تاريخ: ۱۴۰۲ پنج شنبه ۲۵ آبان ساعت ۱۷:۷ بازدید: 1530      نظرات: 0      کد مطلب: 22172

"خُر و پُف" را جدی بگیرید


یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت: خُر و پُف شدید می‌تواند باعث قطع تنفس و مرگ ناگهانی حین خواب شود.
دکتر فاضلی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه معمولا در اکثر خانواده‌ها افرادی هستند که هنگام خواب خر و پف می کنند، افزود: این امر می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی و حتی جدایی زوجین شود.
وی با بیان اینکه خر و پف می تواند روی قلب، فشار خون، ریه، مغز، کلیه‌ها و تمام سیستم های حیاتی بدن تاثیر بگذارد، گفت: اگر بیماری که به دلیل خر و پف مراجعه می کند، درمان نشود، می تواند با مشکلات بسیاری مواجه شود.
وی با بیان اینکه اکثر درمان های خر و پف درمان‌های ساده‌ای است، عنوان کرد: خر و پف معمولا بر اثر انسداد و تنگی راه‌های هوایی ایجاد می شود. البته در مواردی هم کوتاهی گردن، اختلالات آناتومیکال و یا چاقی می تواند علت ایجاد خر و پف در افراد شود.
فاضلی با بیان اینکه خر و پف می تواند باعث اختلال در فعالیت‌های اجتماعی افراد، خواب آلودگی روزانه، افت تحصیلی، بی حوصلگی و اختلالات شخصیتی شود، افزود: حتی در موارد شدید می تواند باعث قطع تنفس و مرگ ناگهانی حین خواب شود.
این متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه موارد جزیی خر و پف فراوان بوده و اهمیت چندانی ندارد، گفت: اما در موارد شدید که معمولا در افرادی که اضافه وزن زیاد دارند، آنهایی که انحراف تیغه بینی دارند و افرادی که لوزه بزرگ و یا مشکلات کام و حنجره دارند، دیده می شود، بسیار مهم است و باید مورد بررسی قرار گیرند.
فاضلی با بیان اینکه یک معاینه بالینی، گرفتن شرح حال از بیمار و تست حین خواب می تواند تغییرات را به ما نشان دهد، عنوان کرد: وقتی راه تنفس فرد که راه رسیدن اکسیژن به بدن و تخلیه دی اکسیدکربن و گازهای مضر از بدن است را باز و مشکل را برطرف کنیم، از ایجاد اختلالات قلبی و عروقی، اختلالات مغزی، اختلالات روحی روانی و... هم پیشگیری می کنیم.
وی از افرادی که هنگام خواب خر و پف شدید دارند، خواست نسبت به آن کم توجه نبوده و برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه کنند.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد