان در این مورد گفت: منطقه «سارده کویستان» از تنوع غنی  زیستی (فون وفلور) برخوردار می‌باشد که زیستگاه گونه های درحال انقراض و کم‌یابی همچون سمندر کوردستانی، عقاب طلایی، خرس قهوه‌ای، گراز و ... و همچنین گونه‌های شاخص گیاهی از قبیل لاله های واژگون می‌باشد. اکولوژی وحشی این منطقه به لحاظ زیست بوم بسیار ارزشمند بوده و این اداره در حفاظت از این گونه ها که بخشی از هویّت این شهرستان می باشد، با تمام توان تلاش خواهد کرد.
او در پایان افزود: با تلاش و پیگیری های مکرر و در راستای امانتداری و حفاظت از میراث زیست محیطی ارزشمند و غنی، شهرستان بوکان اکنون دارای سه منطقه شکار ممنوع «سارده کویستان» ، «بهی فیض الله بیگی» و «سه کانیان» و یک پناهگاه مخصوص حیات وحش بنام «دشت سووتاو» می باشد که ارتقاء منطقه «بهی فیض الله بیگی» به منطقه حفاظت شده نیز با تمام توان در حال پیگیری است.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد