تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۲ آبان ساعت ۱۷:۸ بازدید: 641      نظرات: 0      کد مطلب: 22045

رویایی‌ترین زمین فوتبال ایران را در کوردستان ببینید


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، اغلب ما زمین فوتبال را در پارک‌ها، باشگاەها و یا سالن‌های ورزشی دیدەایم و زمین فوتبال‌های مناطق روستایی هم گاهی چنگ زیادی بە دل نمی‌زنند.
اما در اینجا و در جنوب غربی استان کردستان و کنار رودخانە سیروان و در حصار کوەهای شاهو زمین فوتبالی واقع شدە کە خیالی‌ترین زمین فوتبال کشور است. 
این زمین فوتبال در روستای زیبای "دیوزناو" واقع در منطقە اورامانات ساخته شدە است، زمین فوتبالی کە امروز خود بە عنوان یک جاذبە گردشگری، سبب جذب گردشگران بسیاری از سراسر کشور بە این منطقە شدە است.
روستای دیوزناو در جنوب غربی استان کردستان و در سروآباد منطقه اورامانات قرار دارد، فاصله دیوزناو تا مرکز شهرستان حدود ٤٥ کیلومتر است؛ با این توصیف وقتی پای روستایی از مناطق اورامانات در میان باشد، معلوم می‌شود کە چە منطقە بکر و زیبایی در انتظار ماست.
راە رسیدن بە روستا، راهی خاکی، صعب و العبور و پر پیچ‌ و خم است کە از همان ابتدا درەای سرسبز و خیالی بی‌صبرانە انتظار شما را می‌کشد و در نهایت پس از طی کردن این همە راە سخت بە مقصد می‌رسیم و حال آغاز یک سفر شگفت‌انگیز است.
صدای خروشان رودخانە سیروان، موسیقی دل‌انگیزی را در روستا طنین‌انداز کردە و آمدن فصل پاییز رنگی خیالی را بە بوم نقاشی روستا پاشیدە است.
آنچە کە در نگاە اول با سفر بە این روستای زیبا نظر شما را بە خود جلب می‌کند، کوەهای سر بەفلک کشیدە شاهو است کە روستا را در انحصار خود گرفتە است.
بافت معماری روستای دیوزناو، پلکانی است و بام هر خانە، حیاط خانە دیگری است و زندگی در این درە خیالی رنگ و بویی دیگر دارد.
هنگام ورود به روستا مردمانی خونگرم و مهربان از جنس طبیعت با آن لباس‌های محلی زیبا با نگاهی مهربان و لبخندی بی‌مثال، مسافرانی را که به دیار آنان قدم نهاده‌اند؛ همراهی می‌کنند.
هنگام گذر از کنار روستا، برای دیدن زیبایی‌های بکر منطقه به راه خود ادامه می‌دهیم، صدای دلنشین حسن زیرک این اسطوره موسیقی کردی از دور دست‌ها به گوش می‌رسد و با روح این طبیعت زیبا در هم آمیخته و آدمی را به دنیایی خیالی روانه می‌کند.
اینجا غایت سخاوت خداوندی است کە علاوە بر رودخانەهای خروشان روستا، از پایین دست و در زیر خانەها دل سنگ شکافتە شدە و آبشاری فوران کردە کە فصل بهار اوج خروش آبشارها است.
در ادامه راه با رود سیروان همقدم می‌شویم و گوش به نجواهای آب و دل به نسیم خنکی در آن نزدیکی‌ها می‌سپاریم و از آن همه زیبایی که خداوند به مردمان این دیار ارزانی داشته است؛ غرق در حیرت می‌شویم.
از منطقە مسکونی روستا کە گذر می‌کنیم بە طبیعتی بکر و دست‌نخوردە می‌رسیم که می‌توان از آن بە گردهمایی آبشارها نام برد، آبشارهای کوچک و بزرگی که از شاهو سرچشمه  گرفتە و در کنار هم دل سنگیِ کوە را شکافته و به سرچشمه‌ای واحد رسیده‌اند و منظرەای زیبا را از خود بە نمایش گذاشتە‌اند.
یکی از جذابیت‌های روستای دیوزناو، زمین فوتبالی است کە در حصار کوەهای شاهو و در همجوار با رود سیروان واقع شدە است.
مردم محلی دیوزناو پس از یک روز تلاش و تکاپو و خستگی ناشی از کار روزانە، دم دمای غروب زن و مرد بە این زمین فوتبال رجوع می‌کنند و بە تماشای مسابقات محلی فوتبال می‌نشینند کە خود جاذبەای بی‌نظیر بە این منطقە بخشیدە است.
دیوزناو از آن مناطقی است کە امروزە بە سبب طبیعت بی‌نظیر آن، درەای بودن آن، کوەهای سربەفلک کشیدە شاهو و زمین فوتبال آن بسیار مورد توجە گردشگران است.
حال با رسیدن فصل پاییز دیوزناو یک مقصد جذاب برای یک سفر کوتاە اما دلچسب است کە برای یکبار هم کە شدە باید بە آن سفر کرد.
این روستا از قدمت بسیار زیادی برخوردار است و وجه تسمیه نام روستای دیوزناو به معنی جایی که خرس در آن وجود دارد و معنی دیگر آن جایی که پر از درخت گردو است.
برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد