تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۳۰ مهر ساعت ۱۰:۴۱ بازدید: 515      نظرات: 0      کد مطلب: 22033

کتاب «ولایت مکری در سفرنامەها» منتشر شد


به گزارش هاژه، کتاب «ولایت مکری در سفرنامەها» اثر کامران ثنائی روانه بازار شد
این کتاب مجموعه خاطرات ۳۱ تن از جهانگردان و سیاحانی است که در بازه زمانی ۱۲۲۰ تا ۱۳۵۵ قمری (۱۱۸۴تا۱۳۱۵ش/ ۱۸۰۵تا۱۹۳۶م) از ولایت مکری (یا مکریان) بازدید کردەاند. ۷ نفر از این جهانگردان ایرانی و بقیه خارجی بودند. 
نویسنده (کامران ثنائی) از اطلاعات سیاسی سفرنامەها قبلاً برای نگارش کتاب «تاریخ ولایت مکری» بهره برده و با توجه به اینکه بیشتر سفرنامەها به زبان انگلیسی هستند و در دسترس عموم قرار ندارند، اقدام به گردآوری و ترجمه بخش مکریان این سفرنامەها در کتابی تازه کرده است. به عبارتی این کتاب جلد سوم کتاب «تاریخ ولایت مکری» محسوب می‌شود.
به گفته ثنائی، برای نوشتن این کتاب ۱۴ سفرنامه انگلیسی (پورتر، میگنان، فریزر، شیل، پرکینز، راولینسون، واگنر، فایفر، جرارد، بیشاپ، ویلسون، بلیایف، هابرد، استین)، ۱ سفرنامه عربی (خورشیدپاشا) و ۳ سفرنامه ترجمه شده به کردی (ایاس، دال، مولر)، به زبان فارسی بازگردانده شدەاند. همچنین ۴ سفرنامه جزو اسناد و نسخ خطی هستند (درویش پاشا، مشیرالدوله، حسنعلی‌خان افشار، حاج سلیم فیض اللەبیگی) و ۹ سفرنامه هم قبلاً در قالب کتاب فارسی منتشر شدەاند (اصفهانی، فلاندن، حاج سیاح، دمورگان، جکسن، اوبن، لیتن، سردارمقتدر سنجابی، بهمن کریمی).
کتاب «ولایت مکری در سفرنامەها» با چاپ افست، قطع وزیری، جلد گالینگور، ۷۹۷ صفحه و قیمت ۶۵۰ هزار تومان توسط انتشارات ماد،  روانه بازار شده است.
این کتاب در کتابفروشی‌های عطاری آگورا، شپول، گزینگ، رامان در مهاباد و کتابفروشی‌های موکریان، شاری کتێبی ئازادی در بوکان، کتابفروشی‌های موکریان، حفیدی، امام شافعی در سردشت و همچنین کتابفروشی‌های بلاغی در اشنویه و دانش پیرانشهر در دسترس است، برای سایر شهرها نیز از طریق پست ارسال خواهد شد.
کامران سنائی متولد سال۱۳۶۰ در شهرستان سردشت است. او پیشتر کتاب تاریخ مامش و تاریخ ولایت مکری در 2 جلد را تالیف کردە است.
برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد